Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Zasadzka w otchłani Zavian

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaZasadzka w otchłani Zavian była potyczką między siłami Nowej Republiki i Imperium Galaktycznego podczas galaktycznej wojny domowej. Miała miejsce w 4 ABY w niebezpiecznym rejonie kosmosu zwanym otchłanią Zavian, a polegała na zastawieniu przez republikanów pułapki na gwiezdny niszczyciel Overseer, gdyż dowodząca nim kapitan Terisa Kerrill polowała na Projekt Starhawk. Zasadzka polegała na zaczajeniu się prototypu okrętu typu Starhawk na Overseera i użyciu przeciwko niemu potężnych promieni ściągających nowego okrętu. Starcie zakończyło się bez rozstrzygnięcia, gdyż imperialni w desperackim kroku uciekli w nadprzestrzeń.

Preludium

W 4 ABY imperialna kapitan Terisa Kerrill dostała zadanie powstrzymania Projektu Starhawk, którego ochroną po stronie republikańskiej zajmował się komandor Lindon Javes. Siatka wywiadowcza jego prawej ręki, Ardo Barodaia odkryła, że Projekt Starhawk stara się powstrzymać właśnie Kerrill, która była dawną podwładną Javesa, gdy ten służył jeszcze w Imperium. Lindon postanowił wykorzystać tę znajomość, by zastawić na Terisę pułapkę. Najpierw wysłał w obieg fałszywą wiadomość i rozkazał zniszczenie imperialnej stacji nasłuchowej, by wyglądało to na informację wielkiej wagi - jej treść mówiła o konwoju transportującym kryształy magnitowe. Kerrill łyknęła tę przynętę i następnym krokiem było zastawienie pułapki na jej gwiezdny niszczyciel o nazwie Overseer. Javes na miejsce zasadzki wybrał otchłań Zavian - silnie niestabilny obszar kosmosu, który w dawnych czasach pochłaniał całe floty (był tak niebezpieczny, gdyż pełno tam było wyładowań i dryfujących asteroid). Plan komandora Nowej Republiki był następujący: Eskadra Szpica miała ochraniać fałszywy konwój złożony z trzech transportowców GR-75 - był on pilotowany przez droidy, więc republikańscy piloci mieli po drodze usuwać wszystkie przeszkody. Zadaniem rzekomego konwoju było zwabienie Overseera do wąskiego przesmyku, gdzie miał czekać Starhawk - prototyp okrętu o tej samej nazwie, który miał dezaktywować niszczyciela, a sama Kerrill miała zostać pojmana.

Przebieg

Zgodnie z planem, fałszywy konwój przy eskorcie Eskadry Szpica udał się do otchłani Zavian, gdzie Overseer zaczął go ścigać. Droid pilotujący konwój nie był wystarczająco inteligentny, by samemu nawigować, więc republikańscy piloci musieli niszczyć większe asteroidy. Po minięciu pierwszej takiej przeszkody ujrzeli dwa wraki gwiezdnych niszczycieli typu Venator. Przy nich odebrali na radarze sygnały imperialnych maszyn. Zaraz potem ujrzeli myśliwce TIE - zwykłe i przechwytujące, a w trakcie potyczki dołączyły również bombowce. Jednak Eskadra Szpica uporała się z wrogimi maszynami. W trakcie walki kołowej, imperialni zdołali przeskanować konwój, ale Overseer i tak kontynuował pościg, co oznaczało, że republikańscy piloci zdążyli wybić wrogów, zanim ci przesłali dane na niszczyciela. Fałszywy konwój pod ostrzałem gwiezdnego niszczyciela został odeskortowany do docelowego przesmyku, gdzie za ogromną asteroidą zaczaił się Starhawk dowodzony osobiście przez Javesa. Ten zamierzał się posłużyć promieniem ściągającym, ale na jego naładowanie trzeba było nieco poczekać, więc do tego czasu piloci Nowej Republiki mieli odpierać myśliwce Imperium, z czego się wywiązali. Kiedy promień ściągający Starhawka był gotowy, Lindon rozkazał Eskadrze Szpica wycofać się na bezpieczną pozycję i odpalił główną broń nowego okrętu. Overseer został całkowicie pochwycony, co całkowicie zaskoczyło imperialnych. Gwiezdny niszczyciel był bezwładnie ściągany prosto na dryfujące po drodze asteroidy, które coraz bardziej go uszkadzały. Zmusiło to kapitan Kerrill do desperackiego kroku - postanowiła od razu wskoczyć w nadprzestrzeń, bez wykonania niezbędnych wyliczeń, choć wiązało się to z ryzykiem wpadnięcia w nadświetlnej na jakąś gwiazdę albo gorzej. Terisa rozkazała wrócić na pokład Eskadrze Tytanów, a po chwili Overseer uderzył w większą asteroidę, odnosząc poważniejsze uszkodzenia. Następnie niszczyciel wskoczył w nadprzestrzeń prosto przez obłoki otchłani.

Skutki

Overseer zdołał przetrwać desperacki skok i imperialni mogli kontynuować swoje zamiary. Potyczka w otchłani Zavian okazała się mieć też dla nich wielką korzyść, gdyż wykonany zawczasu skan fałszywego konwoju wskazał dokładną lokalizację Projektu Starhawk, więc mogli w końcu dokonać uderzenia na główny cel.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!