Eskadra Czaszek

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Eskadra Czaszek
Przywódca/Przywódcy
Wybitni członkowie
Kwatera główna Hangar Eskadry Czaszek
Lokacja/Lokacje Coruscant
PrzynależnośćEskadra Czaszek to istniejący w okresie powstania Fela elitarny dywizjon myśliwców typu Predator frakcji Nowego Imperium Galaktycznego lojalnej Darthowi Kraytowi.

Historia

Skupcie się, chłopcy. W dniu, w którym nie będziemy w stanie zdjąć jakiegoś naćpanego przyprawą sępa, lepiej zawieśmy skrzydła na ścianie.[1]
- Gunn Yage do Eskadry
Eskadra Czaszek przed moffem Rulfem Yage'em.

Eskadra powstała między latami 130-137 ABY za sprawą moffa Rulfa Yage'a, który również pozostawał jej zwierzchnikiem. Cała grupa składała się z trzech mężczyzn i jednej kobiety: Gunn Yage, córki moffa, która objęła stanowisko kapitana i dowódcy Eskadry. Jej kwaterą główną został zwykły hangar.

Gdy imperialne czujniki przyuważyły na Coruscant statek przypominający poszukiwanego Mynocka, Eskadra została oddelegowana do przechwycenia jednostki. Jej pilotowi wszakże udało się wymanewrować całą czwórkę i ukryć na niskich poziomach planety.

Predatory lecą na odsiecz Świątyni Sithów.

Mimo pokrewieństwa, moff Yage nie traktował córki z żadną taryfą ulgową. Od razu po powrocie zażądał od niej raportu, dlaczego misja zakończyła się niepowodzeniem. Gunn odparła, że jedynym wyjściem byłoby zestrzelenie statku, co nie zgadzało się z rozkazami. Jej ojciec odrzekł, że wymówki są dla nieudaczników, a gdy Gunn zaproponowała mu zdjęcie jej z funkcji dowódcy, umówił się z nią na obiad do ekskluzywnej restauracji, gdzie poinformował ją, by nie starała się aż tak przywiązywać do swoich kolegów. Spotkanie przerwała im była żona Rulfa i matka Gunn, Nyna Calixte, pytając o jej zawodową opinię, czy ścigany statek był rzeczywiście Mynockiem.

Gdy kilka dni później w Świątyni Sithów, moff Yage wysłał Eskadrę do unieszkodliwienia intruza, którym okazał się właśnie Mynock. W trakcie wykonywania zadania dywizjon dostał jednak rozkaz wycofania się. Oficjalnym powodem był fakt, że Sithowie nie tolerowali żadnych statków w swojej przestrzeni powietrznej.

Znani członkowie

Członkowie Eskadry Śmierci (od lewej: Tev Rimon, Jae Akura, Gunn Yage i Brodie Coburn).

Ciekawostki

Przypisy

  1. Focus, boys. The day we can't take down some spice-hopped scavver we'd better retire our wings. - Dziedzictwo: Smocze szpony

Źródła