Tenel Ka Djo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Tenel Ka)
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Tenel Ka Chume Ta' Djo
Data i miejsce narodzin: 10 ABY
Miejsce pochodzenia: Dathomira
Rasa: Hapanka
Kolor włosów: Złotorude
Kolor oczu: Szare
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Tenel Ka Djo to rycerz Jedi, córka księcia Isoldera, Chume'da Konsorcjum Hapes i Wiedźmy z Dathomiry, Teneniel Djo. Choć była dziedziczką tronu Konsorcjum, przedkładała tradycje i zwyczaje ludu swojej matki nad zwyczaje ludu swojego ojca, co denerwowało niektórych Hapan. Nie lubiła używać swego pełnego imienia, które brzmiało Tenel Ka Chume Ta' Djo.

Po otruciu jej matki podczas wojny z Yuuzhan Vongami, została Królową Matką Konsorcjum Hapes, mimo tego, iż wcale nie pragnęła tronu. 36 ABY urodziła córkę Jacena Solo, Allanę i odeszła z Zakonu Jedi.

Historia

Uczeń Jedi (do 28 ABY)

Tenel Ka została wychowana w tradycjach obojga rodziców, poznając sekrety polityki na Hapes i otrzymując trening fizyczny na Dathomirze. Następnie udała się na Yavin 4, aby szkolić się w prakseum Luke'a Skywalkera. Szybko zaprzyjaźniła się z Jacenem i Jainą Solo, a później także z Wookieem Lowbaccą. Utrzymywała w sekrecie swoje prawdziwe pochodzenie, gdyż chciała żeby zaakceptowali ją za to, kim jest, a nie jaki ma tytuł.

Kiedy razem z przyjaciółmi naprawiała rozbity w dżungli myśliwiec typu TIE - pozostałość po bitwie o Yavin - pilot Qorl porwał Jainę i Jacena, ale Tenel Ka wróciła do Praxeum po pomoc, choć zanim ta nadeszła, Qorlowi udało się uruchomić naprawiony statek, a bliźnięta Solo uciekły.

Kiedy jej przyjaciele udali się na Stację GemDiver, Tenel Ka musiała zostać na Yavinie i spotkać się z jednym z ambasadorów swej babki. Kiedy uczniowie Jedi zostali porwani do Akademii Ciemnej Strony, pomogła Luke'owi odnaleźć ich, odwiedzając przy tym Borgo Prime i Dathomirę w poszukiwaniu wskazówek. Wtedy to Luke i Tenel Ka odkryli odrodzone Siostry Nocy przy pomocy Klanu Śpiewającej Góry i Akademii Ciemnej Strony.

Udając potencjalnych kandydatów do Akademii Ciemnej Strony, Tenel Ka i Luke zostali przetransportowaniu na Dathomirę przez Garowyn. Po tym, jak ustawiła kurs na Akademię, Tenel Ka i Luke zamknęli Garowyn w kapsule ratunkowej i pozwolili autopilotowi prowadzić statek.

Gdy młoda dziewczyna i mistrz Jedi przybyli do Akademii, bliźnięta Solo i Lowbacca próbowali ucieczki. Przeszkodziły im w tym drzwi doku, które nie chciały się otworzyć. Wtedy to Tenel Ka po raz pierwszy spotkała Tamith Kai.

Niedługo po powrocie do Praxeum, Hapanka towarzyszyła przyjaciołom w wakacjach na Coruscant. Pierwszego dnia poznała przyjaciela Jacena i Jainy, Zekka. Choć na początku nie przepadali za sobą, szybko stali się sobie bliscy.

Kilka dni później, Tenel Ka została zaproszona na dyplomatyczny bankiet, wydany na cześć nowego ambasadora Karnak Alphan. Ponieważ miała już wcześniej okazję poznać przedstawicieli tej rasy i ich dziwne zwyczaje, udało jej się zapobiegnąć wielu gafom na przyjęciu.

