Dyskusja Archiwisty:Arapalski

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Legacy27.jpg

Witaj Arapalski!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Melethron

Polski tytuł

Hej. Jak znasz oficjalny polski tytuł zapowiedziany przez Egmont (odnośnie komiksów) to rób plz od razu linki do polskiej nazwy, bo później i tak trzeba będzie je zmienić (np. [[Republic: Blast Radius]] na [[Pole rażenia]]). Przypominam że tytuły piszemy z małej litery (wyjątek to oczywiście pierwsza litera pierwszego słowa oraz gdy drugie (albo dalsze) słowo/słowa są nazwami własnymi - Mroczne widmo, Atak klonów, ale już Powrót Jedi. Mroczne czasy, Rycerze Starej Republiki). Ach, co do generała Grievousa (komiksu) to wiemy że po polsku będzie "Generał Grievous" (czyli bez zmian) ale się zastanawiam czy hasło powinno być pod "Generał Grievous" czy "Generał Grievous (komiks)"... Bo Grievous jest w sumie pod Grievousem... signstraznik.png Sky Dyskusja 

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, DantE!

Proszę także o nie wprowadzanie niewielkich edycji co kilka dni. Zrób jedną kompletną edycję. signstraznik.png DantE Dyskusja  20:07, 13 sty 2010 (CET)

Przelicytowany, lecz niepokonany

Można jeszcze zrozumieć brak streszczenia w artykule opisującym komiks, który dopiero co pojawił się za Oceanem. Ale sytuacja, w której archiwista ma komiks przed nosem, na dodatek po polsku, i nie chce mu się poświecić tych kilku minut więcej na napisanie streszczenia, świadczy o totalnym lenistwie i tworzeniu na "odczep się". Masz dobę na uzupełnienie streszczenia. Inaczej hasło powędruje do kosza. Pozdrawiam. signstraznik.png Carth Dyskusja  14:30, 21 sty 2010 (CET)

Kategorie do grafik

Prosiłbym o dodawanie bardziej szczegółowych kategorii do grafik. W przypadku tej grafiki kategoria "Ilustracje z okładek Star Wars Tales" jest jak najbardziej okej, ale kategoria "Postacie" jest stanowczo zbyt ogólna (zmieniłem na Jar Jar Binks). Czepiam się, bo ludzie zaniedbują kategoryzowanie grafik właśnie z postaciami i potem trzeba robić porządki. Dzięki. signstraznik.png Sky Dyskusja  04:40, 4 lut 2010 (CET)

Tales

Mam prośbę - tworząc artykuły o Tales, staraj się, aby lead (czyli krótki wstęp przed sekcjami) był trochę bardziej rozbudowany i zawierał informacje np. o cenie, liczbie stron, dacie wydania itd. (jak np. w Tales 14). Infoboks jest tylko dodatkiem do artykułu, a większość zawartych w nim informacji powinna być zawarta w tekście. Prosiłbym też, aby w miarę możliwości nie wpisywać do infoboksu w scenariuszach itd. "różne osoby", tylko je wypisać, ewentualnie w miejscu listy komiksów można zrobić tabelkę z tytułem oryginalnym, polskim (jeśli jest), rysownikiem, scenarzystą i tłumaczem na polski (jeśli jest). To byłoby chyba nawet lepsze rozwiązanie, to samo można by zastosować w SWK. Jeżeli chciałbyś się tym zająć, a nie wiesz jak zrobić tabelkę, służę pomocą. Pozdrawiam --signjedi.png Mario Dyskusja  18:42, 7 lut 2010 (CET)

  • Teraz jest ok ;]--signjedi.png Mario Dyskusja  14:28, 8 lut 2010 (CET)
    • Skoro tworzysz te tabelki to proszę o uzupełnienie także danych o komiksach nie przetłumaczonych, tak aby nie było konieczności uzupełniania aż do czasu polskiego tłumaczenia. signstraznik.png DantE Dyskusja  20:00, 9 lut 2010 (CET)

Głosowanie

Każdy archiwista ma do dyspozycji tylko jeden głos "za", oraz jeden głos "przeciw" w głosowaniu na przyszłego kandydata na stronę główną Ossusa. Zdecyduj się, na który artykuł chcesz postawić. Pzdr. signstraznik.png Carth Dyskusja  02:35, 20 mar 2010 (CET)

