Bitwa o Corbos

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Bitwa o Corbos
Konflikt Stuletnia Ciemność
Data 6900 BBY
Miejsce Corbos
Wynik Zwycięstwo Republiki Galaktycznej i Zakonu Jedi.
Strony
Mroczni Jedi
Dowódcy
Nieznani
Siły
Straty
Nieznane DużeBitwa o Corbos odbyła się w roku 6900 BBY pomiędzy Zakonem Jedi, a upadłymi Jedi pod wodzą Ajunty Palla. Buntownicy przegrali z Jedi broniącymi Republiki i udali się na wygnanie. Była to ostatnia bitwa konfliktu zwanego Stuletnią Ciemnością.

Historia

Bitwa

"Ci potężni użytkownicy Ciemnej strony, na planecie Corbos, stanęli po raz ostatni do walki z Łowcami Jedi i przeciwnikami Ciemnej strony. Wiemy, że ta bitwa zakończyła Stuletnią Ciemność.
Darth Wyyrlok (III)[1]

Po blisko stu latach walk nadszedł wreszcie punkt kulminacyjny konfliktu między Zakonem Jedi, a Mrocznymi Jedi. Zakon zaatakował ostatni punkt oporu swojego przeciwnika - planetę Corbos. Mroczni Jedi bronili się pod przywództwem Ajunty Palla, który osobiście pokonał kilkunastu rycerzy. W walkach brał również udział Karness Muur, a prawdopodobnie także i XoXaan. Upadłym Jedi z pomocą przyszły też twory ich alchemii, lewiatany. Siły Republiki zbombardowały jednak planetę, przez co Mroczni Jedi zostali rozgromieni, a następnie pokonani. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Republiki i Zakonu Jedi.

Następstwa

"Ocalali Mroczni Jedi opuścili Republikę i przybyli na Korriban, gdzie tamtejsi tubylcy, Sithowie, powitali ich niczym bogów.
Darth Wyyrlok (III)[2]

Kilku Mrocznych Jedi, w tym Ajunta Pall, Karness Muur i XoXaan, zdołało przetrwać bitwę i zbiec z Corbos. Wszyscy udali się od nieodkrytych jeszcze przestrzeni galaktyki i natknęli się na planety Korriban i Ziost, zamieszkane przez rasę wrażliwą na Moc, zwaną Sithami. Mroczni Jedi pokazali prymitywnej rasie kilka sztuczek przy użyciu Mocy, które ci uznali za magię. Ocalali z bitwy o Corbos szybko zdominowali Sithów i ogłosili się istotami boskimi. Po jakimś czasie Mroczni Jedi nazwali się Sithami i pozostali na Korribanie i Ziost aż do roku 5000 BBY, kiedy to wybuchła wielka wojna nadprzestrzenna.

Przypisy

  1. "These powerful Dark Siders made a last stand on the planet Corbos against Jedi Hunters and powerful Dark Side rivals. We know this ended the Hundred-Year Darkness." - Dziedzictwo 30: Wektor, część 11
  2. "The surviving Dark Siders fled the Republic, finally coming to Korriban where the native Sith welcomed them as gods" - Dziedzictwo 30: Wektor, część 11

Źródła