Instruktor lotniczy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych. W tym artykule należy: pododawać przypisy.

Instruktorzy lotniczy byli grupą zajmującą się szkoleniem początkujących pilotów w lataniu myśliwcami kosmicznymi. Można było ich spotkać głównie na terenie akademii wojskowych.

Historia

Instruktażem lotniczym zajmowano się już podczas wojen klonów. Trenowano wtedy głównie żołnierzy-klonów, w obsługiwaniu takich myśliwców jak BTL-B Y-wingi czy myśliwce ARC-170. Nauczaniem dla Wielkiej Armii Republiki zajmowali się nie tylko klony ale i frakcję elitarnych mandaloriańskich wojowników zwanych Obrońcami. Wśród nich można wymienić między innymi Fenna Rau, znanego z trzeciej bitwy o Mygeeto. Gdy wojny klonów dobiegły końca, a Republika Galaktyczna została przemianowana w Imperium Galaktyczne, w całej galaktyce utworzono tzw. Akademie Imperialne. Jedną z takich uczelni była Akademia Skystrike znajdująca się na planecie Montross. Za naukę i trening odpowiadał głównie Goran, który z natury wydawał się łagodny. Drugim mniej milszym i o wiele starszym instruktorem był Vult Skerris znany między innymi z lotu testowego TIE Defender i jego wersji rozwojowej. Gdy Sojusz dla Przywrócenia Republiki rozgromił siły imperialne na Jakku, galaktyczna wojna domowa dobiegła końca, a w miejsce Imperium, władzę w galaktyce przejęła Nowa Republika, która zajęła poszczególne stare akademie. W tym okresie znanymi instruktorami lotniczymi byli między innymi Wedge Antilles z akademii pilotów na Hosnian Prime i Dreanna Conunda z Nowej Akademii na Chandrili. Trzydzieści lat po bitwie o Endor z gruzów Imperium narodził się Najwyższy Porządek, który zniszczył Nową Republikę i przejął władzę w galaktyce. W przeciwieństwie do swoich poprzedników, pilotów myśliwców TIE szkolono od małego na pokładach gwiezdnych niszczycieli. Za trening odpowiadała m.in porucznik Galek, która była odpowiedzialna za szkolenie Tamary Ryvory.

Źródła