Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Misja na stacji Skytop

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Misja na stacji nasluchowej.jpg
Misja na stacji Skytop
Konflikt Wojny klonów
Data Pomiędzy 22 a 19 BBY
Miejsce
Wynik Zwycięstwo Republiki Galaktycznej
Strony
Republika Galaktyczna Konfederacja Niezależnych Systemów
Dowódcy
Generał Grievous
Siły
Straty
Trójka klonów Całkowite z wyjątkiem GrievousaMisja na stacji Skytop miała miejsce podczas wojen klonów kiedy to R2-D2 zgubił się po bitwie o Bothawui. Odnalazł go trandoshański zbieracz złomu Gha Nachkt i sprzedał generałowi Grievousowi. Przed transakcją Artoo zdołał wysłać wiadomość do Anakina. Idąc śladem informacji otrzymanych od robota, grupa sabotażystów pod dowództwem Anakina Skywalkera przeniknęła na stację Skytop i doprowadziła do jej zniszczenia, wcześniej ratując porwanego towarzysza.

Historia

Preludium

Stacja Skytop.

W nieokreślonym czasie wojen klonów, Republika zaczęła tracić sporą ilość wojsk. Było to spowodowane wybudowaniem przez Kartel Hyper-Komunikacyjny stacji nasłuchowej, Skytop. Generał Grievous, który dowodził placówką, wykorzystywał przechwycone transmisje HoloNetu do planowania zasadzek na wrogie wojska.

Po bitwie o Bothawui zaginął droid astromechaniczny Anakina Skywalkera, R2-D2. Znalazł go trandoshański zbieracz złomu Gha Nachkt. Handlarz skontaktował się z generałem Grievousem, chcąc sprzedać, cennego dla Republiki droida. W tym celu cyborg polecił mu, aby przybył na Ruusan 2, gdzie mieściła się stacja. Uwięziony Artoo włamał się do systemu bezpieczeństwa statku Nachkta, Vulture's Claw i wysłał wiadomość naprowadzającą do swojego właściciela.

Przebieg

Desant

Za mną chłopcy!
— Ahsoka do klonów i Anakina, tuż przed wyskoczeniem z Twilight.[1]

Anakin Skywalker otrzymał za zadanie odnalezienie tajnej bazy Separatystów. Wraz z Rexem i Ahsoką skanował kolejne obszary systemy, gdy przybyła wiadomość od Artoo. Szczęśliwy Jedi mimo rozkazów postanowił uratować przyjaciela, z nadzieją, że właśnie w tajnej bazie Separatystów jest przetrzymywany.

Wraz z małym oddziałem klonów Skywalker i Tano polecieli na pokładzie Twilight na Ruusan 2, gdyż stamtąd pochodził sygnał wysłany przez R2. Okazało się, że właśnie tam znajduje się poszukiwana przez nich wroga placówka.

Jedi zarządzili wtargnięcie do bazy. Ahsoka wyznaczyła Rexa jako tragarza R3-S6, gdyż robot był im potrzebny do otwierania drzwi i omijania systemów bezpieczeństwa.

Drużyna wyskoczyła z lecącego Zmierzchu i wylądowała na powierzchni stacji Skytop. Tam Anakin wyciął dziurę w wierzchniej warstwie placówki by mogli dostać się do środka.

Zasadzka

Rex! Granaty jonowe!
— Ahsoka Tano, gdy sytuacja zaczęła wymykać się z pod kontroli.[1]

Już przy wejściu pokonali dwa droidy typu B1, które pilnowały korytarza. Skywalker wydał rozkazy. W czasie gdy on zajmie się ratowaniem Artoo, Ahsoka i klony wysadzi reaktory stacji.

Zasadzka.

Po rozdzieleniu się, R3 chwilowo został w tyle by poinformować Grievousa o wizycie Jedi. Cyborg nakazał, aby maksymalnie opóźniał ich ruchy. Chwilę potem Złotko dołączył do Togrutanki i klonów. Robot miał otworzyć drzwi prowadzące do ich celu lecz zamiast otwarcia, zamknął grodzie.

Wtedy Denal usłyszał, że nadciągają droidy. Rozpoczęła się walka. Roboty miały przewagę liczebną i nawet Ahsoka nie dała rady odbijać wszystkich błyskawic blasterowych. Z jej polecenia, Rex użył granatów jonowych by zneutralizować napastników. Gdy to się udało przybył generał Grievous.

Poszukiwania Artoo

Macie coś co należy do mnie.
— Anakin Skywalker do droidów.[1]
Anakin walczy z IG-100 MagnaGuardem.

