Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Ewoki

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Anakin dodopracowania.png
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: zlegować linki.

Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Ewoks.jpg
Ewoki
Planeta macierzysta: Endor
Język: Ewocki
Wzrost: 100 cm
Kolor oczu: Różne
Kolor futra/włosów: Brązowe
Cechy charakterystyczne: Sympatyczny wygląd
Zdolności: Umiejętność polowania
Ewoki to niskie inteligentne istoty, żyjące na lesistym księżycu Endor. Mieszkają tam w nadrzewnych wioskach. Istoty mimo niezbyt bystrego wzroku mają bardzo dobrze rozwinięte organy powonienia, które pozwalają im wyczuwać nawet najsłabsze zapachy.

Ewoki mimo swojego małego wzrostu są doskonałymi myśliwymi. Żywią się jednak głównie grzybami, owocami i jadalnymi roślinami. Podczas polowań ich zmysły są wyostrzone do granic możliwości, przez co są bardzo płochliwe i podejrzliwe. Przeczuwają niebezpieczeństwo, na długo zanim rzeczywiście im ono zagrozi.

Ewoki mieszkają w nadrzewnych wioskach, budują domy z gliny, sitowia i drewna na wysokości ok. 30 metrów nad ziemią. Sąsiednie domy połączone są systemem zwisających mostów, co pozwala na szybkie przedostawanie się do innych obszarów.

Wierzenia i kultura

Wysokie na nierzadko 300 metrów drzewa są ważnym elementem kulturowym Ewoków. Ewoki są istotami ciekawskimi, przyjaznymi i towarzyskimi. Wielką rolę w ich codziennym życiu odgrywa taniec i muzyka. Istoty poprzez granie na wielkich bębnach porozumiewają się z innymi wioskami. Bębny służą także do przekazywania najświeższych informacji. Mimo tych skomplikowanych obyczajów, są istotami prymitywnymi. Noszą kaptury zdobione kośćmi i piórami zwierząt, co pełni rolę ozdoby. Ewoki uczą się bardzo szybko, nawet w kontakcie z bardzo skomplikowanymi urządzeniami - przystosowują je do swoich potrzeb metodą prób i błędów. Jednak sami nie potrafią wytwarzać skomplikowanych urządzeń - przykładowo - używając do walki łuków lub proc.

Dom Ewoków.

Ewoki bardzo szybko przyswajają sobie inne języki. Od czasu bitwy o Endor, gdy zaczęły spotykać się z wieloma istotami spoza ich rasy wykształciły nowy język zwany ewokańskim basikiem.

Wojownicy Ewoków są całkowicie lojalni przywódcom klanów. Co widać także w ich religii, podkreślającej znaczenie domu i rodziny, a także drzew, które uważają za pewnego rodzaju strażników - długowieczne istoty inteligentne. Kiedy Ewoki doszły do wniosku, iż żołnierze Imperium zagrażają ich wioskom, zgodziły się pomóc Rebeliantom w walce ze szturmowcami.

Religia jest bardzo ważna, a wioskowy szaman cieszy się szacunkiem nie mniejszym niż wódz. To właśnie szaman jest odpowiedzialny za interpretowanie różnych znaków, dzięki czemu może nawet wpłynąć na decyzje wodza. Ewoki oddają cześć energii życia - analogicznej do Mocy.

Ciekawostki

  • W grze Battlefront II Ewoki są uzbrojone w włócznie do rzucania i kamienie.
  • Nazwę Ewok utworzono z liter słowa Wookiee.
  • W początkowych wersjach Powrotu Jedi bitwę z wojskami Imperium mieli toczyć Wookiee. Później stwierdzono, że lepiej pokazać wojowników gorzej znających się na technice.
  • Ewoki porozumiewają się głównie w języku kałmuckim (to mowa osiadłego nad Wołgą mongolskiego ludu Kałmuków), kilka dialogów wypowiedzianych jest również w języku tagalskim, używanym na Filipinach.[1]

Przypisy

  1. Sekrety Nauki

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz przedstawicieli
rasy Ewoków.
Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Ewoków.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!