Zapraszamy do udziału w konkursie


Bitwa o Ohma-D'un

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Ohma-D'un.jpg
Bitwa o Ohma-D'un
Konflikt Wojny klonów
Data 22 BBY
Miejsce Ohma-D'un
Wynik Zwycięstwo Republiki Galaktycznej.
Strony
Republika Galaktyczna Konfederacja Niezależnych Systemów
Dowódcy
Siły
Straty
Średnie DużeBitwa o Ohma-D'un miała miejsce dziesięć tygodni po batalii na Geonosis. Była pierwszym i najpoważniejszym konfliktem zbrojnym w systemie Naboo w okresie wojen klonów.

Przyczyny

"Kilka dni temu Boss Nass stracił kontakt z tą kolonią."
C-3PO opisujący sytuację na Ohma-D'un.[1]

Kiedy planeta Naboo straciła kontakt z kolonią Gungan na jednym jej księżyców, Ohma-D'un, Republika wysłała grupę dochodzeniową pod dowództwem czworga Jedi - Obi-Wana Kenobiego, Anakina Skywalkera, Glaive'a i Zule Xiss - w celu zbadania tej sprawy.

Przebieg

Początek

"Musimy lecieć nisko, żeby skanery nas nie wykryły!"
— {Kapitan Alpha-17 podczas desantu.[1]

Żeby uniknąć wykrycia, siły Republiki poleciały na księżyc tylko jedną kanonierką. Szybko też odkryły, co się stało z kolonią Gungan; została zmieciona z powierzchni księżyca przy użyciu tajemniczej broni chemicznej, znanej potem jako gaz bagienny, która wytruła wszystkich Gungan zamieszkujących kolonię.

Walka

"Wiesz, od stulecia nie zabiłem Jedi... a dziś zgładzę czterech."
Durge do Obi-Wana Kenobiego.[1]
Walka z Ventress.

Niedługo potem oddział został zaatakowany przez super droidy bojowe pod dowództwem łowcy nagród, Durge'a. Wszystkie klony zostały wybite, poza Aplhą-17, żołnierzem ARC. Kiedy podczas walki Durge wspomniał o uwiezionych górnikach, Obi-Wan wysłał Anakina i szturmowca, by ci ich uwolnili. Następnie, Kenobi i Glaive zostali zainfekowani gazem bagiennym, jednak okazało się, że trucizna działała dużo wolniej na rasy inne, niż Gunganie.

Chwilę potem Glaive został złapany przez nieuwagę i zabity przez dowódczynię Separatystów, Asajj Ventress. Asajj obcięła rękę Zule i rozpoczęła pojedynek z Obi-Wanem. W międzyczasie Skywalker i Alpha uwolnili górników i zniszczyli kapsuły z trującym gazem, które Separatyści ładowali na statek z zamiarem zaatakowania Naboo. Zdążyli też wrócić do Kenobiego w samą porę, by pomóc mu w walce z Ventress. Asajj i Durge zostali pokonani, ale udało im się uciec. Niebezpieczeństwo grożące Naboo zostało zażegnane.

Skutki

Eksplozja kapsuł z gazem.
"Dołączy do padawanów, którzy również stracili mistrzów. Mam nadzieję, że wspólnie odnajdą spokój."
— Obi-Wan Kenobi, wyjaśniający Skywalkerowi dalszy los Zule Xiss.[1]

Dzięki interwencji oddziałów Republiki nie doszło do ataku na Naboo. Po bitwie Jedi udali się na Coruscant, aby ostrzec Radę Jedi przed zagrożeniem ze strony Konfederacji. Doprowadziło to do przeprowadzenia misji na planecie Queyta. Zule, która straciła mistrza, dołączyła do padawanów, którzy podzielili jej los.

Przypisy

Źródła