Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Exegol

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Exegol batalia.jpg
Bitwa o Exegol
Konflikt Wojna Najwyższy Porządek-Ruch Oporu
Data 35 ABY
Miejsce Exegol
Wynik Zwycięstwo Ruchu Oporu.
Strony
Dowódcy
Siły
Straty
Duże CałkowiteBitwa o Exegol to potyczka stoczona w 35 ABY pomiędzy flotą Sithów należącą do Ostatecznego Porządku oraz flotą Ruchu Oporu wspieraną przez obywateli galaktyki. Zakończyła się przegraną Sithów.

Historia

W 35 ABY imperator Sheev Palpatine wysłał w stronę znanej galaktyki komunikat, że planuje zaatakować ją swoją flotą. Wkrótce Kylo Ren odnalazł miejsce, gdzie ukrywał się Palpatine - planetę Exegol w Nieznanych Regionach - a niedługo po nim trafiła tam również Rey, wytyczając Ruchowi Oporu trasę na Exegol.

Podążając jej szlakiem, flota odnalazła Exegol. Tam jednak natknęła się na mnóstwo Gwiezdnych Niszczycieli, wyposażonych w działa mogące zniszczyć całą planetę, podobnie jak Gwiazda Śmierci. Piloci Ruchu Oporu planowali zniszczyć wieżę, z której wysyłano rozkazy wroga, lecz gdy wyszło to na jaw, rozkazy zaczął wydawać jeden z okrętów. Dzięki przeczuciu, generał Finn domyślił się, który niszczyciel dowodzi. Wraz z grupą wojowników z Kef Bir wylądował na niszczycielu. Mimo to armia Palpatine'a wygrywała. W momencie gdy generał Poe Dameron stracił nadzieję, nadleciał Millennium Falcon z Lando Calrissianem i Chewbaccą na pokładzie, wraz z ogromną liczbą statków różnych obywateli galaktyki, którzy odpowiedzieli na na wezwanie o pomoc. W tym momencie Ruch Oporu zaczął wygrywać. Niestety na powierzchni planety Palpatine, który odzyskał siły zaczął wysyłać błyskawice Mocy, przez co poraził siły przeciwników. Po chwili jednak błyskawice zniknęły, dzięki Rey, która stawiła opór imperatorowi. Wówczas Ruch Oporu znów zaczął wygrywać, by po chwili ostatecznie pokonać Sithów.

Znani uczestnicy bitwy

Ruch Oporu

Ostateczny Porządek

Źródła

Ossus mini.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!