Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Rycerze Starej Republiki

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Anakin dodopracowania.png
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Ten artykuł dotyczy serii komiksów. Zobacz też: inne produkty o podobnej nazwie.
Rycerze Starej Republiki logo.jpg
Rycerze Starej Republiki
Knights of the Old Republic
Twórcy
Scenariusz: John Jackson Miller
Rysunki:
Kolory: Michael Atiyeh
Litery: Michael Heisler
Okładki:
Informacje wydawnicze
Wydanie USA: Dark Horse Comics
25 stycznia 2006 - 17 lutego 2010
Wydanie polskie: Wydawnictwo Egmont
od 19 kwietnia 2010
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Cykl wydawania: Miesięczny
Ilość zeszytów: 50
Ilość albumów: 9
Chronologia
Okres historyczny: Era Starej Republiki
Czas akcji: 3964 BBY - 3963 BBY


Rycerze Starej Republiki (Knights of the Old Republic) to seria komiksów wydawanych przez Dark Horse Comics od 25 stycznia 2006. W Polsce zaczęła być wydawana przez Egmont Polska począwszy od 19 kwietnia 2010. Akcja komiksów rozgrywa się 8 lat przed wydarzeniami ukazanymi w grze Knights of the Old Republic, czyli w roku 3964 BBY. Opowiada o losach ucznia Jedi, Zayne'a Carricka, oskarżonego o zabicie padawanów na Taris.

Osobą odpowiedzialną za pisanie scenariuszy był John Jackson Miller, który wcześniej napisał jedną historię w serii Empire. Głównym rysownikiem przygód Zayne'a mianowano Brian Chinga, który również miał już wcześniej kontakt z serią Star Wars.

Na Baltimore Comic-Con w 2009, Dark Horse Comiks poinformował że seria zostanie zakończona na 50 numerze pod tytułem Rycerze Starej Republiki 50: Demon, część 4, który miał premierę 17 lutego 2010 roku.

Zaraz po zakończeniu prac nad Rycerzami Starej Republiki J.J. Miller rozpoczął tworzenie nowej serii nazwanej Knight Errant, która swoją premierę miała 15 sierpnia 2010 roku.

Na konwencie Comic Con 2011 w Nowym Jorku zapowiedziano nową serię komiksową pt. Rycerze Starej Republiki: Wojna, która jest bezpośrednią kontynuacją dziejów padawana Zayne'a Carricka znanego z tej serii komiksowej.

Bohaterowie

Zayne Carrick

Zaynecarrick.jpg
Zobacz główny artykuł: Zayne Carrick.

Urodzony na planecie Phaeda, syn Arvana i Reivy. Jako istota wrażliwa na Moc został w wieku 5 lat odkryty przez Jedi i zabrany do ich enklawy na Dantooine. Mimo gorszego wyczucia mocy został przyjęty na szkolenie przez Vandara Tokare, według którego Zayne zostanie w przyszłości dyplomatą. W roku 3964 BBY był już padawanem mistrza Luciena Draay'a, pod którego skrzydłami podejmował trening na rycerza Jedi. Niestety przepowiednia mistrzów szkolących na Taris obarczyła go winną zabójstwa jego przyjaciół z akademii, przez co musiał uciekać by oczyścić swoje imię.

Marn Hierogryph

Gryph.jpg
Zobacz główny artykuł: Marn Hierogryph.

Znany potocznie jako Gryph był snivviańskim handlarzem na czarnym rynku i drobnym przestępcą. Trudnił się różnymi zajęciami, tymi bardziej i mniej legalnymi. Od zawsze mieszkał i pracował na Taris. Znał wiele osób i prowadził z nimi nielegalne interesy. W końcu na ślad jego działalności wpadli Jedi z lokalnej akademii. Jego tropem podążał bardzo często Zayne Carrick, który uznał pochwycenie Grypha za ważny punkt na drodze do awansu na rycerza Jedi. Jednak Gryph dzięki własnemu sprytowi i również pechowi młodego Jedi, wielokrotnie uchodził rękom sprawiedliwości. Nieszczęśliwe wydarzenie w akademii na Taris spowodowało że losy ich obojga zostały połączone na znacznie dłużej.

Jarael

Zobacz główny artykuł: Jarael.

Rohlan Dyre

Zobacz główny artykuł: Rohlan Dyre.

Slyssk

Zobacz główny artykuł: Slyssk.

Streszczenie fabuły

Grafika promocyjna serii.

Zetknięcie

Akcja komiksu rozgrywa się w 3964 BBY, czyli rok po wybuchu wojen mandaloriańskich. Padawan Zayne Carrick próbuje aresztować jednego z handlarzy na czarnym rynku Marna Hierogrypha zwanego Gryph. Próba niestety nie udaje się i bohater spada z budynku. Przed śmiercią ratuje go Jedi Squint. Po drodze do Akademii Jedi zachęca on padawana do wyruszenia na wojnę. Na lądowisku Akademii spotykają się mistrzowie Jedi. Jedna z nich, Q'Anilia doznaje wizji o najbliższej przyszłości i mówi, że Jedi muszą zmienić plany.

Początek

Akcja komiksu rozgrywa się w roku 3964 BBY, czyli rok po wybuchu wojen mandaloriańskich. Padawan Zayne Carrick nie ustaje w poszukiwaniach przestępcy i handlarza na czarnym rynku Grypha. Spotyka go w jednym z magazynów na dolnych poziomach Taris. Ściga on zbiega, który w pewnej chwili zaczyna wspinać się po drabinie. Padawan rusza za nim, ale ponieważ ma na sobie śliską substancję (wylała się na niego w magazynie) spada z niej, po drodze uszkadzając statek senatora Taris. Rozbijając szybę ląduje w jednym z pomieszczeń, w którym właśnie odbywa się bankiet, na którym są obecni mistrzowie Jedi i ich padawanowie. Zayne dowiaduje się od swego mistrza Luciena, że musi naprawić stół, który uszkodził wpadając do sali. Podczas naprawy zauważył przez okno Gypha i wbrew zakazom właściciela restauracji, w której wyrządził szkody postanowił go złapać. Udało mu się to przy pomocy Mocy. Zabrał przestępcę na ścigacz i postanowił odwieźć do budynku Akademii Jedi. Przykuł Grypha do pojazdu i poszedł oznajmić o swym dokonaniu mistrzowi. Gdy wszedł do sali zobaczył ciała swych przyjaciół - padawanów, u stóp ich własnych mistrzów. Gdy zorientował się co się stało, postanowił uciec z budynku.

Gdy padawan Zayne Carrick dowiaduje się, że mistrzowie zabili własnych uczniów postanawia uciec, by jego nie spotkał taki sam los. Do tego celu wykorzystuje ścigacz, którym przywiózł do Akademii Jedi przestępcę Grypha. Podczas ucieczki wlecieli oni do budynku, w którym mieściła się szkoła, co znacznie zwolniło ścigających ich Jedi. Następnie ukryli się w jednej z restauracji, a gdy pojawiła się tam mistrzyni Raana Tey korzystając z zsypu na śmieci dostali się na niższe poziomy Taris. Tam zniszczyli droida patrolowego i na jednej z tablic ogłoszeń zobaczyli swe listy gończe. Postanowili w przebraniach udać się do jednej z kantyn. Zauważyli w niej łowców nagród, którzy prawdopodobnie poszukiwali Zayne. Tymczasem w Akademii Jedi mistrz Lucien Draay wraz z innymi Jedi szukał sposobu na odnalezienie zbiegłego padawana.

Padawan Zayne Carrick i Marn Hierogryph kontynuują ucieczkę przed mistrzami Jedi]. Podróżują oni przez niższe poziomy Taris na wozie ze śmieciami. Gdy woźnica Wookiee zorientował się, że ma pasażerów na gapę oddał uciekinierów w ręce opryszków należących do Czarnych Vulkarów, którzy rozpoznali w dwójce poszukiwanych przez Jedi. Bohaterowie uwolnili się tylko dlatego, że bestia ciągnąca wóz spłoszyła się, a bandyci próbowali ją uspokoić. Tymczasem mistrzowie Jedi poszukując zbiegów trafili do podmiasta, gdzie stoczyli walkę z raghulami. Zayne i Gryph trafili natomiast na wysypisko śmieci. Padawan stoczył tam walkę z wojowniczką Jarael, która uderzyła go w rękę tak, że stracił w niej czucie. Później kobieta zaprowadziła uciekinierów do technika Campera i do jego tajnego laboratorium. Nagle pojawił się transportowiec, którym jak się okazało poruszali się mistrzowie Jedi. Ku ich zaskoczeniu okazało się, że siedziba Campera nie jest budynkiem, lecz statkiem kosmicznym, który zaczął wzbijać się w powietrze. Gdy grupka uciekinierów znalazła się na orbicie okazało się, że statek stracił zasilanie.

