Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Misja na Crait

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaMisja na Crait była wydarzeniem mającym miejsce na Crait w trakcie galaktycznej wojny domowej. Celem misji było zbadanie planety pod względem możliwości umieszczenia na jej powierzchni bazy dla Sojuszu Rebeliantów. Finalnie doszło do nieplanowanego starcia między siłami rebeliantów a wezwanym przez Truska Berinato imperialnym 99 Oddziałem Specjalnym.

Przyczyny

Po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci i opuszczeniu Yavina 4, Sojusz dla Przywrócenia Republiki desperacko poszukiwał nowej kryjówki. Tuż przed wyprawą miał miejsce nieudany pomysł Hana Solo, który zakończył się drobną utarczką buntowników z imperialnymi. Po tym miała miejsce narada Mon Mothmy i Leii Organy nad Baraan-Fa. W trakcie spotkania, księżniczka zasugerowała zbadanie Crait, gdzie przebywał Trusk Berinato, stary znajomy jej ojca. Nie spodziewała się, że był on zdrajcą i wezwał ją tam tylko po to, by wystawić rebeliantów drużynie SCAR.

Przebieg

Na powierzchnię Crait na pokładzie Millennium Falcona przybyli Han Solo, Chewbacca i Leia Organa oraz Luke Skywalker, Wedge Antilles i reszta Eskadry Czerwonych, którzy na pokładzie transportowca GR-75 przewozili sprzęt rolniczy. Po spotkaniu Truska zostali przez niego oprowadzeni po powierzchni za pomocą ślizgośmigaczy. Mężczyzna zaprowadził ich także do kopalni, gdzie przed laty pracował. Kiedy Luke i Wedge udali się, aby przeprowadzić ogólną ocenę środowiska, dowiedzieli się o zamieszkujących tereny pod powierzchnią robakach oraz nadchodzącej burzy solnej, co dowodziło jasno, że raporty Truska zostały sfałszowane. Wrócili więc do Leii, aby przekazać jej o najnowszym odkryciu, lecz jak się okazało na miejscu, ta domyśliła się o zdradzie Berinato, któremu dała ostatnią szansę na nawrócenie się i wsparcie ich w walce z wezwanym na Crait oddziałem. Mężczyzna nie skorzystał z propozycji, w związku z czym rebelianci stanęli do walki sami za sterami ślizgośmigaczy.

Wkrótce 99 Oddział Specjalny pod dowództwem sierżanta Kreela zaatakował rebeliantów za sterami skuterów repulsorowych, na co ci odpowiedzi wsiadając do ślizgośmigaczy. Po krótkiej chwili Chewbacca za pomocą kuszy energetycznej zestrzelił Cava, podczas gdy Zuke doprowadziła do rozbicia pojazdu Luke'a. Widząc, że Skywalker pozostał bezbronny, Kreel zatrzymał się koło niego i aktywując miecz świetlny zachęcił go do pojedynku na broń białą. Luke odpowiedział mu tym samym i wkrótce stanęli do walki. Hałas zwabił żyjące pod powierzchnią robaki, przez które Kreel momentalnie stracił równowagę. Luke wykorzystał to i zniszczył jego miecz, po czym pozostawił pokonanego na ziemi. W tym czasie Wedge skupił uwagę drużyny SCAR tak, aby Leia w eskorcie Hana i Chewiego mogła wrócić na Millennium Falcona, podczas gdy Antilles razem z Eskadrą Czerwonych rozgromił siły imperialnych i obezwładnił cały oddział 99.

Pod Millennium Falconem na Organę niespodziewanie czekał Trusk, który zawiedziony niepowodzeniem Imperium postanowił schwytać ją samodzielnie. Zagroził jej blasterem, a kiedy Han spróbował odwrócić jego uwagę, mężczyzna postrzelił go w ramię. Leia podbiegła do rannego i przejęła jego broń, po czym trafiła z niej w dłoń Berinato, tym samym zmuszając go do wyrzucenia pistoletu. Po wszystkim rebelianci zebrali się i ostatecznie opuścili Crait.

Skutki

Na skutek starcia Sojusz dla Przywrócenia Republiki zrezygnował z osiedlenia się na Crait i dowiedział się o zdradzie Truska Berinato. Leia składając raport Mon Mothmie przyznała, że przyjaciel jej ojca okazał się niepewnym kontaktem. Mothma z kolei zdała sobie sprawę z konieczności znalezienie stabilnej kryjówki, tym samym przyznając Leii umiejętność oceny ludzi. Rana Hana Solo okazała się niegroźna i udało się opatrzyć ją bez żadnych większych ubytków na zdrowiu. Podczas batalii obyło się bez strat w ludziach, jedynie jeden ze szturmowców został postrzelony (ale przeżył), a rebelianci stracili tylko jednego ślizgośmigacza.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!