Po zniknięciu Zekka, pomogła Jacenowi w poszukiwaniach przyjaciela w podziemiach stolicy galaktyki. W końcu odnaleźli chłopaka, jednak ten oświadczył, iż zamierza szkolić się w Akademii Ciemnej Strony i zostać Ciemnym Jedi.

Z powodu zagrożenia ze strony Akademii Ciemnej Strony, Luke zdecydował, iż Jacen, Jaina, Tenel Ka i Lowbacca są gotowi do zbudowania swoich pierwszych mieczy świetlnych. Tenel Ka przygotowała swój miecz w pośpiechu, nie poświęcając mu odpowiedniej uwagi, gdyż uważała iż wojownik jest ważniejszy od broni.

Podczas treningowej walki na miecze świetlne z Jacenem, nowy miecz Tenel Ka, wykonany z zęba rankora, wybuchł. Ostrze miecza chłopaka, nie znajdując więcej oparcia w ostrzu jej miecza, ześlizgnęło się i obcięło lewe ramię dziewczyny. Dziewczyna nie winiła za to Jacena, ale on czuł się winny. Wypadek ten zmienił ich relację, zwłaszcza że wcześniej chłopak miał nadzieję, że będą dla siebie kimś więcej niż tylko przyjaciółmi.

Zabrana na Hapes z rozkazu babki, Tenel Ka postanowiła konturować swój trening jako Jedi. Okazując siłę i pewność siebie, odrzuciła propozycję wszczepienia protezy i rozpoczęła wzmacnianie swoich fizycznych możliwości i talentów Jedi, aby zrekompensować kalectwo.

Na Kashyyyku dowiedziała się, że Zekk przeszedł pranie mózgu i został wyszkolony na ciemnego Jedi. Pomagała najpierw w odparciu ataku Akademii Ciemnej Strony na planetę, a następnie w przygotowaniu Praxeum na nadchodzący cios. Podczas bitwy pokonała Tamith Kai. Zekk ostrzegł ich, by nie wchodzili do akademii i uratował im w ten sposób życie, gdyż zaraz potem budynek wyleciał w powietrze. Tenel Ka pomagała w odbudowie Praxeum.

Niedługo po tych wydarzeniach rodzice i babka podarowali jej nieoznakowany hapański statek, który nazwała Kamienny Smok. Z Jainą jako pilotem i Lowabaccą jako drugim pilotem, udała się na cmentarzysko Alderaanu, gdzie napotkali Bobę Fetta (a tak naprawdę jego córkę, Ailyn Vel), jednak dzięki pomocy Zekka udało im się uciec.

Rycerz Jedi (od 36 ABY)

Na początku wojny z Yuuzhan Vongami, Tenel Ka przebywała na Hapes. Była tam obecna, gdy Isolder wysłał hapańską flotę na pomoc Nowej Republice podczas bitwy o Fondor. Niedługo po tym, razem z rodiańskim Jedi, Jovanem Drarkiem, udała się na misję szpiegowczą na Bilbringi.

W 27 ABY została wcielona do drużyny, która miała odnaleźć i zabić królową voxynów. W czasie podróży zostali oni porwani przez Dumana Yaghta. Udało im się uciec i ukraść statek Ostra Śmierć. Kiedy dotarli na Myrkr, statek został zaatakowany przez Yuuzhan Vongów. Ulaha Kore pozostała na pokładzie ukradzionego statku, poświęcając swoje życie, tak że Tenel Ka i pozostali dotarli na światostatek. Drużyna uratowała dwoje Mrocznych Jedi, Lomi Plo i Welka. Zdradzili oni Jedi, kradnąc Tachyon Flier, z rannym Raynarem Thulem na pokładzie. Dziewczyna była też świadkiem śmierci dowódcy drużyny, Anakina Solo. Stanęła w obronie obwinianego za śmierć brata Jacena i nieomalże wdała się w bójkę z Jainą.

