Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Phoenix Home

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Phoenix Home SWCT.png
Phoenix Home
Podstawowe dane
Producent: Kuat Drive Yards
Model: Fregata typu Pelta
Rodzaj: Fregata
Specyfikacja techniczna
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 900 osób
Rola: Statek flagowy
Właściciele: Jun Sato
Przynależność:Phoenix Home lub Phoenix Base, to duża fregata typu Pelta, która pod dowództwem Juna Sato brał udział w walkach po stronie rebeliantów przed bitwą o Yavin. Około roku 4 BBY pełniła rolę okrętu flagowego floty komórki Feniks.

Historia

Phoenix Home został wyprodukowany przez Kuat Drive Yards. W czasie poprzedzającym bitwę o Yavin pełnił rolę statku dowodzenia jednej z pierwszych dużych komórek rebelii, komórki Feniksa. Gdy około roku 4 BBY, komórka tak zaczęła współpracować z grupą rebeliantów z planety Lothal, załoga Ghosta często gościła na okręcie, gdzie ustalane były plany ataków na konwoje Imperium Galaktycznego. To właśnie na mostku statku przebywali rebelianci po ataku na konwój, gdy skontaktowała się z nimi minister Maketh Tua prosząc o pomoc z ucieczce z Lothala. Po zatwierdzeniu misji przez komandora Sato, oddział pod dowództwem Kanana Jarrusa opuścił okręt na pokładzie publicznego promu.

Kiedy Darth Vader wyśledził rebeliantów, uciekających po nieudanej misji skradzionym promem, przeprowadził atak na flotę komórki Feniksa. W początkowej fazie bitwy skupił się na myśliwcach Eskadry Feniksów oraz statku flagowym floty dotkliwie go uszkadzając swoim TIE Advanced x1. Jednak, gdy wykrył, że na pokładzie Ghosta znajdowała się jego była padawanka, Ahsoka Tano,zmienił swój priorytet. Pozwoliło to komandorowi Sato na wydanie rozkazu opuszczenia okrętu i bezpieczne przeniesienie się na pokład korwety typu CR90 Liberator.

Charakterystyka

Załoga Phoenix Home liczyła około 900 osób, był on potężnie opancerzony oraz posiadał generator tarcz. Był uzbrojony w turbolasery i działa laserowe. Na pokładzie znajdował się hangar, w którym stacjonowała Eskadra Feniksów.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!