Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Bitwa o Nadiri Dockyards

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaBitwa o Nadiri Dockyards była potyczką stoczoną podczas galaktycznej wojny domowej między siłami Nowej Republiki i Imperium Galaktycznego. Miała miejsce w 4 ABY, a jej przyczyną była chęć zakończenia przez imperialnych Projektu Starhawk. Zakończyła się częściowym sukcesem Imperium, które zmusiło prototyp okrętu typu Starhawk do ucieczki z Nadiri Dockyards, choć ich planem było zniszczenie go.

Preludium

W 4 ABY admirał Rae Sloane (nieoficjalna przywódczyni Imperium po śmierci imperatora) wespół z kapitan Terisą Kerrill zamierzały zniszczyć republikański Projekt Starhawk polegający na produkcji nowego typu potężnych okrętów wojennych, które stanowiły ogromne zagrożenie dla Imperium. Realizacja głównego celu zaczęła się, gdy Kerrill pozyskała ładunki baradium. Następnie Sloane zaplanowała szereg partyzanckich, dywersyjnych ataków celem wyciągnięcia z Nadiri Dockyards broniącej go floty. Odniosły one skutek - do ochrony stoczni zostały tylko jej własny system obronny oraz Starhawk (prototyp nowego okrętu, który w miejscu dokowania i tak nie mógł użyć swojej głównej broni, czyli promienia ściągającego). Było to zdecydowanie za mało na odparcie ataku imperialnych, którym dodatkowo admirał Sloane przysłała posiłki. Plan kapitan Kerrill był następujący: najpierw Eskadra Tytanów miała podejść do Starhawka, likwidując po drodze republikańskie patrole i systemy obronne - zanim zostałoby odpalone baradium, Tytani mieli zneutralizować pole ochronne Nadiri Dockyards. Kiedy to już by się stało, latający bombowcem TIE Bly Basko miał wrócić do Overseera po pociski z baradium. Głównym celem w ostrzale Starhawka miał być jego hipernapęd, aby republikański okręt nie mógł uciec i wtedy gwiezdny niszczyciel miał zadać ostateczny cios.

Przebieg

Kiedy Imperium zjawiło się w Nadiri Dockyards, dowodząca obroną Nowej Republiki generał Hera Syndulla zażądała od wrogów wycofania się. Ci zignorowali ostrzeżenie, więc Twi'lekanka rozkazała otworzyć ogień ze wszystkich dziewięciu wyrzutni rakiet. Zajęła się nimi Eskadra Tytanów, tak samo jak grupą X-wingów. Oczyściło to drogę Overseerowi, który zaczął ostrzeliwać baradium osłony stoczni, ale ostatecznie zniszczenie tych generatorów przypadło Tytanom, tak samo jak likwidacja hangarów i gwiezdny niszczyciel zaczął się szykować do ostrzału. Syndulla poprosiła imperialnych, by dali się ewakuować cywilom, na co Kerrill odparła, że nie powinni ich byli tu w ogóle sprowadzać. Eskadra Tytanów przegrupowała się przy Starhawku i dostała zadanie zniszczenia osłaniających ucieczkę cywilów korwet koreliańskich, tak samo jak i samych transportowców. Hera wtedy nadała wezwanie o pomoc do wszystkich jednostek Nowej Republiki w galaktyce i nakazała skupić ogień na niszczycielu. Po upadku korwet, Syndulla postanowiła ewakuować Starhawka ze stoczni wraz z całym tutejszym personelem. Próbę rozruchu wykrył LT-514, na co Basko dostał od Kerrill rozkaz przybycia po ładunki z baradium do swojego bombowca. Kiedy je zabrał, otrzymał polecenie zaatakowania Starhawka. Nowy okręt otrzymał solidne uszkodzenia i Overseer już miał go dobić, lecz nagle zjawił się dowodzony przez komandora Lindona Javesa Temperance. MC75 swoim kadłubem zablokował nadlatujące pociski i Kerrill mająca osobisty uraz do Javesa rozkazała skupić ogień na krążowniku kalamariańskim. Lindon nakazała wystrzelić zakłócacze, które ochroniły Starhawka przed kolejną salwą rakiet - w efekcie został zniszczony jeden z myśliwców TIE i Eskadra Tytanów otrzymała rozkaz powrotu na Overseera.

Skutki

Dzięki osłonie Temperance, Starhawk zdołał uciec z płonących stoczni Nadiri Dockyards. Pomimo przeszkód, Kerrill nie zamierzała utracić wypracowanej przewagi, więc postanowiła ruszyć w pościg za wrogimi siłami. Problem stanowiły potężne promienie ściągające Starhawka, więc bezpośredni atak na nowy okręt nie wchodził w grę. Zamiast tego, Terisa zaplanowała zepchnąć republikanów do mgławicy Ringali i tam wykończyć.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!