Czwórka uciekinierów: padawan Zayne Carrick, Marn Hierogryph], wojowniczka Jarael i technik Camper uciekli na pokładzie Last Resortu z planety Taris, jednak na orbicie padło zasilanie statku. Obok pojawiły się dwa statki patrolowe, które chciały powstrzymać bohaterów przed ucieczką. Jednak Camper zdołał naprawić zasilanie i okręt ruszył nagle uszkadzając przy okazji jeden z patrolowców. Last Resort skierował się w stronę pola asteroidów. Manewrując pośród skał kapitan statku zdołał zgubić pościg i ustawił autopilota, by pasażerowie mogli odpocząć. W tym czasie Zayne połączył się z Akademią Jedi na Dantooine i rozmawiał z mistrzem Vandarem. Opowiedział on o tym, co zobaczył w Akademii Jedi na Taris. Rozmowa została jednak przerwana przez Jarael, która ogłuszyła padawana. Następnie bohaterowie udali się na jeden z księżyców Taris zwany potocznie Księżycem Oszustów. Na powierzchnię udali się Zayne i Jarael. W jeden z rozpadlin odnaleźli szczątki droida T1-LB. Wcześniej należał on do mistrzów Jedi z Taris. Nagle nad powierzchnią pojawił się statek, z którego wyskoczyli mistrzowie Jedi...

Padawan Zayne Carrick i Jarael zostali zaskoczeniu na Księżycu Oszustów przez mistrzów Jedi. Jednak z pomocą przyszedł Camper, który strzałem z działa pokładowego Last Resortu uszkodził transportowiec Jedi. Wziął on na pokład dwójkę towarzyszy, jak i szczątki droida T1-LB. Technik naprawił uszkodzonego robota, który wyświetlił nagranie zapisane podczas ostatniej próby padawanów na księżycu. Nagranie pokazało to, co działo się przed przybyciem uczniów. Troje mistrzów Jedi: Xamar, Raana Tey i Feln zobaczyło swoją śmierć. W wizji obecny był także Lord Sithów ubrany w taki sam skafander, jaki nosili padawanowie. Dla mistrzów jasne się stało, że jeden z ich uczniów przejdzie na ciemną stronę i wyrządzi wiele szkód Jedi. Postanowili oni zabić swych padawanów i zrzucili droida z urwiska, by nie zostawiać dowodów. Nagle przed iluminatorami Last Resortu ukazał się statek. Okazało się, że był to Oroko, okręt Valiusa Yinga. Gryph negocjował z piratami, którzy postanowili zabrać padawana do Akademi Jedi na Taris. Zayne zgodził się, ale wcześniej dał miecz świetlny Jaraeli...

Padawan Zayne Carrick został pojamny przez Valiusa Yinga i jest prowadzony ulicami Taris do Akademii Jedi. Po drodze widział rodziny zabitych padawanów, którzy jego obwiniali o ich smierć. Gdy Zayne stanął przed mistrzami Jedi opowiedział wszystko co widział w wyświetlonym przez T1-LB zapisie. Wtedy mistrzowie opowiedzieli padawanowi, co się zdarzyło w akademii podczas jego nieobecności. Gdy Zayne usłyszał wszytko co chciał wiedzieć, jego mistrz Lucien Draay zapalił miecz świetlny, zabił Valiusa Yinga, a następnie chciał zabić ucznia. Lecz nagle budynek akademii zatrząsł się. Nikt nie wiedział co się stało. Przez jedno z okien do pomieszczenia wpadła osoba ubrana w czerwony skafander. Mistrzowie myśleli, że to Lord Sithów, którego widzieli w wizji, lecz jak się okazało była to Jarael. Wzięła ona swego przyjaciela i odlecieli razem przy pomocy plecaka rakietowego. Następnie dostali się na pokład Last Resortu, którą opuścili planetę.

Trzy tygodnie później miasto zostało podpalone przez nieznanych sprawców. Zayne porozumiał się z mistrzami Jedi i dał im do zrozumienia, by go więcej nie szukali...

Flashpoint

Padawan Zayne Carrick wraz z towarzyszami: handlarzem Gyphem, technikiem Camperem, wojowniczką Jaraelą i droidem Elbee lądują na planecie Vanquo, by uzupełnić zapasy żywności i sprzętu. Postanawiają okraść kolonię górniczą. Zayne udają zagubionego wędrowca poprosił górników o schronienie. W między czasie Camper połączył się do nadajnika stacji i nadał wiadomość o ataku Mandalorian na planetę, którą przekazała przebrana za mistrzynię Q'Anilię Jarael. Górnicy ogłosili alarm i opuścili planetę. Bohaterowie zabierali wartościowe rzeczy z koloni, a Jarael ćwiczyła walkę mieczem świetlnym. Nagle planeta została rzeczywiście zaatakowana przez Mandalorian. Pojmali oni wojowniczkę, a następnie zaczęli ścigać resztę grupy bohaterów. Zayne nakazał Elbee, by wziął Campera na statek, a sam i Gryphem próbowali opóźnić przybycie Mandalorian do Last Resortu. Po krótkiej wymianie ognia bohaterowie rozpoczęli odwrót, jednak dowódca najeźdźców, komandor Rohlan używając plecaka rakietowego zaskoczył Zayne'a i przyparł go do ziemi. Nie zabił go, lecz ukradł statek...

Nad planetą Vanquo rozpoczęła się bitwa między Mandalorianami, a wojskami Republiki. Mandalor Ostateczny kierujący swymi wojskami dowiedział się, że oddział stracił kontakt ze swym dowódcą komandorem Rohlanem.

Padawan Zayne Carrick z wielkim trudem dostał się na pokład Last Resortu, porwanego przez komandora Rohlana. Udało się mu to przy pomocy Elbee, który nie zwracając uwagi na uszkodzone ramię zabrał z sobą na pokład statku także Campera i Grypha. Chwilę później złodziej został zaatakowany ogłuszającą pałką przez Campera, lecz bez skutku. Ostatecznie został obezwładniony przez droida i trzymany był do wyjaśnienia swego czynu w zamkniętym pojemniku. Tymczasem statek zaprogramowany przez Mandalorianina wskoczył w nadprzestrzeń. Chwilę przed skokiem został jednak zauważony przez głównodowodzącego floty Republiki Saula Karatha, który poznał, że jest to statek zabójcy padawanów z Taris.

Tymczasem Jarael była przetrzymywana przez Mandalorian w nieznanym miejscu. Później ubrano ją w skafander kosmiczny i dostarczono do pomieszczenia, w którym przetrzymywano innych pojmanych Jedi. Jak się okazało było to laboratorium, w którym Demagol badał niezwykłe umiejętności Jedi i próbował zrozumieć naturę mocy. Chwilę później dziewczyna spotkała Squinta, który także tam przebywał i powiedział jej, że wie, że ona nie jest Jedi i poszedł na badania zamiast niej.

W międzyczasie na pokładzie Last Resortu komandor Rohlan pokazał swą prawdziwą twarz i opowiedział o wojnach, w których brał udział, a także o motywach Mandalorian. Wyjaśnił powód ataku na Republikę - chęć sprawdzenia swych możliwości. Wyjaśnił także co się stanie z Jarael...

W strzeżonej przez pole siłowe stacji Flashpoint dwóch Mandalorian patrolowało teren bazy. W pewnej chwili rozległ się alarm i rozpoczęła się holotransmisja. Na hologramie ukazała się podobizna Rohlanda Dyre, który oznajmił, że pojmał rycerza Jedi i chce przekazać go w ręce Demagola. Po chwili rozmowy komandor otrzymał zgodę na lądowanie. Wyprowadził on Zayne Carricka w kombinezonie na zewnątrz Last Resortu, natomiast Camper i Gryph ukryli się w jednej ze skrytek na statku.

Z laboratorium Demagola po wielu testach został wreszcie wypuszczony Squint. Następnym obiektem miała stać się Jarael, jednak w odpowiednim momencie pojawił się Rohlan prowadzący Zayne'a. Naukowiec postanowił najpierw zająć się chłopakiem. Wewnątrz laboratorium Carrick został przywiązany i czekał na badania. Gdy doktor odwrócił się na chwilę został uderzony przez komandora Dyre w głowę. Zayne ubrał kombinezon Demagola i wraz z Rohlanem opuścił pomieszczenie. W poczekalni chłopak został zaatakowany przez Jarael, która jednak poznała, że nie jest to prawdziwy doktor i puściła go. Zayne i Dyre opuścili bunkier i rozpoczęli rozmowę ze strażnikami. Carrick przy użyciu Mocy zamontował w różnych częściach bazy małe ładunki wybuchowe. Po chwili rozległ się głos z komunikatora. Na hologramie pojawił się Gryph przebrany za dowódcę wojsk Republiki. Zdetonował on ładunki, co spowodowało chaos w bazie. Rohlan przekonał innych Mandalorian, iż powinni się ewakuować, a on w tym czasie ocali stację. Tak też postąpili.

Gdy wszyscy Jedi zostali uwolnieni, zapadła decyzja o odeskortowaniu Demagola na Coruscant, gdzie miał stanąć przed sądem. Wszyscy Jedi na czele z Squinetem mieli wrócić do stolicy Republiki i opowiedzieć o tym, co zobaczyli. Rohlan Dyre postanowił udać się wraz z nimi, lecz w ostatniej chwili opuścił statek i ukrył się w jednej ze skrytek na pokładzie Last Resortu. Chwilę później oba statki opuściły stację Flashpoint. Zayne wraz ze swymi towarzyszami udał się na poszukiwanie dalszych przygód...

