Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Atak na flotę Obi-Wana Kenobiego

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Tytuł jest jedynie określeniem lub przydomkiem, gdyż właściwa nazwa nie została jeszcze nadana przez autorów.
Jeśli pojawi się oficjalna nazwa, poproś o przeniesienie tego artykułu i wypowiedz się w dyskusji.
Atak na flotę Obi-Wana Kenobiego miał miejsce podczas wojen klonów. Krążowniki Republiki zostały zaatakowane przez siły Separatystów w przestrzeni kosmicznej. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Separatystów.

Przebieg

Początek

"Cody, wygląda na to, że tu zostajemy."
— Obi-Wan Kenobi na widok floty Separatystów.[2]
Rozmowa z adeptami.

W bliżej nieokreślonym momencie wojny flota Republiki, dowodzona przez Obi-Wana Kenobiego, stacjonowała w przestrzeni kosmicznej Florrum. W pewnej chwili załoga okrętu flagowego Negotiatora odebrała przekaz od adeptów Jedi, którzy poinformowali, iż ich statek został zaatakowany przez piratów. Bandyci zostali odparci, jednak zdołali porwać Ahsokę Tano i pozostawili uszkodzony okręt w przestrzeni kosmicznej. Mistrz Kenobi obiecał wysłać pomoc. W tym momencie z nadprzestrzeni wyskoczyła flota Konfederacji Niezależnych Systemów.

Walka w przestrzeni

Abordaż Negotiatora.

Z hangarów krążowników Separatystów natychmiast wystartowały myśliwce. Aby się bronić, okręty Republiki włączyły do walki Y-wingi i Z-95 Headhunter. W celu ochrony okrętu flagowego jeden z lekkich krążowników typu Arquitens wysunął się do przodu i ruszył do ataku, jednak szybko został zestrzelony. Tymczasem droidy-sępy ruszyły w pogoń za mniejszymi jednostkami wroga. Klon-pilot Killer, lecący w myśliwcu Z-95, wyłączył silniki swojej maszyny, po czym znów je aktywował, znajdując się za statkami, ścigającymi bombowiec Engle'a. Klon zdołał zestrzelić jeden z droidów, a drugi zmusić do ucieczki. W tej jednak chwili znaleźli się oni pomiędzy Negotiatorem i jednostkami Separatystów, mających dokonać abordażu Venatora. Killer został zestrzelony, a Y-wing Engle'a rozbił się w hangarze okrętu flagowego.

Abordaż

Bitwa w hangarze

"Pożałujesz tego."
— Obi-Wan Kenobi do generała Greviousa, który zabił żołnierza-klona.[2]
Hangar Negotiatora.

Ranny Engle został wyciągnięty z wraku swojego bombowca przez klony z załogi Negotiatora. W tym momencie do hangaru wdarły się ciężkie kanonierki, myśliwce i prom Separatystów. Z transportowców wysypały się oddziały droidów typu B1 i B2, a z promu wysiadły roboty IG-100 i generał Grievous. Atak Separatystów był dzielnie odpierany przez klony z 212 Batalionu Szturmowego, wspierane przez ogień z działek E-Web, wykorzystujących jako osłonę statki, dokujące w hangarze. Kiedy do walki włączył się Grievous, obie strony wstrzymały ogień. Kiedy cyborg dostrzegł Kenobiego, zdusił mechaniczną stopą krtań rannego klona. Obi-Wan rzucił się do ataku, rozpoczynając pojedynek. Tymczasem droidy kontynuowały ofensywę. Kiedy komandor Cody zauważył, że jego dowódca przegrywa, wskazał na beczkę z paliwem. Kenobi użył Mocy do przeniesienia zbiornika w pobliże Grievousa, a Cody strzelił w tym kierunku, detonując paliwo i zyskując czas na ucieczkę.

Ewakuacja

"Generale Grievous, pokonałeś mnie oraz przejąłeś mój statek. Gratuluję. Jednakże, skoro oglądasz tę wiadomość, oznacza to, że właśnie wchodzę do kapsuły, aby oddalić się od statku, który ulegnie samozniszczeniu."
— Wiadomość Obi-Wana Kenobiego.[2]
Samozniszczenie Negotiatora.

Po chwili walka przeniosła się do korytarza opodal hangaru. Obi-Wan wydał rozkaz opuszczenia statku. Kiedy Cody zaprotestował, nie chcąc oddać okrętu w ręce wroga, Jedi zauważył, iż wróg sam go już przejął. Następnie zabrał Cody'ego, aby przygotować pułapkę. Tymczasem Grievous dotarł na mostek. Tam zażądał od swoich droidów przeszukania pamięci statku. Holoprojektor ukazał postać generała Kenobiego. Pogratulował on przeciwnikowi zwycięstwa i wyznał, że Venator ulegnie wkrótce samozniszczeniu, a klony dokonują ewakuacji. Wiadomość ta miała odwrócić uwagę Separatystów, aby nie przesłali danych z komputera pokładowego na swoje okręty. Tymczasem republikanie dotarli do kapsuł ratunkowych i opuścili Negotiatora. Grievous błyskawicznie wrócił do hangaru i wsiadł na pokład promu, który uratował go od eksplozji, mającej miejsce chwilę później. Bitwa dobiegła końca.

Skutki

"Obawiam się, że adepci są zdani na siebie."
— Obi-Wan Kenobi do komandora Cody'ego.[2]

Republikanie, ewakuowani w kapsułach, wkrótce zostali uratowani. Dzięki pokonaniu floty Kenobiego, Grievous przejął kontrolę nad całym systemem. Kolejnym celem cyborga była planeta Florrum, gdzie znajdowała się siedziba gangu Honda Ohnaki. Z rozkazu hrabiego Dooku droidy przejęły bazę.

Ciekawostki

W jednej scenie odcinka Bound for Rescue widać trzy fregaty typu Munificent. Jest to sprzeczne z pozostałymi ujęciami, w których widać zaledwie dwie jednostki tej klasy. Za poprawną wersję uważa się tę drugą.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!