Misja na Vandos

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Misja na Vandos
Konflikt Wojny klonów
Data 20 BBY
Miejsce Vandos
Wynik Zwycięstwo Republiki Galaktycznej przy dużych stratach
Strony
Republika Galaktyczna Konfederacja Niezależnych Systemów
Dowódcy
Generał Grievous
Siły
Droidy bojowe typu B2
Straty
Bardzo duże MałeMisja na Vandos miała miejsce w 20 BBY, a jej celem było uwolnienie pojmanego przez Separatystów ambasadora Quiyyena. Republikanie zdołali wykonać zadanie, jednak wpadli w pułapkę, co spowodowało liczne straty w ich szeregach.

Przyczyny

Dwadzieścia cztery miesiące po bitwie o Geonosis Separatysci porwali ambasadora Quiyyena. Przetrzymywano go w bunkrze na Vandos. Najwyższa Rada Jedi wysłała tam oddział klonów, dowodzony przez trójkę Jedi: T'chookę D'oona, Jmmaara i Flynna Kybo. Plan oddziału ratunkowego zakładał wylądowanie na planecie i uratowanie Anxa przed przybyciem floty wroga.

Przebieg

Ambasador był przynętą w tej pułapce… Pułapce zastawionej na nas przez wroga, którego niesława rosła. Wszyscy słyszeliśmy jego imię, powtarzane ostatnio bez końca.
— Flynn Kybo o generale Grievousie.[2]
Odwrót sił Republiki.

Kiedy grupa klonów, dowodzony przez Jedi, dostał się do bunkra wroga, zastał tam oddział droidów pod wodzą generała Grievousa. Podczas walki z wrogiem zginął mistrz Jmmaar. Jego poświęcenie pomogło odbić ambasadora Quiyyena. W trakcie ucieczki żołnierze Republiki byli nękani przez ostrzał droidów bojowych. Po dotarciu na lądowisko klony i ambasador wsiedli na pokład kanonierki, w tej chwili jednak mistrz T'chooka D'oon zrozumiał, że ich odwrót był zagrożony. Aby uratować dotąd ocalałych towarzyszy, Jedi ruszył do ataku na wroga i po zniszczeniu dwóch superdroidów bojowych starł się z Grievousem. Pomimo walecznej postawy szybko zginął z ręki cyborga. Flynn Kybo zrozumiał, że opóźnianie odwrotu naraziłoby na szwank całą misję, więc momentalnie wskoczył na pokład LAAT/i. Po chwili Republikanie opuścili planetę. Misja została wykonana, poniesiono jednak duże straty.

Skutki

Walczyliśmy przeciwko Grievousowi. Nie można go z nikim pomylić.
— Flynn Kybo do Rady Jedi.[2]

Podczas składania raportu Radzie Jedi Flynn Kybo zasugerował, aby zlikwidować Grievousa, stanowiącego poważne zagrożenie zarówno dla Zakonu, jak i Republiki. Członkowie Rady uznali takie rozwiązanie za zabójstwo, niegodne Jedi. Nową mistrzynią Flynna została Z'meer Bothu. Podczas przeprowadzania dostawy na Alderaan Kybo zdezerterował, aby wyruszyć w pościg za Grievousem.

Przypisy

Źródła