Powrót do domu

Lucien Draay wraz z innymi Jedi z Akademii Jedi na Taris przybył na Coruscant. Najpierw udał się do swego rodzinnego domu, gdzie jednak nie został wpuszczony przez droida Ninebeedee. Postanowił udać się więc na spotkanie z Radą Jedi. Przed Lucienem z radą rozmawiał inny Jedi, który opowiadał się za udziałem rycerzy w rozpoczętej niedawno wojnie z Mandalorianami. Otrzymał on misję uwolnienia uwięzionych Jedi. W rozmowie z mistrzami Jedi Lucien wyjawił prawdę dotyczącą zabójstwa padawanów. Wyjawił także swoje stanowisko wobec wojen mandaloriańskich. Od rady usłyszał, że ma zaprzestać poszukiwań Zayne Carricka. Po spotkaniu udał się jeszcze raz do swego domu, gdzie spotkał swego dawnego nauczyciela Haazena, od którego usłyszał, że ma sprowadzić do niego żywego Carricka.

W retrospekcjach Luciena dowiadujemy się, że pochodził on z bardzo bogatej rodziny. Jego matka, Jedi Krynda Draay, ubolewała, że jej syn nie odziedziczył po niej umiejętności doznawania wizji. Za winnego uważa swego męża, który był zwykłym wojownikiem Jedi. W swojej posiadłości szkoliła dzieci obdarzone umiejętnościom widzenia przyszłości. Należeli do nich Q'Anilia, Xamar, Raana Tey i Feln. Natomiast jej syn Lucien był nauczany przez tzw. upadłego padawana Haazena. Gdy pokonał naraz czterech uczniów swej matki został wybrany obrońcą wizjonerów.

Spotkanie

Załoga Last Resort przybyła na bankową planetę Telerath, by odzyskać pieniądze z zamrożonego konta Marna Hierogrypha. Jarael i Camper przebrani za arystokratów udali się do banku. Po rozmowie z droidem GG-36 został przydzielony im ich przedstawiciel Arvan. Camper powiedział, że jego konto zostało zarejestrowane na niewłaściwą osobę, a po zabójstwie padawanów na Taris zostało zamrożone. Mężczyzna przeszedł szereg kontroli, a następnie podał numer konta, który został podyktowany przez komunikator przez Grypha. Później Arvan zaprosił Jarael i Campera na spacer po ogrodach. Tymczasem w zaroślach obok ścieżki chowali się Del i Dob Moomo. Dostali oni zadanie obserwować dwójkę arystokratów. Jeden z braci zdecydował, że powinni ich jednak obrabować. Udali się więc za nimi i zaatakowali z zaskoczenia. Niespodziewanie Jarael pobiła obu napastników. Gdy wszędzie panował chaos udało się im porwać Arvana. Jarael poinformowała Zayne'a Carricka, że ich przedstawiciel został uprowadzony. Chłopak ruszył wraz z Gryphem na pomoc. Po drodze dowiedział się, że porywaczami są Ithoriańscy łowcy nagród, którzy dawniej pracowali dla Valiusa Yinga. Chłopak po spotkaniu z resztą towarzyszy ruszył samotnie w pościg. Dogonił porywaczy koło wielkich kontenerów. Tam zobaczył porwanego mężczyznę i zorientował się, że to jego ojciec...

Del i Dob Moomo na pokładzie swego statku Moomo Williwaw kontaktują się z Raaną Tey, która jak się okazuje była ich zleceniodawcą. Kobieta nie jest zadowolona z porwania bankiera, gdyż mężczyzna miał być jedynie obserwowany przez Ithorian. Nakazuje więc czekać na przyszłe rozkazy. Po rozmowie dochodzi do bójki między braćmi. W tym samym czasie Zayne Carrick wpada na pomysł, jak uwolnić swego ojca. Marn Hierogryph spotyka się w kantynie z jednym z braci i oznajmia mu, że pojmał poszukiwanego padawana. Oferuje chłopca za porwanego bankiera. Po długiej rozmowie Ithorianin zgodził się na wymianę. Gdy porywacz opuścił knajpę Zayne udał się za nim, by odnaleźć kryjówkę braci. Po dotarciu do celu stał się świadkiem rozmowy Ithorian z Raaną Tey. Znalazł on swego ojca i uwolnił. W tym samym czasie bracia Moomo dostali rozkaz startu. Jednak zostali zatrzymani przez Grypha, który przyprowadził padawana na wymianę. Po krótkiej walce wszyscy uciekli ze statku Ithorian i udali się na pokład Last Resortu. Tam Arvan przelał pieniądze na nowe konto Grypha. Zayne natomiast kazał swą część pieniędzy przelać na konto pewnej osoby z Taris.

Tydzień później Arvan wraz ze swą rodziną udał się do Enklawy Jedi na Dantooine, gdzie zamieszkał za zgodą mistrza Vandara Tokare.

Dni strachu

Eejee Vamm poinformował swego pracodawcę lorda Adascę, że znalazł coś, co go zainteresuje.

Na planecie Ralltiir Zayne Carrick walczył przeciwko Jarael w próbnym pojedynku. Dziewczyna pokonała padawana, którego uratowały niezwykłe naramienniki wykonane z tydirium i phrikite, podarowane mu przez Campera. Gdy z wyprawy do miasta powrócił Elbee z zaopatrzeniem nadeszła chwila pożegnań. Jarael i Camper wraz z droidem udali się we własnym kierunku pozostawiając Zayne'a i Grypha na planecie.

Obaj pozostali na planecie przyjaciele spotkali się na targowisku w miasta. Zjedli tam posiłek (m.in. fleek eel). Wieczorem udali się na jedno z lądowisk, gdzie miał zostać dostarczony ich nowy statek. Pojazd wylądował niszcząc przy okazji kilka stojących obok urządzeń. Pilotem okazał się złodziej Slyssk, to on ukradł statek. Po krótkiej kłótni przerwanej przybyciem dotychczasowych właścicieli Małego Bivoli Zayne, Gryph i Slyssk weszli na pokład i wystartowali. W przestworzach wbrew swojej woli dołączyli do floty Republiki udającej się na wojnę z Mandalorianami.

Tymczasem na pokładzie Ostatniej Szansy z jednej z skrytek wyszedł droid HK-24. Na jego widok Camper zemdlał. Do ładowni szybko przybiegła Jarael, która stała się celem droida...

Na pokładzie Ostatniej Szansy droid HK-24 zaatakował Jarael i Campera. Z ratunkiem przyszedł Elbee. Rzucił on droidem o ścianę, jednak został ostrzelany, co spowodowało jego uszkodzenia. HK-24 miał przystąpić do ponownego ataku, ale został zaskoczony przez Jarael, która uderzyła go łańcuchem. Jednak droid morderca poradził sobie z nią bardzo łatwo. W momencie, gdy los kobiety był przesądzony droid został zniszczony przez Rohlana Dyre, który opuścił bezpieczną kryjówkę w ładowni statku. Zabrał on chorego Campera do jego pokoju.

W tym samym czasie na planecie Serroco wylądował Carth Onasi. Jego przyjaciele polecili mu świetną knajpę, która powstała tego dnia. Znajdowała się ona obok Małego Bivoli. Gryph był właścicielem, Slyssk kucharzem, a Zayne pomywaczem. W pewnej chwili droid-kelner zrzucił posiłek na jednego z żołnierzy. Zayne poszedł posprzątać i nieumyślnie ubrudził admirała Saula Karatha. Jednak nie dostał za to żadnej kary. Zauważył go za to Carth Onasi i zaprosił do swego stolika. Po krótkiej rozmowie o obecnej sytuacji na planecie zauważył grzebiącego w koszu żebraka i dał mu swoją porcję jedzenia. Podczas rozmowy Zayne dowiedział się, że Mandalorianie mają zaatakować następnego dnia, a Republika jest na ten atak gotowa.

Wieczorem Zayne powiedział Gryphowi, że powinni opuścić planetę, gdyż zostanie zaatakowana. Gryph jednak nie wziął słów padawana na poważne. W nocy Zayne doznał wizji. Zobaczył jak planeta zostanie zniszczona przez Mandalorian. Rano opowiedział o wizji Gryphowi i kazał mu opuścić planetę, a sam postanowił udać się do admirała Karatha...

Zayne Carrick zakradł się na statek Cartha Onasi i ukrył się na pokładzie. Niedługo później statek wystartował. Chłopak został nakryty przez Cartha. Po krótkich wyjaśnieniach Zayne przyznał się, że jest Jedi i że zobaczył w wizji zniszczenie Serroco. Powiedział także, ze musi sie spotkać z admirałem Saulem Karathem. Carth postanowił zabrać padawana na pokład Courageousa.

W tym samym czasie na planecie Gryph wbrew nakazowi Zayne'a postanowił nadal prowadzić swą działalność.

