Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Ruch Oporu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Resistance starbird.png
Ruch Oporu
Twórca/Twórcy Leia Organa
Przywódca/Przywódcy Leia Organa
Wybitni członkowie
Kwatera główna D'Qar
Lokacja/Lokacje Crait
Stworzone na podstawie Sojusz dla Przywrócenia RepublikiRuch Oporu była to organizacja militarna, która trzydzieści lat po bitwie o Endor walczyła z Najwyższym Porządkiem. Przywódczynią ruchu była generał Leia Organa. W jej szeregach walczył pilot myśliwca Poe Dameron.

Historia

Misja Poego Damerona

Spotkanie Tekki i Damerona.

W 34 ABY generał Leia Organa pragnąc odnaleźć dawno zaginionego brata, mistrza Jedi Luke'a Skywalkera, wysyłała najlepszego pilota Ruchu Oporu, Poego Damerona, z misją na planetę Jakku. Jej celem było odnalezienie Lora Sana Tekki i jego mapy z kryjówką Skywalkera. Dameron odnalazł starca w osadzie Tuanul. Tam dopadły ich siły Najwyższego Porządku pod dowództwem Kylo Rena i kapitan Phasmy. Oddziały te wymordowały mieszkańców osady, sam Ren zabił Tekkę i pojmał Damerona. Mapa z kryjówką Skywalkera pozostała bezpieczna we wnętrzu droida, BB-8.

Bitwa na Takodanie

Zobacz główny artykuł: Bitwa na Takodanie.

Mapa z kryjówką Luke'a trafiła do zbieraczki złomu o imieniu Rey, która wraz z byłym szturmowcem Finnem i z pomocą starych weteranów wojennych, Hana Solo i Chewbacci, chciała dostarczyć ją do bazy Ruchu Oporu na D'Qar. Han Solo zasugerował, że pomóc mogła jego stara znajoma, Maz Kanata, mieszkająca na planecie Takodana. Jednak i tam docierała siatka szpiegowska Najwyższego Porządku, który sprowadził tam duże siły. Pojmał Rey, a także aresztował Solo, Chewbaccę i Finna. Wtedy jednak nadleciała eskadra Ruchu Oporu pod dowództwem zbiegłego z niewoli u Rena, Poego Damerona. Siły Ruchu Oporu pokonały w bitwie Najwyższy Porządek. Na planetę przybyła generał Leia Organa. Tam spotkała się z dawno niewidzianym mężem, a następnie wszyscy udali się na D'Qar.

Bitwa o bazę Starkiller

Zobacz główny artykuł: Bitwa o bazę Starkiller.
Dameron podczas ataku na bazę.

Jeszcze przed bitwą na Takodanie, Najwyższy Porządek użył swojej tajnej superbroni, bazy Starkiller niszcząc Hosnian Prime, stolicę najważniejszego sprzymierzeńca Ruchu Oporu — Nowej Republiki. Stało się jasne, że następnym celem miała być baza Ruchu Oporu. Opracowano plan. Han Solo, Chewbacca i Finn mieli wylądować w bazie, aby wyłączyć osłony, a następnie eskadra Damerona miała zniszczyć stację. Plan się powiódł, Poe Dameron zniszczył broń Najwyższego Porządku. W bitwie zginął z rąk syna bohater Sojuszu Rebeliantów i Ruchu Oporu — Han Solo.

Odnalezienie Skywalkera

Po tych wydarzeniach Ruchowi Oporu udało się skompletować mapę z kryjówką Luke'a Skywalkera. Do jego miejsca pobytu udała się Rey wraz z Chewbaccą i R2-D2. Po przybyciu ujrzała zaginionego Jedi i wyciągnęła w jego kierunku miecz jego ojca, który Luke utracił wiele lat wcześniej w pojedynku na Bespinie.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!