Tenel Ka

Kiedy Jacen udał się by zabić królową voxynów, Tenel Ka chciała go pocałować, ale drogę zastąpiła jej Vergere. Tenel Ka była ostatnią osobą, która widziała Jacena zanim został złapany przez Yuuzhan Vongów.

Królowa Matka (27 ABY do 35 ABY)

Po zakończeniu misji drużyna udała się skradzionym yuuzhańskim statkiem na Hapes. Tenel Ka została wysłana w kapsule ratunkowej z informacją dla rodziców i babki o ich powrocie. Wtedy też poczuła w Mocy śmierć Jacena i zrozumiała jednocześnie, że go kocha.

Jej kapsuła została przechwycona przez hapańskich piratów noszących barwy Ni'Korish, którzy otworzyli do niej ogień. Przy użyciu Mocy udało się jej pokonać napastników. Nie zabiła ich jednak, gdyż uważała, że morderstwo nie licuje z postawą Jedi.

Na Hapes, Tenel Ka została powitana przez swojego ojca i uratowała go przed próbą zabójstwa. Krótko potem, złożyła wizytę swojej niedomagającej matce, która podarował jej szmaragdowy pierścień, polecając by przekazała go następnej Królowej Matce.

Tenel Ka uczestniczyła w pogrzebie Anakina Solo i obserwowała jak Jaina wpada w objęcia ciemnej strony. Zauważyła iż Ta'a Chume poświęca więcej uwagi młodej Solo niż jej samej. Wydedukowała więc, że Ta'a Chume zamierza zastąpić Teneniel Djo Jainą. Było już jednak za późno by zatrzymać morderców Ta'a Chume przed otruciem jej matki.

Pomimo tego iż nienawidziła bagażu jaki niosła ze sobą jej pozycja, ciągle rozpaczając po śmierci Jacena i matki, Tenel Ka została koronowana na Królową matkę przez swego ojca, co bardzo rozczarowało Ta'a Chume. Zaraz po koronacji wydała rozkaz aresztowania babki za udział w morderstwie na Teneniel Djo i zadeklarował pomoc hapańskiego rządu i wojska w walce przeciwko Yuuzhan Vongom. Udało się jej to dzięki pierścieniowi od matki, który był holoprojektorem zawierającym dane odbudowanej hapańskiej floty.

Komendę nad nią powierzyła Jaggedowi Felowi, dzięki któremu flota odniosła zwycięstwo w bitwie o Hapes.

Podczas ataku Jainy na flotę Najwyższego Lorda, Tenel Ka dowodziła eskadrą hapańskich statków. Misja zakończyła się sukcesem, ale wyszło też na jaw iż na statku nie było przywódcy Yuuzhan. Niedługo po tym Tenel Ka dowiedziała się, że Jacen żyje. Tenel Ka była jednym z Jedi, którzy zostali pasowani na Rycerzy na Kalamarze.

Z czasem Tenel Ka zaczęła przyzwyczajać się do polityki. Stała się jedną z najważniejszych osób w Sojuszu Galaktycznym. Była przeciwko użyciu Alphy Red.

Pod koniec wojny, Tenel Ka razem z Calrissianem przyłączyła się do obrony Zonamy Sekot. Po zakończeniu wojny, Tenel Ka była jednym z Jedi, którzy udali się na Zonamę Sekot by spotkać się z Lukiem Skywalkerem.

Matka (od 35 ABY)

W 35 ABY Jedi próbowali załagodzić konflikt Chissów z tajemniczą, owadzią rasą. Jacen Solo i pozostała część drużyny, która przeżyła misję na Myrkr, udała się do Nieznanych Regionów, odpowiadając tym samym na mentalny zew Raynara Thula. Sama Tenel Ka zaś musiała zamknąć się w pałacu, by oprzeć się temu wezwaniu. Jacen Solo spotkał się z młodą Królową Matką, prosząc ją o wysłanie floty do przestrzeni Killików. Dziewczyna pocałowała go i obiecała mu, iż jeśli zostanie z nią na noc, jego szanse na otrzymanie floty gwiezdnej znacznie wzrosną. Tenel Ka dotrzymała słowa danego młodemu Jedi, zachodząc również w ciążę.

