Kesh

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Kesh
Astrografia
Region: Dzika Przestrzeń
Księżyce: przynajmniej 2
Współrzędne: U-10
Geografia
Atmosfera: Tlenowa
Dominujący krajobraz: Góry
Ważne miejsca:
Społeczeństwo i inne
Języki:
Rząd: Krąg Lordów
Ludność:
Główne miasta:
Przynależność:




Kesh to planeta znajdująca się w Dzikiej Przestrzeni, na której w 5000 BBY rozbił się Omen. Była to ojczysta planeta rasy Keshiri oraz Zaginionego Plemienia Sithów.

Położenie

Kesh znajdowało się w rejonie Dzikiej Przestrzeni w układzie planet krążących wokół jednej gwiazdy.

Keshiri, rdzenni mieszkańcy planety.

Charakterystyka

Na Kesh nie występowały żadne rudy metali, za to występujący tam fioletowy piasek świetnie nadawał się do wytwarzania szkła. Jej pole magnetyczne uniemożliwiało jakikolwiek kontakt poza planetę. Na Kesh były 3 kontynenty:

Krajobraz i klimat

Na planecie przeważał krajobraz górzysty, zaś duża jej powierzchnia pokryta była fioletowym piaskiem. W centrum Keshtah znajdował się las deszczowy, a północną część Alanciaru zajmował ogromny płaskowyż. Na planecie występowały różne typy klimatu. Od gorącego i wilgotnego w środkowej części Keshtah, aż po polarny na Eshkrene.

Fauna i flora

W czasie pierwszych lat swego panowania, Sithowie wybili większość naturalnych drapieżników, a te które przeżyły zostały umieszczone w zoo, aż do jego zamknięcia przez Wielkiego Lorda Candrę Kitai. Gatunki, które przetrwały panowanie Zaginionego Plemienia to:

  • Rukaro - drapieżne zwierzęta, których zabicie było jednym z testów jakim byli poddawani uczniowie.
  • Uvak - najpopularniejszy środek transportu
  • Muntok
  • Shumshur
  • Orojo
  • Muut

Flora różniła się w zależności od klimatu w jakim występowała, od znikomej roślinności w Górach Takara, po lasy deszczowe w dorzeczu rzeki Marisoty. Znanymi gatunkami roślin były:

Historia

Stuletnia Ciemność

W czasie Stuletniej Ciemności na planecie rozbili się Jedi i Sithowie powodując na planecie ogromne zniszczenia. Postanowili oni uwięzić przywódcę Sithów, Lorda Remulusa Dreypy. Osiedlili się na Eshkrene i założyli organizację zwaną Zgubieni, której celem było czuwanie nad Keshiri i pilnowanie uwięzionego Dreypa. To od nich wzięła się keshirska legenda o Niszczycielach i Obrońcach.

Yaru Korsin, twórca Zaginionego Plemienia Sithów

Początki władzy Sithów

Przez ponad tysiąc lat ukrycia Zgubionych ich historia stała się jedynie mitem, który wykorzystywali Neshtovari, przywódcy ludności zamieszkującej kontynent Keshtah. W tym czasie zapomniano o istnieniu innych kontynentów. Ok 5000 roku BBY badaczka kamieni -Adari Vaal, uznawana przez swój lud za heretyczkę, uciekając przed wściekłym tłumem wsiadła na uvaka po swoim zmarłym mężu i ruszyła w stronę niezaludnionych terenów. Tam natknęła się na sithańskich rozbitków pod dowództwem Yaru Korsina. Zgodnie z ich wolą zaprowadziła ich do tubylców, którzy uznali przybyszów za Zrodzonych z Nieba, a ją za ich córę. Yaru Korsin poślubił matkę swojego bratanka i byłą kochankę swojego brata, którego niedługo po rozbiciu Omena zabił. Seelah pomimo, iż dobrowolnie poślubiła mężczyznę, wciąż pałała żądzą zemsty wobec niego. Urodziła mu córkę, jednak nigdy nie traktowała jej na równi z jej starszym bratem, Jaridem. Kobieta miała duży wpływ na kulturę plemienia. Jej pierwszym poważnym przedsięwzięciem było wyeliminowanie tak zwanych "Pięćdziesięciu Siedmiu", sithów nie wywodzących się z rasy ludzkiej. Wrobiła ona ich przywódcę, Ravilana w zatrucie krzemianem cyjanu wód w poszczególnych miastach. Jako, że jego rasa nie była w stanie rozmnażać się na planecie (w czym również Seelah maczała palce), miał on podjąć próby wymuszenia na reszcie załogi Omenu ponowienie starań w celu powrotu do gwiazd. Ravillana skazano na śmierć, a działania żony Korsina zamieniły Pięćdziesięciu Siedmiu w legendę. Sławę przyniosły kobiecie żłobki i szpitale, które prowadziła jako uzdrowicielka. Wiele lat później wspominano jej inspekcje wyglądu przeprowadzane na dzieciach i jej umiłowanie do doskonałości fizycznej. Mniej więcej w tym samym czasie najmłodszy syn Adari Vaal przystąpił do brygady robotników. Jedno z rusztowań zapadło się, zabijając chłopca. W kobiecie zaszła wtedy radykalna zmiana. Stworzyła ona podziemny ruch Keschrich, mający na celu pozbycie się sithów z planety.