Po dotarciu na pokład okrętu admirała Onasi zaprowadził chłopka na mostek. Saul Karath rozpoznał Zayne'a jako mordercę padawanów z Taris i oskarżył go o szpiegowanie dla Mandalorian. Padawan usiłował wytłumaczyć, że chce ocalić ludność planety przed pewna śmiercią. Nie został jednak wysłuchany. Chwilę później z nadprzestrzeni wyskoczyły okręty Mandalorian. Wystrzeliły one rakiety, które omijając flotę Republiki uderzyły w powierzchnię planety siejąc wielkie spustoszenie. Zayne załamał się, że nie został wysłuchany, a jego wizja się spełniła. Podejrzewał także, że jego przyjaciele zginęli. Chwilę później admirał kazał aresztować padawana i powiedział, że zamierza oddać go jego mistrzom. W nocy do celi chłopaka przyszedł Carth Onasi i powiedział, że zdążył nakazać ludności udać się do katakumb, dzięki czemu straty w ludziach były bardzo małe...

Noce gniewu

Na pokładzie Ostatniej Szansy rannego Campera opatruje komandor Rohlan Dyre. Z powodu braków lekarstw wysłał Jarael na Arkanię.

W tym samym czasie podczas lotu przez nadprzestrzeń swym statkiem Raana Tey doznaje wizji, w której widzi nieco inny przebieg morderstwa na Taris. Tym razem oprawcami są padawani, a ofiarami mistrzowie. Raana podobnie jak Zayne spóźniła się i zobaczyła martwych przyjaciół. Chwilę później obudziła się i powiedziała, że koszmary nie skończą się, dopóki Zayne pozostaje żywy.

Jarael w nierzucającym się w oczy przebraniu wylądowała w Adascopolis, stolicy Arkanii. Po obejrzeniu hologramu lorda Adascy zderzyła się z inną kobietą. Po chwili została pojmana przez służby bezpieczeństwa i przetransportowana do specjalnego transportowca, którym miała się dostać do koloni dla wyrzutków. W transportowcu poznała dziewczynę, z którą się zderzyła Zadawi. Młoda kobieta postanowiła zabrać ją do domu. W chatce Jarael poznała babcię Zadawi Pererę. Starsza kobieta przygotowała posiłek dla obu dziewcząt. W toku rozmowy doszło do kłótni między Pererą i Jarael na temat prawdziwych intencji lorda Adascy. Następnego dnia Jarael udała się do centrum miasta, by zdobyć potrzebne lekarstwa. Niestety została rozpoznana i pojmana przez służby porządkowe.

Niedługo później z nadprzestrzeni w pobliżu Ostateczności pojawił się wielki okręt Dziedzictwo Arkanii. W komunikatorze pojawił się hoogram lorda Adascy wraz z Jarael, która powiedziała, że Camper nie musi się niczego obawiać. Chwilę później mechanik zemdlał...

Na pokładzie Dziedzictwa Arkanii Camper dostał się pod opiekę najlepszych lekarzy w galaktyce. Jarael została zapewniona przez lorda Adasce, że jego towarzyszowi nic nie będzie. chwile później strażnicy pojmali komandora Rohlana, ale został on uwolniony na prośbę Jarael. Później Adasca oprowadził kobietę po swym wielkim statku i opowiedział o wszystkich nowoczesnych rozwiązaniach, które zostały na nim zastosowane. Następnie lord zaprowadził Jarael do jej apartamentu, gdzie miała oczekiwać na polepszenie stanu zdrowia jej przyjaciela. miała ona bezpośredni kontakt z sala, gdzie przebywał Camper.

W tym samym czasie w przestrzeni nad planeta Serroco siły Republiki walczyły z okrętami Mandalorian, które ich zaskoczyły. W pewnej chwili na pokład Courageousa wdarli się komandosi Mandalorian. Zaatakowali oni żołnierzy Republiki dowodzonych przez admirała Karatha. Dowódca został zaatakowany przez jednego z napastników, jednak na ratunek pośpieszył mu Carth Onasi i pokonał Mandalorianina. Następnie wszyscy dali się do celi, gdzie był przetrzymywany Zayne Carrick. Admirał poprosił go, by użył mocy Jedi i uratował ich. Padawan zgodził się w końcu i odsłonił klapę, która prowadziła na lądowisko, gdzie stał statek Cartha Deadweight.

Tymczasem na pokładzie Dziedzictwa Arkanii lord Adasca rozmawiał z komandorem Rohlanem i powiedział, mu, że będzie potrzebna jego pomoc. Za to otrzyma swobodę i możliwość widzenia się z Jarael. Nie podał jednak szczegółów, jak ma wyglądać jego rola. W tym samym czasie Jarael czekała na wiadomość o stanie zdrowia Campera. W pewnej chwili przez komunikator odezwał się Eejee Vamm i powiedział, że nie ma żadnych zmian w stanie zdrowia Campera. Po krótkiej rozmowy do droida przyszedł przebywający do tej pory w cieniu Camper i zapytał co się na prawdę dzieje. Eejee opowiedział o wirusie Balinquara, ale gdy zauważył, że Camper wie, że coś nie gra powiedział prawdę: mężczyzna miał dokończyć pracę, którą zaczął wiele lat temu, a Jarael miała być gwarantem, że to zrobi...

Na planecie Telerath mistrz Jedi Lucien Draay zobaczył panikę jaka ogarnęła mieszkańców. Zapytał więc droida GG-36 co się stało, a ten poznawszy mistrza powiedział, że Courageous został zniszczony przez Mandalorian i los załogi nie jest znany. Następnie Lucien zapytał droida, czy może gdzieś skorzystać z komunikatora. Udawszy się do wskazanego miejsca mistrz Jedi skontaktował się z Haazenem. Przekazał swemu rozmówcy wiadomość, że wszystkie pieniądze Draay Trust zostały bezpiecznie wywiezione z planety. Następnie były nauczyciel Luciena powiedział mu o lordzie Adascy, i jego zamiarach. Wysłał więc mistrza Jedi, by dowiedział się o co na prawdę chodzi i był przedstawicielem Jedi w planowanych rozmowach.

Tymczasem na pokładzie Dziedzictwa Arkanii Jarael została odwiedzona przez lorda Adascę. Powiedziała mu, że bardzo niepokoi się stanem Campera, który nie daje znaków życia. Adasca zaprosił ją na kolację, by mogli spokojnie porozmawiać. Następnie udał się do laboratorium, gdzie spotkał komandora Rohlana bawiącego się probówkami. Wyjaśnił mu dokładnie na czym ma polegać jego zadanie i dał mu dysk z nagranym zaproszeniem, które miał przekazać swemu dowódcy. Adasca nie zgodził się jednak, by w wyprawie towarzyszyła mu Jarael.

Carth Onasi uciekający swym statkiem Deadweight z pola bitwy wraz z admirałem Karathem i Zayne'em Carrickiem otrzymał wiadomość od Eejee Vamm, że lord Adasca zaprasza ich na swój statek.

Później Jarael wybrała się na pokład obserwacyjny, by spotkać się z lordem Adascą. Od samego początku spotkania Adasca opowiedział jej o przyszłości Arkanii, która miała stać się centrum galaktyki. Następnie gdy statek wyskoczył z nadprzestrzeni w okolicach Omonotha opowiedział o Exogorthach i badaniach nad nimi. Wyjawił także, że wiele lat temu Gorman Vandrayk prowadził eksperymenty związane z tymi stworzeniami i teraz ma je dokończyć. Ujawnił także tożsamość Vandrayka, który był znany Jarael jako Camper...

Zaślepieni nienawiścią

W okolicy Omonotha z nadprzestrzeni wyskoczył Deadweight. Skierował się on w stronę Arkanian Legacy. W tym samym czasie na pokładzie lord Adasca przekazał Jarael brutalną prawdę: została więźniem, by Gorman Vandrayk wywiązał się ze swojego zadania. Kobieta nie godząc się z tym zniszczyła kilka droidów HK-24 i odebrała jednemu z nich broń, którą natychmiast wycelowała w Adascę. Lord nakazał jej odłożenie blastera, inaczej jej przyjaciel Camper straci ręce. Ten argument sprawił, że Jarael oddała broń. Chwilę później na płycie lądowiska wylądował republikański statek. Załoga została przywitana przez Adascę, a Jarael widząc Zayne'go pocałowała go, by przekazać mu, że Camper został uwięziony przez Adascorp. Na życzenie admirała Karatha Carrick został zaprowadzony do bezpiecznego i strzeżonego miejsca, by nie mógł uciec. Niedługo później pojawił się kolejny statek. wyszedł z niego Alek, który był przedstawicielem Jedi. Jarael przywitała go i w tym samym momencie pojawił się komandor Rohlan z informacją, że wykonał swe zadanie. Alek rozpoczął rozmowę z Mandaloranienem o wydarzeniach od czasu opuszczenia stacji Flashpoint i o transporcie Demagola na Coruscant. Rozmowę przerwał jednak Adasca mówiąc, że musi przywitać kolejnego gościa. Okazał się nim Lucien Draay, który bł jego starym znajomym. Lord Adasca nie będąc zadowolonym z przybycia niezaproszonego gościa dodał mu do napoju środka usypiającego. Niedługo później wszyscy goście zebrali się w obserwatorium. Tam lord Adasca wytłumaczył na czym polega jego plan. Chwilę później z nadprzestrzeni wyskoczył statek ostatniego gościa Mandalora Ostatecznego. Gdy przywódca Mandalorian ukazał się jako hologram wszyscy zrozumieli na czym polega plan Adascy.