36 ABY Tenel Ka urodziła córkę Jacena, Allanę (dzięki Mocy opóźniła poród o kilka miesięcy). Aby ochronić dziecko przed hapańską arystokracją, ukryła tożsamość ojca i sprawiła, iż uwierzyli oni, że prawdopodobnie jeden z nich jest jego ojcem. Nie zgodziła się także na publiczne pokazanie wizerunku córki.

Krótko po narodzinach Allany, Jacen, Tenel Ka i Allana zostali zaatakowani przez agentów Mroczne Gniazda. Gniazdo miało za złe Tenel Ka iż zaangażowała się w konflikt na granicy obszarów Killików/Chissów. Podczas ataku, Tenel Ka została rzucona na ścianę przez Bena Skywalkera, który nieświadomie użył Mocy. Gdy się ocknęła, pomogła Jacenowi obronić Allanę przed Killikami. Ponieważ Ben odkrył, kto jest ojcem Allany, Jacen wymazał tą informację z jego pamięci. Jacen skupił całą swoją energię na ochronie Tenel Ka i dziecka przed Killikami.

Później tego samego roku, kiedy Luke Skywalker zwołał wszystkich Jedi na Ossus, Tenel Ka zrezygnowała z bycia Jedi, ze względu na swoje obowiązki jako władczyni, którym musiała poświęcać dużo czasu. Uznała jednak iż nie może opuścić Hapan, obawiając się że jej babka może powrócić do władzy. Mistrz Skywalker odmówił jednak przyjęcia jej miecza, mówiąc iż zawsze będzie dla niej miejsce w zakonie, jeśli zmieni swoją decyzję. Han Solo i Leia Organa Solo, którzy także byli obecni, wyrazili chęć złożenia wizyty na Hapes i odwiedzenia Allany. Na wzmiance o córce Tenel Ka zrobiła się spięta, co wywołało podejrzenia Leii i Hana. Zaraz po tym Tenel Ka powróciła na Hapes.

Zdrada (40 ABY)

Podczas Drugiej Insurekcji Koreliańskiej, Lumiya zwiodła Jacena na ciemną stronę Mocy i zapowiedziała, że musi on poświęcić coś więcej niż swój publiczny wizerunek, jeśli chce stać się Sithem. Jacen zdecydował, iż zabije Tenel Ka i Allanę - dwie osoby, które najbardziej kochał.

W tym samym czasie na Tenel Ka i Allanę został wydany wyrok śmierci. Było to częścią planu przywódców Korelian, by zmusić Konsorcjum Hapes do walki po ich stronie. Prezydent, Dur Gejjen, chciał wykorzystać relacje rodziny Solo z Królową Matką.

Choć Han Solo i Leia popierali Korelian, nie mogli zgodzić się na śmierć Tenel Ka i jej córki, które uratowali przed zabójcami.

Ciekawostki

  • Tenel Ka to imię którego najczęściej używa, choć jej pełne imię brzmi "Tenel Ka Chume Ta' Djo". Używa ona dathomirskiego nazwiska "Djo", które odziedziczyła po matce, Teneniel Djo i prababce, Augwynne Djo. Nie lubi swojego pełnego nazwiska, choć prawdopodobne Chume Ta' nie jest właściwym nazwiskiem, ale hapańskim tytułem królewskim dla najstarszej córki Królowej Matki. Zgodnie z tą teorią, pełne imię Tenel Ka po zostaniu Królową Matką powinno zmienić się na "Tenel Ka Chume Djo".

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Tenel Ka.