Przełom w histori plemienia dokonał się w szpitalu Seelah na górze, gdzie lata temu rozbił się Omen. Tam dokonała ona zamachu na życie swojego męża. Niespodziewanie Korsina zaatajował jego bratanek. Na moment po rozpoczęciu walki,wszystkie uvaki zostały ukradzione z całego kontynentu przez członków ruchu Vaal. Planowała ona popełnić samobójstwo, ginąc ze wszystkimi uvakami w wirze nad oceanem. Według planu sojusznicy Adari mieli uderzyć potem w sympatyków Sithów w każdej możliwej wiosce. Zamiary kobiety pokrzyżowała jednak Nida Korsin, córka władcy plemienia. Dziewczyna zawróciła zwierzęta,by ratować ojca przed własną matką i bratem. Zabiła Jarida, a Seelah wygnała. Sam Korisn,pomimo śmiertelnej rany, zdążył zostawić testament. Po śmierci Wielkiego Lorda cała służba domowa i jego współmałżonek mieli być składani w ofierze, by uniknąć skrytobójstwa pomiędzy królewską parą.

Era Zepsucia

Ok 3960 BBY Lila Ven sprawowała rolę Wielkiego Lorda. Otrzymanie przez nią tytułu było kompromisem między arcylordami. Była w podeszłym wieku, więc nie wróżono jej długiego piastowania stanowiska. W ramach przepychanek wśród jej potencjalnych następców Canara Kitai została pozbawiona swojego statusu i zdegradowana do rangi niewolnika, w związku z próbą zamachu stanu, której w rzeczywistości się nie podjęła. Jej córka Ori podzieliła los matki. Dziewczyna postanowiła zawalczyć o powrót do łask. Nieświadomie w sprawę wplątała Jedi, który przedstawił się jej jako ogrodnik. Jakiś czas temu rozbił się on na planecie i tak, jak sithowie przed laty, nie był w stanie skontaktować się z zakonem. Ostatecznie w skutek wybuchu myśliwca bojowego aurek, zginęła Lord Venn. Noc niewyjaśnionego zniknięcia władczyni nazwano Nocą Odwróconego Meteoru. Obecności Jedni nie odkrył nikt inny.

Odrodzenie Hiltsa

W 3000 BBY keshri Jaye, służący, pełniącego funkcję opiekuna,Varnera Hiltsa, wyliczył, że niedługo zbiegną się daty Dnia Testamentu i Powstania Nidy. Próbę wymuszenia na Hiltse zmiany testamentu Korsina, odczytywanego w każdym Dniu Testamentu, podjęły sięsiostry Seelah. Mężczyzna wykiwał je , tłumacząc, iż nie da się przedwcześnie odtworzyć nagrania lub dokonać jego zmiany. Doszło do starcia tej grupy z Ligą Korsynitów i Siłą Pięćdziesięciu Siedmiu, wtedy niespodziewanie ogłosił on zbieżność świąt. Wcześniej zdecydowano się odtworzyć testament. Nagranie jednak zacięło się, aby potem pokazać swą pierwotną treść. Rozbitkowie Omenu, z powodu braku metalu na planecie, dokonywali ponownych zapisów na narzędziach już raz używanych. Oczom zgromadzonych ukazał się Naga Sadow, wydający rozkazy Korsinowi. Uświadomieni o prawdziwej pozycji swych przodków sithowie uznali się za zbiegłych niewolników. Takie upokorzenie skłoniło ich do prób samozagłady. Zapanował jescze większy chaos, niż poprzednio. Opiekun postanowił wybrać się ze swym sługom do miejsca rozbicia statku, w poszukiwaniu wskazówki od pierwszego władcy plemienia. Natknął się tam na Ilianę Merko, znaną mu już wcześniej przedstawicielkę sióstr Seelah. Płakała ona nad kościami swojej idolki. Dziewczyna zorientowała się, że zamiast śmierci kobieta została okaleczona i wygnana. Na miejsce przybyły również siły innych stronnictw, by ostatecznie zniszczyć najważniejszą w kraju świątynię. Trzyosobowa grupa odnalazła fotel kapitański z Omenu. Wyniesiono go ze statku i schowano w tajnym pomieszczeniu. W nim Korsin nagrał swoje ostatnie słowa, zaznaczając wagę rzeczy zza tronu. Wtedy dopadła ich reszta sithów., zabijając sługę opiekuna. Dzięki przyniesionym przez napastników prętom jarzeniowym odktyto mapę z nieznanym dotąd kontynentem i list od matki dawnego przywódcy. Zjednoczone wizją podboju grupy mianowały starego Hiltsa Wielkim Lordem, zaś on wybrał na swą żonę Ilianę, aby ta, dzięki wizji wspólnej śmierci, chroniła go przed wrogami. Rozpoczęła się wtedy epoka Odrodzenia Hiltsa, a niedługo potem sithowie podbili pozostałe ziemie.

Zagrożenie ze strony Abeloth

W 41 ABY na Kesh przybył Statek umożliwiając Plemieniu zdobycie własnej floty i loty poza planetę. 3 lata później została tam sprowadzona Abeloth, która próbowała przejąć władzę nad Sithami. Po nieudanym ataku na Wielkiego Lorda Darisha Vola, uwolniła ona w gniewie swą moc i zrównała stołeczne miasto Tahv z ziemią.

Ważne miejsca

Tahv

Tahv w 4985 BBY.
Zobacz główny artykuł: Tahv.

Stołeczne miasto Tahv było stolicą Kesh i głównym jej ośrodkiem kulturowym.

Góry Takara

Zobacz główny artykuł: Góry Takara.

Góry Takara to pasmo górskie na kontynencie Keshtah, w którym rozbił się Omen. Ich nazwa pochodzi od imienia matki Yaru Korsina.

Świątynia Sithów

Świątynia Sithów na Kesh.
Zobacz główny artykuł: Świątynia Sithów na Kesh.

Świątynia Sithów została wybudowana wokół wraku Omenu i przez pierwsza lata służyła jako rezydencja Sithów.

Źródła