W tym samym czasie mistrz Lucien obudził się e jakimś pomieszczeniu i stwierdził, że jest otoczony przez droidy HK-24. Chwilę później zorientował się, że jest związany razem ze swym padawanem Zayne'm.

Na pokładzie Arkanian Legacy pojawia się Mandalor Ostateczny wraz ze swymi wojownikami. W drodze do centralnego punktu okrętu zostaje zaatakowany przez Aleka. Mandalorianin radzi sobie jednak z nim przy pomocy swego topora. Chwilę później Arkoh Adasca zawiadamia załogę stacji badawczej, że przybyli już wszyscy goście i powinni rozpocząć pokaz. Następnie pojawia się komandor Rohlan Dyre, który zostaje przyjęty przez Mandalora pomimo swej zdrady. W pewnej chwili z komunikatora Jarael rozlega się głos Campera. Kobieta odchodzi na bok, by móc swobodnie porozmawiać. Mężczyzna przeprasza ją, że nic jej nie powiedział o swej przeszłości i związku z Adascą. Chwilę później pojawia się za nią Arkoh i wyrywa z ręki komunikator. Mówi Camperowi, żeby pamiętał o ich umowie.

Tymczasem Zayne Carrick i Lucien Draay siedzą związani w nieznanej im sali, a wokół nich jest pełno droidów HK-24. W krótkiej rozmowie wyjaśniają sobie co się stało od ich ostatniego spotkania. Lucien opisuje związek swej rodziny z rodziną Adascy. Po chwili do sali wchodzą dwa droidy z jedzeniem. Korzystając z zamieszania obaj Jedi atakują przebywające w pomieszczeniu droidy i przybyłych strażników. Bez większych problemów wychodzą cało z walki. W zamieszaniu Lucien próbuje zaatakować Zayne'go, ale ten broni się dzięki swym niezwykłym naramiennikom. Chwilowo pogodzeni ruszają na ratunek reszcie przedstawicieli Republiki.

W tym samym czasie w punkcie obserwacyjnym okrętu lord Adasca przyjmuje propozycję Mandalora, który w zamian za niezwykłą technologię obiecuje pozostawić Arkanię w spokoju. Odbywa się to mimo sprzeciwu Aleka.

Tymczasem w centrum medycznym jeden z naukowców mówi Eejee Vammowi, że odkrył niesamowitą rzecz dotyczącą Jarael i musi powiedzieć o tym natychmiast Arkohowi. Nagle do pomieszczenia wchodzi zamaskowany mężczyzna i mimo sprzeciwu Vamma zabija obu przebywających w tym pomieszczeniu...

Na pokładzie Arkanian Legacy Zayne Carrick, Lucien Draay, Carth Onasi i Rohlan Dyre postanawiają zatrzymać lorda Adascę przed realizacją jego planów. Zayne ubiera zbroję Mandalorianina i udaje się do głównej sali. Tam umyślnie trąca Onasiego. Rozpoczyna się walka, podczas której ujawnia się mistrz Lucien. Do Jedi dołącza Alek i Jarael.

W tym samym czasie Camper wraz z dwoma naukowcami udaje się na pokład Ostateczności. Opuszczają oni lądowisko statku Adascy i udają w stronę Exogorthów. Gorman uszkadza kombinezony pozostałej dwójki skazując ich na pewną śmierć. Następnie niszczy czujniki wszczepione kosmicznym ślimakom i nakazuje im zaatakować statek Adascy.

Gdy na pokładzie Arkanian Legacy pasażerowie zostają zawiadomieni o zbliżających się bestiach rozpoczyna się ewakuacja. Wszyscy udają się na lądowisko, by opuścić statek. Niestety wszystkie jednostki zostały zabrane przez uciekających. Zayne zostaje zmuszony, by wrócić na Coruscant z mistrzem Lucienem, lecz w tym samym momencie na lądowisku pojawia się Moomo Williwaw. Obecni na pokładzie Dob Moomo i Slyssk informują Zayne'go, że Gryph jest na Taris i potrzebuje jego pomocy. Carrick udaje się więc z nimi. Tymczasem Camper postanawia odholować Exogorthy w inną część galaktyki, by nikomu już nie zagrażały...

Rycerze cierpienia

Statek braci Moomo Moomo Williwaw pojawia się nad planetą Taris. Nie dostaje on jednak zgody na lądowanie. Zayne Carrick przebrany w mandaloriańską zbroję skacze ze statku i dzięki silniczkom w plecaku ląduje bezpiecznie na jednym z niższych poziomów miasta. Natrafia tam na wejście do siedziby Ukrytych Beków. Spotyka tam Grypha. Wraz z swym przyjacielem i innymi wojownikami udaje się do bezpieczniejszej kryjówki. Tam poznaje plan i prawdziwe zamiary Grypha. Rozmawia także z Mission Vao, która prowadzi go do sekretnego miejsca, gdzie jej brat coś ukrywa. Jak się okazuje był to także sekret Brejika. Dzięki Zayne'mu sprawa zostaje wyjaśniona, a Bekowie pod wodzą Gadona Theka postanawiają przyłączyć się do walki. Udają się na ścigaczach do punktu zbiorczego, gdzie zebrali się ochotnicy gotowi do walki z Mandalorianami. Po wylądowaniu Zayne zauważył swą dawną przyjaciółkę Shel Jelavan. Dziewczyna zamiast przywitać Carricka wystrzeliła w jego stronę ogłuszający promień i wycelowała broń w głowę padawana...

Na planecie Taris w budynku Akademii Jedi Cassus Fett wydaje rozkazy załogom swoich statków: Gratui, Jai'galaara i Parjai.

Tymczasem na niższych poziomach planety dochodzi do spotkania przedstawicieli gangu Ukrytych Beków z senatorem Gorravusem. Podczas spotkania dochodzi do ustalenia planu dalszego działania. Okazuje się, że walizka z komunikatorem, którą ma Gryph jest tak na prawdę bombą. Wszyscy zebrani postanawiają wysadzić dawną wieżę Jedi zabijając jednocześnie przebywającego w niej Cassusa. Do wykonania zadania zgłosili się Zayne Carrick, Shel Jelavan i Raana Tey.

W tym samym czasie na pokładzie Moomo Williwaw komandor Rohlan Dyre nakłania Jarael do rozpoczęcia treningów z Alekiem. Po jednym z wygranych przez kobietę pojedynków rycerz Jedi wyznał swe uczucia, lecz nie zrobiło to na Jarael większego wrażenia.

Raana Tey przypomina sobie pewien dzień podczas swego szkolenia. Usłyszała wtedy przepowiednię o pięciu. Przepowiednia ta cały czas pozostawała w jej pamięci i chciała zrobić wszystko, by nie dopuścić do jej spełnienia.

Mistrzyni Tey podczas medytacji zostaje odwiedzona przez Gadona Theka, który informuje ją, że nadszedł czas, aby rozpoczęła swoje zadanie. W podziemiach Akademii Jedi członkowie gagu Ukrytych Beków wraz z Gryphem instalują ładunki wybuchowe. Raana wyrusza na górne poziomy budynku, by odnaleźć Cassusa.

W tym samym czasie Zayne Carrick i Shel Jelavan idą w stronę głównego wejścia do Akademii. Po drodze rozmawiają o prawdzie na temat zabójstwa brata Shel. Zayne próbuje przekonać ją do swej niewinności i Shel wydaje się mu wierzyć. Chwilę później zostają zauważeni przez grupkę Mandalorian. Dziewczyna rzuca się w objęcia Zayne'mu i całuje go, co sprawia, że patrol pozostawia ich samych. Po wejściu do środka Zayne rozpoznaje pomieszczenie, w którym jeszcze kilkanaście miesięcy wcześniej spędzali czas. Przypomina sobie Shada i rozczula się na to wspomnienie. Shel odnajduje w tym czasie miecz świetlny brata. Zayne postanawia udać sie samotnie na najwyższy poziom Akademii pozostawiając Shel na dole. Chwilę później w pomieszczeniu pojawia się Raana i dowiedziawszy się o pomyśle Carricka udaje się za nim. Na górze Zayne zastaje Gormera w kwaterze Cassusa. Mandalorianin informuje go, że Fett opuścił bazę i udał się w inne miejsce i planuje atak na rebeliantów. Zayne dowiedziawszy się o tym postanawia opuścić pomieszczenie i zawiadomić przyjaciół, ale Gormer zastawia mu drogę. W tym momencie zostaje zabity przez Raanę, która następnie rozpoczyna walkę z Carrickiem. W tym samym czasie Gryph dowiaduje się, że rozpoczął się atak na rebeliantów postanawia udać się śmigaczem w okolice Akademii i uratować Zayne'go. Pomoc ofiaruje mu Gadon Thek. Tymczasem w Akademii toczy się walka. Zayne używa swego plecaka rakietowego, by oddalić się od mistrzyni, ale nie udaje się to mu. Przy okazji traci swój miecz. Raana podchodzi do niego i wyjaśnia całą sytuację oraz proroctwa, które jej zdaniem dotyczą Carricka. Mistrzyni bierze zamach i przygotowuje się do zadania ostatecznego ciosu Zayne'mu. W tym momencie zostaje przebita mieczem przez Shel, która usłyszała wyjaśnienia Raany. W tej samej chwili pojawia się Gryph i spuszcza do wnętrza Akademii linę. Zayne i Shel łapią się jej i zostają wyciągnięci. Okazuje się jednak, że Raana nie jest martwa. Wychodzi ona na dach. Zayne próbuje jej pomóc, lecz bezskutecznie. W ostatniej chwili swego życia mówi Zayne'mu, by powiedział Kryndzie, że miała rację. W tym momencie Gryph naciska guzik i cała Akademia zamienia się w kupę gruzów...

