Urias Xhaxin

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: Pirates & Privateers.

Urias Xhaxin
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Białe
Profesja: Pirat
Urias Xhaxin był kapitanem pirackiej fregaty typu Nebulon-B, Free Lance, działającym w czasie istnienia Nowej Republiki.

Biografia

Nowa Republika potępiała piracką działalność mężczyzny, lecz przymykała na nią oko, gdy Imperium stanowiło jeszcze dla niej zagrożenie. Urias i jego załoga łupili bowiem imperialne transportowce. Po podpisaniu w 19 ABY pokoju pomiędzy Resztkami Imperium, a Nową Republiką, piraci musieli jednak zadowalać się coraz mniejszymi zdobyczami, pochodzącymi z jednostek chroniących się na terytorium Imperium.

W 25 ABY załoga Free Lance szykowała się do dokonania w Zewnętrznych Rubieżach największego od pięciu lat napadu, który mógł im przynieść wystarczający zysk, by piraci mogli porzucić swój fach. Co prawda żywili niechęć do Imperium i chcieli dalej je łupić, lecz ich kapitan twierdził, że należy wziąć pod uwagę fakt podpisania pokoju pomiędzy nimi a Republiką. W ramach przygotowań do napadu jeden z piratów udał, że organizuje konwoje na terytorium Resztek. Dowódcy statków, którzy nabrali się na fortel, mieli zapłacić za przelot. Gdy ich statki wyskoczyły z nadprzestrzeni, miała tam już na nie czekać fregata Uriasa z załogą gotową do ich złupienia. Stało się jednak inaczej, gdyż konwój zaatakowali Yuuzhan Vongowie. Kapitan postanowił bronić swojej zdobyczy przed nieznanym wrogiem i kazał zaatakować yuuzhańskie jednostki. Kiedy jednak Free Lance stracił tarcze, a jego pancerz został naruszony przez wystrzeliwaną przez wroga plazmę, Xhaxin zarządził odwrót i natychmiastowy skok na ślepo w nadprzestrzeń. Ucieczka się powiodła, choć okręt został bardzo poważnie uszkodzony i trafił do niezamieszkanego układu.

Wkrótce napotkał frachtowiec górniczy, który piraci zaatakowali, co ściągnęło uwagę Nowej Republiki. Postanowiono wysłać w tamten rejon Eskadrę Łotrów. Początkowo myśliwce piratów i ich fregata ostrzeliwały X-wingi, lecz kapitan w końcu zdecydował się na kapitulację. Na pokładzie Ralroosta odbył rozmowę z Traestem Kre'feyem i Gavinem Darklighterem. Opowiedział im o walce z nieznanymi mu jednostkami i stwierdził, że jeśli nie potrafił ocalić statku, jest już bezużyteczny. Kre'fey jednak nie zgodził się z nim, mówiąc, że potrzebna im jest osoba znająca taktykę najeźdźców.

W nieznanym okresie pewna dziennikarka postanowiła zrealizować holofilm na temat działań mężczyzny. Rozczarowała się jednak rzeczywistym stanem rzeczy, przez co zmieniła nieco jego historię i ostateczny produkt znacznie odbiegał od faktów.

Wygląd i osobowość

Cechą szczególną Uriasa Xhaxina była jego lewa dłoń, zastąpiona cybernetyczną protezą. Ponadto pirat miał starannie przystrzyżoną brodę i długie, białe włosy. Uważał, że jego atutami w wykonywanym przez niego zawodzie są chciwość i arogancja.

Źródła