Przemierzając korytarze stacji Skytop, Anakin natknął się na transport swojego przyjaciela przez IG-100 MagnaGuardy. Już miał zaatakować droidy, gdy te zniknęły za drzwiami. Jedi wyciął sobie drogę mieczem świetlnym i znalazł się w tym samym pomieszczeniu co roboty. Czwórka strażników generała Grievousa stawiła czoła Skywalkerowi. Zdecydowany rycerz Jedi bez trudności zniszczył wszystkich przeciwników, po czym podszedł do R2 i pomógł mu się pozbierać po rozbiórce na części. Gdy sytuacja została opanowana udali się do hangaru gdzie miał na nich czekać pilot Zmierzchu.

Walka z Grievousem

Wybacz, że przerywam ci zabawę, zrzędo, ale może wolałbyś wyzwanie?
Chyba nie mówisz o sobie!
— Ahsoka Tano i generał Grievous.[1]

Grievous szybko zabił trójkę klonów i ogłuszył Ahsokę. W chwili gdy miał dobić pokonanego Rexa, młoda Jedi zablokowała jego cios i zaproponowała wyzwanie. Zaintrygowany Grievous rozpoczął walkę, ale zaznaczył, że to on ją zwycięży.

Walczący pokonywali kolejne pomieszczenia. W jednym z nich, które prawdopodobnie pełniło funkcję magazynu, Ahsoka schowała się za regałami, gdyż Grievous był zbyt silny, aby mogła dłużej stawiać mu czoła. W pewnej chwili skontaktował się z nią, Rex. Kapitan zapytał czy wraz z Denalem mają kontynuować swoją misję, padawanka potwierdziła. Nagle pojawił się R3-S6, Tano przywołała go do siebie lecz ten włączył swoje sensory wskazując Grievousowi jej położenie.

Ahsoka walczy z Grievousem.

Generał zaatakował przez co Togrutanka była zmuszona uciekać. Gdy chwilowo była bezpieczna wysłuchała jak mały robot składa raport swojemu panu. Wtedy przekonała się, że Złotko jest zdrajcą. Grievous ponownie zauważył Ahsokę lecz ta kolejny raz uciekła. Poprzez szyb wentylacyjny zmierzała w stronę hangaru.

Walka w hangarze

Co się z tobą dzieje? Chcesz żebyśmy zginęli?
— Anakin Skywalker do R3-S6.[1]

Anakin pierwszy zjawił się na miejscu zbiórki. Chwilę potem wylądował Twilight, a następnie dołączyli Rex, Denal (którzy podłożyli już ładunki pod reaktor) i R3. Gdy Rex powiedział mu, że Ahsoka samotnie postanowiła stawić czoła generałowi Grievousowi, Jedi natychmiast chciał pójść jej z pomocą. W tej samej chwili wrota hangaru i drzwi wejściowe zaczęły się zamykać. Wtedy Skywalker zrozumiał, że droid jest zdrajcą.

Do hangaru zaczęły wchodzić droidy bojowe. Dodatkowo Złotko, który wciąż pozostawał przy terminalu, aktywował myśliwce typu Vulture. Rozpoczęła się zażarta walka między siłami Skywalkera, a robotami. Anakin mimo ich obecności na stacji, nakazał żołnierzom wysadzenie placówki.

Chwilę potem zjawiła się Ahsoka. Padawanka zniszczyła dwa myśliwce i dołączyła do swojego mistrza. Anakin powitał uczennicę. Rex powiadomił go, że wszędzie znajdują się zbiorniki z paliwem. Jedi wykorzystał sytuację i dzięki Mocy pchnął je na strzelające droidy, w wyniku czego zostały one zniszczone.

Pojedynek droidów

Pojedynek droidów.

Skywalker polecił Artoo by otworzył hangar używając terminalu na zewnętrznej platformie. Droid astromechaniczny zgodnie z poleceniem udał się by otworzyć wrota. Wtedy zaatakował go R3, chcąc mu przeszkodzić. R2 sparaliżował przeciwnika i zajął się otwieraniem drzwi. Nagle stacja zaczęła gwałtownie się rozpadać. Złotko otrząsnął się i ponownie zaatakować Artoo. Droid Skywalkera zepchnął go w kierunku krawędzi platformy lecz Gruby uchronił się od katastrofy przyczepiając linkę do powłoki R2. Wtedy sprytny Artoo użył piłki by przeciąć linkę. Tym samym doprowadził do zniszczenia R3-S6, który spadając uderzył w odłamek metalu oderwany od stacji.

Skutki

Chwilę później po robota przybył Anakin i zabrał go na pokład Twilight. Tam Jedi skontaktowali się z Obi-Wanem Kenobim. Mistrz Jedi był wielce zaskoczony, że Skywalker ryzykował powodzenie misji i padawana od losu droida. Wtedy Anakin odparł, że Artoo nie jest tylko droidem lecz przyjacielem. Obydwa cele misji zostały spełnione.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!