Wektor

Q'Anilia doznaje wizji, w której widzi nieznanego Sitha trzymającego w ręce Talizman Muur. Chwilę później atakują ją rakghule. Razem z nią są także Feln i Xamar. W wizji pojawiają się także Zayne Carrick, Luke Skywalker, Darth Vader i Cade Skywalker. Chwilę później wizja kończy się i kobieta znów budzi się na Coruscant. Opowiada pozostałym Jedi o tym, co widziała. Lucien Draay zaniepokojony obecnością Zayne'go postanawia wysłać jednego ze swych zaufanych współpracowników do odnalezienia zarówno amuletu, jak i chłopaka.

Tymczasem w podziemiach planety Taris Noana Sowrs zostaje zaatakowana przez rakghule. Pomaga jej Jedi, która zabija wszystkie bestie. W ostatniej chwili Sowrs zostaje jednak podrapana przez potwora, co oznacza, że niedługo później sama się w niego zamieni. Kobieta opowiada Jedi o swoich dzieciach, po czym transformuje się. W tym momencie zostaje przebita mieczem świetlnym. Chwilę później w okolicy pojawiają się Zayne i Gryph ścigani przez stado rakghuli. Jedi ponownie zabija wszystkie bestie, po czym pyta przybyłych, czy nie zostali zainfekowani. Carrick i Gryp postanawiają udać się za kobietą, która przedstawia się im jako Celeste Morne. Jedi początkowo nie zgadza się, by dwójka uciekinierów im towarzyszyła, ale po poznaniu tożsamości chłopaka zmienia zdanie. W tej samej chwili w okolicy eksplodują bomby, co powoduje zapadnięcie się podłogi pod bohaterami.

Pewien czas później Zayne budzi się i dowiaduje się, że znajdują się blisko pozycji Mandalorian. Celeste zauważa w ręce przywódcy najeźdźców Pulsiphera poszukiwany artefakt. W tym samym czasie Mandalorianie używając swych plecaków rakietowych opuszczają pozycję. W podobny sposób udają się za nimi Zayne, Gryph i Celeste...

Do planety Jebble zbliża się mandaloriański statek Mar'eyce dowodzony przez Pulsiphera. Mandalorianin zdobywszy Talizman Muur postanawia zbadać go, by poznać jego właściwości i posiąść ukrytą w nim moc. Na pokładzie ukrywają się również Zayne Carrick, Gryph i Celeste Morne, by odzyskać niezwykle cenny artefakt. Celeste używając jednej ze sztuczek Jedi wpływa na umysł Mandalorianina i nakazuje mu wypowiedzieć słowa, które uwalniają moc talizmanu. W wyniku zdarzenia Pulsipher zostaje porażony prądem. Chwilę później statek ląduje na planecie. Po opuszczeniu jednostki tylnym wyjściem Zayne i Gryph zostają złapani przez jednego ze strażników i zapędzeni do grupki ochotników pochodzących głównie z Taris. W grupie zgromadzonych Gryph rozpoznaje jednego z członków gangu Czarnych Vulkarów, z którym ma na pieńku. Bójce zapobiega strażnik, który celuje w obu broń. Chwilę później pojawia się wysoki rangą Mandalorianin i przemawia do zgromadzonych. Informuje ich gdzie mają otrzymać broń i zbroje. Następnie zdradza im ich najbliższy cel, którym ma być Alderaan. W pewnym momencie Zayne zauważa Celeste, której udało się uciec. Następnie informuje ją o planach Mandalorian i konieczności poinformowania władz Republiki. Chwilę później pojawia się także Gryph w zbroi mandaloriańskiej. Zabiera on oboje Jedi do lodowej cytadeli, gdzie znajduje się siedziba Pulsiphera.

Wewnątrz cytadeli Gryph niechcący wystrzeliwuje ze swej broni w sufit, powodując jego zawalenie. Chwilę później przy gruzowisku pojawiają się Mandalorianie. Jeden z nich celuje z broni w Celeste. Zaraz potem wojownik dostaje drgawek i zamienia się w rakghula. Pozostali otwierają do niego ogień, lecz po chwili również przeobrażają się w bestie. Jedi rozpoczynają z nimi walkę, lecz w obliczu znacznej przewagi liczebnej i niezwykłej inteligencji przeciwników wycofują się. Biegnąc dobierają na taras, z którego rozpościera się widok na dolinę pełną żołnierzy w zwartych szykach. Oboje zdają sobie sprawę z nieuchronnego rozprzestrzenienia się zarazy rakghuli na bardzo szeroką skalę...

Na planecie Jebble Mandalorianie walczą z zamienionymi w rakghule towarzyszami. Zayne Carrick i Celeste Morne uciekają z lodowej cytadeli i dzięki wywołanej przez siebie lawinie gubią pościg. Niedługo później odnajdują centrum komunikacyjne i postanawiają zawiadomić Coruscant o sytuacji na Jebble. W tym samym czasie Gryph w innym centrum komunikacyjnym próbuje dostać się do kont bankowych. Przez przypadek łączy się Lucienem Draay'em. Mistrz Jedi przedstawia mu raport Xamara na temat talizmanu Muur i poleca skontaktowaniem z jednym z jego ludzi, czyli: Jelphem Marrianem, Bataui Zeelem lub Celeste Morne. Po tych słowach Marn opuszcza punkt komunikacyjny i postanawia powiadomić Zayne'a, kim tak na prawdę jest ich towarzyszka.

Tymczasem Celeste również kontaktuje się z Lucienem i składa mu dokładny raport na temat wydarzeń na Jebble. Mistrz Jedi rozkazuje jej zabicie Carricka. Kobieta próbuje kwestionować rozkaz, ale bez skutku. Po zakończeniu rozmowy do pomieszczenia wchodzi Zayne i mówi, że teraz on musi się z kimś skontaktować. Celeste włącza swój miecz świetlny, lecz nie potrafi zadać śmiertelnego ciosu ściganemu padawanowi. Zayne łączy się z dowódcą wojsk Mandalorian Cassusem Fettem i nakazuje mu trzymanie się z daleka od planety z uwagi na zarazę rakghuli. Zdziwiony Mandalorianin mówi, że rozważy jego słowa. Po zakończonej rozmowie Zayne postanawia wrócić do cytadeli, by odnaleźć Grypha.

Wewnątrz budowli dwa rakghule atakują Zayne'a. Bardzo szybko powalają go na posadzkę, a następnie ku zaskoczeniu chłopaka zamiast zabić zaciągają go do laboratorium Pulsiphera. Mandalorianin postanawia sprawdzić, czy Moc posiadana przez padawana jest w stanie obudzić talizman. Artefakt korzystając z swych małych nóg dociera do podestu, na którym leży Zayne, a następnie wyskakuje na niego. W tej samej chwili rakghule rzucają się na Pulsiphera, który nie jest już chroniony przez moc talizmanu. Chwilę później w sali pojawia się Celeste i używając pchnięcia mocy odpycha bestie. Następnie podchodzi do Zayne'a i zabiera z jego ciała talizman. W tej samej chwili zostaje porażona energią z talizmanu. Pod wpływem zdarzenia kobieta doznaje wizji, w której widzi mężczyznę w płaszczu. Postać mówi do niej, że od tej chwili Celeste należy do niego. Zayne i przybyły Gryph próbują jej pomóc, lecz nadchodzące rakghule zatrzymują ich. Chwilę później obaj są świadkami niezwykłego zdarzenia: wszystkie obecne bestie składają pokłon Celeste...

Na planecie Jebble dochodzi do bitwy między zdrowymi Mandalorianami, a Rakghulami. Celeste Morne kontrolując opanowanych przez zarazę wojowników pomaga im w wygraniu starcia i zwiększa znacznie inteligencję bestii. W pewnym momencie jeden ze zdrowych Mandalorian atakuje grupkę zgromadzoną przy cytadeli z pokładu bazyliszka. Maszyna zostaje szybko zestrzelona przez podwładnych Celeste, a następnie naprawiona przez jednego z rakghuli, który następnie sam wykorzystuje ją do walki z nieprzyjacielem. W tym samym czasie do Celeste przychodzi Zayne Carrick i dowiaduje się o historii talizmanu oraz o mocy jaką posiada. Chłopak prosi kobiety o zwrot swego miecza świetlnego, który krótką chwilę później zostaje przyniesiony przez jednego z rakghuli. Chwilę później jedna z bestii przynosi na ramionach Grypha. Snivvianin opowiada o swojej rozmowie z Lucienem Draay'em i o prawdziwej tożsamości Celeste. Po usłyszeniu opowieści przyjaciela Zayne zarzuca kobiecie udział w różnych przekrętach i machlojkach, które były dziełem Przymierza Jedi. Zdenerwowana Jedi atakuje Zayne'a i Grypha. Po chwili staje twarzą w twarz z Carrickiem i informuje go, że teraz zakończy swe zadanie, które polega na jego zabiciu. Chłopak uświadamia jej, że jej zadaniem jest ochrona galaktyki przed Sithami, a nie zabijanie niewinnych. Załamana kobieta widząc armię, którą sama stworzyła postanawia naprawić swój błąd. Wysyła wszystkie rakghule do pracy daleko od cytadeli, a w tym czasie wraz z Zayne'em i Gryphem udaje się do podziemi twierdzy. Wewnątrz bohaterowie odnajdują sarkofag należący do lorda Sithów Dreypy. Kobieta wchodzi do niego i daje pozostałym instrukcje postępowania. Zayne miał zabrać sarkofag na Odryn, gdzie znajdowało się tajne laboratorium Przymierza. Carrick dostaje również klucz, by otworzyć drzwi ukrytej bazy. W ostatnich słowach Celeste nakazuje odszukanie Kryndy Draay i opowiedzenie jej całej historii, gdyż ona potrafi ocenić co jest prawdą, a co nie. Chwilę później sarkofag się zamyka, co powoduje odcięcie mocy talizmanu Muur od świata zewnętrznego. Nie kontrolowane rakghule rzucają się do walki, a następnie biegiem docierają do cytadeli i atakują przebywających tam Zayne'a i Grypha. W tym samym momencie nad ich głowami pojawia się Moomo Williwaw. Przyjaciele wciągają dwójkę na pokład, a później mimo protestów Zayne'a kierują statek na orbitę. Chwilę później w okolicy pojawia się flota Cassusa Fetta. Mandalorianin nakazuje zbombardowanie powierzchni planety, co prowadzi do globalnego ocieplenia i stopienia lodowców. Zrozpaczony Zayne mówi, że właśnie zawiódł osobę, której zawdzięcza życie. Przypomina sobie o kluczu otrzymanym od Celeste i prosi resztę załogi o pomoc w oczyszczeniu swego imienia. Nakazuje obranie kursu na Odryn. Tymczasem sarkofag z Celeste opada na dno niedawno utworzonego oceanu i zostaje tam kolejne 4000 lat...

Wychwalany

Na Coruscant Lucien Draay zostaje mianowany oficjalnie członkiem Rady Jedi. W swoim wstępnym przemówieniu ukazuje potrzebę, by Zakon Jedi powrócił do swego pierwotnego zadania, czyli ochrony galaktyki przed Sithami. Nawiązuje również do tematu wojen mandaloriańskich i Jedi, którzy pomagają wojskom Republiki w walce z najeźdźcą. Stwierdza, że postawa Rewanżystów jest niesłuszna i zwraca uwagę na konieczność postawienia im zarzutu zdrady. Wymienia dwa nazwiska zdrajców: Aleka i Zayne'go Carricka. Po przemówieniu odzywa się jego komunikator. Okazuje się, że to Haazen, który informuje Luciena o powrocie Celeste Morne z udanej misji. Następnie nakazuje mu natychmiastowy powrót do rodzinnej willi.

Tymczasem na planecie Odryn ląduje statek Moomo Williwaw. Na powierzchni jeden z najstarszych Feeorian Borjak wraz z świtą przygotowuję się do przyjęcia gościa. Po chwili z rampy schodzi kobieta w ciemnym płaszczu i zbliża się do zgromadzonych. Za nią podążają bracia Moomo, co nie podoba się bardzo Borjakowi. Kobieta atakuje Feeorianina i wymusza na nim zgodę zabrania dwójki piratów. Mieszkaniec planety zaprowadza kobietę do schodów prowadzących do sanktuarium, a następnie wyjaśnia, że nie może iść dalej, gdyż tylko Wzniosły może przekroczyć próg tego budynku. Kobieta rusza więc dalej tylko z ithoriańskimi towarzyszami. Przed główną bramą piraci otwierają niesioną przez siebie walizkę, z której wychodzą Zayne i Gryph. Następnie zbiegły padawan otwiera kraty przy pomocy otrzymanego od Celeste talizmanu. Wewnątrz grupa trafia na stos artefaktów nieznanego pochodzenia. Po ich obejrzenia Zayne stwierdza, że należały one do Sithów i zostały zdobyte prawdopodobnie podczas wielkiej wojny Sithów. Dob i Del Moomo zaczynają zbierać i pakować artefakty, ale powstrzymuje ich Zayne stwierdzając, że są bardzo niebezpieczne i nie można ich zabrać poza sanktuarium, gdzie są bezpieczne. Po krótkiej rozmowie Carrick postanawia poszukać dobrego dowodu przeciw Przymierzu. Wraz z Gryphem przeszukuje przez półtora dnia artefakty, jednak bez skutku. W końcu zauważają droida niosącego jeden ze skarbów i udają się za nim. Trafiają do laboratorium, gdzie trwają prace nad badaniem właściwości jednego z artefaktów - hełmu Dathki Grausha. W rozmowie słyszą nazwisko Kryndy Draay, co wydaje się być wystarczającym argumentem przeciw Przymierzu.

W drodze powrotnej z sanktuarium Zayne i Gryph odnajdują umówione miejsce spotkania z resztą grupy. Niespodziewanie zostają zaatakowani przez Borjaka. Feeorianin wraz z grupą rodaków obezwładnia ich, a następnie zabiera do wioski, gdzie mają oczekiwać na przybycie Felna. Podczas oczekiwania na mistrza Jedi Zayne rozmawia z Borjakiem i dowiaduje się wiele na temat przeszłości swego dawnego mistrza i jego zachowania wobec rodaków. Carrick proponuje przeciwstawienie się Wzniosłemu, lecz nic nie udaje się mu zdziałać, gdyż w tym samym momencie pojawia się oczekiwany mistrz...

Ten fragment artykułu wymaga poszerzenia o: streszczenie numeru Rycerze Starej Republiki 30: Wychwalany, część 2.

Zwrot

W rodzinnej posiadłości mistrz Jedi Lucien Draay wspomina swego ojca Barrisona, który zginął podczas jednej z bitew w czasie wielkiej wojny Sithów. Zastanawia się nad swym celem i stwierdza, że jego ojciec był o wiele silniejszy i to właśnie on powinien wypełniać jego aktualne zadanie.

Tymczasem do jednej z kantyn na dolnych poziomach Coruscant przychodzą mistrzowie Vrook Lamar i Vandar Tokare, by spotkać się z ich najnowszymi informatorami, którymi okazują się Alek i Shad Jelavan. Po krótkiej wymianie zdań Malak przedstawia cel spotkania, którym jest przekazanie kilku faktów, które mają uniewinnić byłego padawana Zayne'a Carricka. Mistrz Vrook początkowo nie daje się przekonać, lecz przedstawione dowody są bardzo konkretne i jednoznaczne. Następnie Alek zapowiada, że Zayne zmierza na planetę, by spotkać się z obecnymi.

Tymczasem na orbicie Coruscant stacjonuje flota Republiki pod dowództwem admirała Saula Karatha, której zadaniem jest ochrona planety przed atakiem Mandalorian. Na pokładzie okrętu flagowego Swiftsure admirał Karath raportuje wysłannikowi Jedi Xamarowi stan floty i przygotowanie do odparcia ewentualnego ataku. Tymczasem w pobliżu pojawia się Moomo Williwaw z Zayne'em Carrickiem na pokładzie. Statek szybko zostaje zauważony przez sensory republikańskich okrętów i po krótkim czasie kilka myśliwców typu Aurek zostaje wysłanych by zidentyfikować przybyły statek. Na czele eskadry leci Carth Onasi, który po krótkiej rozmowie z kapitanem nieznanego statku rozpoznaje swego znajomego. Mimo łączących ich znajomości oficer Republiki informuje Carricka, że nie może mu pomóc w żaden sposób, a następnie nakazuje swej eskadrze otworzenie ognia do statku, by go unieruchomić. Między czasie na pokładzie Moomo Williwaw dochodzi do zamieszania. W pewnym momencie Zayne postanawia skorzystać z ukrytego w ładowni statku Deadweight należącego kiedyś do Onasiego, by dostać się na powierzchnię planety. Razem z Gryphem zabiera dowody przeciwko Przymierzu Jedi i odlatuje. Reszta załogi na pokładzie uszkodzonego statku zostaje wciągnięta przez promień ściągający do hangaru Swiftsure.

Jakiś czas później Zayne i Gryph lądują bezpiecznie na jednym z lądowisk w niższych poziomach miasta. Chwilę później zostają zatrzymani przez Xamara. Jakiś czas później do miejsca lądowania docierają Alek, Shel wraz z mistrzami Vrookiem i Vandarem. Spotykają oni Xamara pilnującego złapanych przez niego uciekinierów. Jedi mówi, że przyprowadził zbiegów, by zostali osądzeni przez Radę Jedi...

Oczyszczenie

Prophet Motive

Faithful Execution

Starcie ambicji

Masks

The Reaping

Destroyer

Demon

Wydane komiksy

Numer Tytuł zeszytu Data wydania Tytuł albumu Data wydania
Zetknięcie (one-shot) Początek
 • 15 listopada 2006 (USA)
 • 19 kwietnia 2010 (PL)
0 Zetknięcie
(Crossroads)
 • 1 marca 2006 (USA)
 • 19 kwietnia 2010 (PL)
Początek (mini-seria)
1 Początek, część 1
(Commencement, Part 1)
 • 25 stycznia 2006 (USA)
 • 19 kwietnia 2010 (PL)
2 Początek, część 2
(Commencement, Part 2)
 • 22 lutego 2006 (USA)
 • 19 kwietnia 2010 (PL)
3 Początek, część 3
(Commencement, Part 3)
 • 29 marca 2006 (USA)
 • 19 kwietnia 2010 (PL)
4 Początek, część 4
(Commencement, Part 4)
 • 26 kwietnia 2006 (USA)
 • 19 kwietnia 2010 (PL)
5 Początek, część 5
(Commencement, Part 5)
 • 31 maja 2006 (USA)
 • 19 kwietnia 2010 (PL)
6 Początek, część 6
(Commencement, Part 6)
 • 28 czerwca 2006 (USA)
 • 19 kwietnia 2010 (PL)
Flashpoint (mini-seria) Flashpoint
 • 16 maja 2007 (USA)
 • 21 czerwca 2010 (PL)
7 Flashpoint, część 1
(Flashpoint, Part 1)
 • 26 lipca 2006 (USA)
 • 21 czerwca 2010 (PL)
8 Flashpoint, część 2
(Flashpoint, Part 2)
 • 20 września 2006 (USA)
 • 21 czerwca 2010 (PL)
10 Flashpoint, część 3
(Flashpoint, Part 4)
 • 22 listopada 2006 (USA)
 • 21 czerwca 2010 (PL)
Powrót do domu (one-shot)
9 Powrót do domu
(Homecoming)
 • 25 października 2006 (USA)
 • 21 czerwca 2010 (PL)
Spotkanie (mini-seria)
11 Spotkanie, część 1
(Reunion, Part 5)
 • 27 grudnia 2006 (USA)
 • 21 czerwca 2010 (PL)
12 Spotkanie, część 2
(Reunion, Part 6)
 • 10 stycznia 2007 (USA)
 • 21 czerwca 2010 (PL)
Dni strachu (mini-seria) Dni strachu, noce gniewu
 • 16 stycznia 2008 (USA)
 • 13 września 2010 (PL)
13 Dni strachu, część 1
(Days of Fear, Part 1)
 • 31 stycznia 2007 (USA)
 • 13 września 2010 (PL)
14 Dni strachu, część 2
(Days of Fear, Part 2)
 • 8 lutego 2007 (USA)
 • 13 września 2010 (PL)
15 Dni strachu, część 3
(Days of Fear, Part 3)
 • 11 kwietnia 2007 (USA)
 • 13 września 2010 (PL)
Noce gniewu (mini-seria)
16 Noce gniewu, część 1
(Nights of Anger, Part 1)
 • 2 maja 2007 (USA)
 • 13 września 2010 (PL)
17 Noce gniewu, część 2
(Nights of Anger, Part 2)
 • 30 maja 2007 (USA)
 • 13 września 2010 (PL)
18 Noce gniewu, część 3
(Nights of Anger, Part 3)
 • 25 lipca 2007 (USA)
 • 13 września 2010 (PL)
Zaślepieni nienawiścią (mini-seria) Zaślepieni nienawiścią, rycerze cierpienia
 • 17 września 2008 (USA)
 • 8 listopada 2010 (PL)
19 Zaślepieni nienawiścią, część 1
(Daze of Hate, Part 1)
 • 22 sierpnia 2007 (USA)
 • 8 listopada 2010 (PL)
20 Zaślepieni nienawiścią, część 2
(Daze of Hate, Part 2)
 • 19 września 2007 (USA)
 • 8 listopada 2010 (PL)
21 Zaślepieni nienawiścią, część 3
(Daze of Hate, Part 3)
 • 24 października 2007 (USA)
 • 8 listopada 2010 (PL)
Rycerze cierpienia (mini-seria)
22 Rycerze cierpienia, część 1
(Knights of Suffering, Part 1)
 • 7 listopada 2007 (USA)
 • 8 listopada 2010 (PL)
23 Rycerze cierpienia, część 2
(Knights of Suffering, Part 2)
 • 28 listopada 2007 (USA)
 • 8 listopada 2010 (PL)
24 Rycerze cierpienia, część 3
(Knights of Suffering, Part 3)
 • 28 grudnia 2007 (USA)
 • 8 listopada 2010 (PL)
Wektor (mini-seria) Wektor: Tom 1
 • 28 stycznia 2009 (USA)
 • 2 grudnia 2010 (PL)
25 Wektor, część 1
(Vector, Part 1)
 • 30 stycznia 2008 (USA)
 • 2 grudnia 2010 (PL)
26 Wektor, część 2
(Vector, Part 2)
 • 26 marca 2008 (USA)
 • 2 grudnia 2010 (PL)
27 Wektor, część 3
(Vector, Part 3)
 • 23 kwietnia 2008 (USA)
 • 2 grudnia 2010 (PL)
28 Wektor, część 4
(Vector, Part 4)
 • 14 maja 2008 (USA)
 • 2 grudnia 2010 (PL)
Wychwalany (mini-seria) Oczyszczenie
 • 29 kwietnia 2009 (USA)
 • 11 lipca 2011 (PL)
29 Wychwalany, część 1
(Exalted, Part 1)
 • 29 maja 2008 (USA)
 • 11 lipca 2011 (PL)
30 Wychwalany, część 2
(Exalted, Part 2)
 • 18 czerwca 2008 (USA)
 • 11 lipca 2011 (PL)
Zwrot (one-shot)
31 Zwrot
(Turnabout)
 • 23 lipca 2008 (USA)
 • 11 lipca 2011 (PL)
Oczyszczenie (mini-seria)
32 Oczyszczenie, część 1
(Vindication, Part 1)
 • 20 sierpnia 2008 (USA)
 • 11 lipca 2011 (PL)
33 Oczyszczenie, część 2
(Vindication, Part 2)
 • 17 września 2008 (USA)
 • 11 lipca 2011 (PL)
34 Oczyszczenie, część 3
(Vindication, Part 3)
 • 22 października 2008 (USA)
 • 11 lipca 2011 (PL)
35 Oczyszczenie, część 4
(Vindication, Part 4)
 • 19 listopada 2008 (USA)
 • 11 lipca 2011 (PL)
Handel przyszłością (mini-seria) Starcie ambicji
 • 21 października 2009 (USA)
 • 6 lutego 2012 (PL)
36 Handel przyszłością, część 1
(Prophet Motive, Part 1)
 • 24 grudnia 2008 (USA)
 • 6 lutego 2012 (PL)
37 Handel przyszłością, część 2
(Prophet Motive, Part 2)
 • 21 stycznia 2009 (USA)
 • 6 lutego 2012 (PL)
Wierne wykonanie (one-shot)
38 Wierne wykonanie
(Faithful Execution)
 • 18 lutego 2009 (USA)
 • 6 lutego 2012 (PL)
Starcie ambicji (mini-seria)
39 Starcie ambicji, część 1
(Dueling Ambitions, Part 1)
 • 18 marca 2009 (USA)
 • 6 lutego 2012 (PL)
40 Starcie ambicji, część 2
(Dueling Ambitions, Part 2)
 • 22 kwietnia 2009 (USA)
 • 6 lutego 2012 (PL)
41 Starcie ambicji, część 3
(Dueling Ambitions, Part 3)
 • 20 maja 2009 (USA)
 • 6 lutego 2012 (PL)
Maski (one-shot) Niszczyciel
 • 13 stycznia 2010 (USA)
 • 2012 (PL)
42 Maski
(Masks)
 • 17 czerwca 2009 (USA)
 • 2012 (PL)
The Reaping (mini-seria)
43 The Reaping, Part 1
(The Reaping, Part 1)
 • 15 lipca 2010 (USA)
 • 2012 (PL)
44 The Reaping, Part 2
(The Reaping, Part 2)
 • 19 sierpnia 2010 (USA)
 • 2012 (PL)
Destroyer (mini-seria)
45 Destroyer, Part 1
(Destroyer, Part 1)
 • 16 września 2010 (USA)
 • 2012 (PL)
46 Destroyer, Part 2
(Destroyer, Part 2)
 • 21 października 2010 (USA)
 • 2012 (PL)
Demon (mini-seria) Demon
 • 16 czerwca 2010 (USA)
 • 2012 (PL)
47 Demon, Part 1
(Demon, Part 1)
 • 18 listopada 2009 (USA)
 • 2012 (PL)
48 Demon, Part 2
(Demon, Part 2)
 • 23 grudnia 2009 (USA)
 • 2012 (PL)
49 Demon, Part 3
(Demon, Part 3)
 • 20 stycznia 2010 (USA)
 • 2012 (PL)
50 Demon, Part 4
(Demon, Part 4)
 • 17 lutego 2010 (USA)
 • 2012 (PL)

Inne

Oryginalne logo serii
Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
ilustracji z komiksów Rycerze Starej Republiki.
Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
ilustracji z okładek Rycerzy Starej Republiki.
Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
okładek Rycerzy Starej Republiki.

Artykuły


Seria Knights of the Old Republic
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!