Re

Hm, ciężko mi powiedzieć na czym polega problem, jako że na Ossusie nie zajmuję się sprawami technicznymi, a z takim problemem jeszcze się nie spotkałem. Czy podczas przesyłania pliku nie utrzymywałeś czasem informacji o niewłaściwej nazwie, czy coś w ten deseń? Usunę grafikę, i spróbuję załadować ją jeszcze raz, pod nową nazwą. Pozdrawiam signstraznik.png Carth Dyskusja  12:27, 30 kwi 2010 (CEST)

Coś ewidentnie jest nie tak. Zauważyłem, że również Windy zgłaszał podobny problem. Spróbuję zlecić sprawę Yako i uzbroić się w cierpliwość. Pozdrawiam signstraznik.png Carth Dyskusja  12:35, 30 kwi 2010 (CEST)

Ilustracje z Lego

Hej, widzę, że zajmujesz się dodawaniem zdjęć zestawów Lego w haśle, do tabelki. W związku z tym drobna prośba - o ile przy większości grafik rozmiar jest w miarę ok, o tyle w przypadku tych starszych zestawów, gdzie zwykle są grafiki z pudełkami, często pionowymi, są one odrobinę za duże. Przy następnej edycji postaraj się troszkę zmniejszyć wymiary wspomnianych plików, np. z 200 do 150px - oczywiście każdy przypadek najlepiej byłoby rozpatrzyć "osobno" :) Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  20:01, 4 lis 2010 (CET)

Interwiki

Hej, proszę, abyś dodawał interwiki także na obcojęzycznych wikiach. Pozdrawiam, signjedi.png Kasa Dyskusja  17:14, 12 maj 2011 (CEST)

Drobne

Witam. Mam parę drobnych, acz istotnych kwestii do poruszenia: należy odmieniać imiona bohaterów (np. Barrissy Offee), linkować dane zagadnienie tylko raz (poza różnego rodzaju listami, infoboksami itp.) i używać szablonu {{Skasowane}} dla anulowanego materiału. Pozdrawiam, signjedi.png Kasa Dyskusja  17:16, 13 cze 2011 (CEST)

Ery wydawnicze

Witaj. Kiedy linkujemy daty, nie umieszczamy w nich przecinków (z tego powodu: 1,000 BBY/1000 BBY). Oczywiście możemy ułatwić czytelnikom życie, umieszczając co trzy cyfry spacje, ale w taki oto sposób: [[1000 BBY|1 000 BBY]]. Ponadto w jednym haśle umieściłeś dwie różne daty trwania ery: 4-25 ABY (pom. bitwą o Endor a inwazją juzków) i 7-19 ABY (pom. zdobyciem Coruscant a pokojem z Imperium). Pierwsza jest poprawna, nie mam zaś pojęcia, skąd wziąłeś drugą. Poprawiłem, co było trzeba. Pozdrawiam, signjedi.png Kasa Dyskusja  16:27, 28 cze 2011 (CEST)

Kategoryzacja i inne

Witam. Przeglądając rejestr przesłanych plików od początku mojego urlopu do dnia dzisiejszego natknąłem się na grafiki przesłane przez Ciebie, które były przesłane z błędną kategoryzacją. Proszę byś doczytał sobie jak poprawnie sortować artykuły i grafiki: tutaj. Ponadto proszę nie wpisywać w rubryce "Autor": nie dotyczy, gdyż w większości przypadków autor jest jeden i wystarczy wkleić odpowiednie nazwisko. Gdy jest wielu autorów pliku, należy wpisać "nieznany" i sprawa załatwiona. Na koniec przypominam o pisaniu źródeł kursywom. Pozdrawiam --signstraznik.png Melethron Dyskusja  21:38, 1 lip 2011 (CEST)

Witam. Widzę, że nie stosujesz się do dawanych Ci rad. Ostrzegam jeśli jeszcze raz napiszesz mi przy przesyłaniu grafiki, w sekcji źródło, autor, czy jakiejkolwiek innej "nie dotyczy" to zostaniesz zablokowany, ażeby nauczyć się paru zasad. Pozdrawiam --signstraznik.png Melethron Dyskusja  14:27, 3 lip 2011 (CEST)

Kanon i Dziedzictwo

Witaj. Wbrew całkiem powszechnemu mniemaniu, zapewne wywołanego szokiem po obejrzeniu tych seriali i filmów, Ewoks, Droids, Holiday Special i filmy o Ewokach są kanoniczne. Poza tym od 40 ABY rozpoczyna się era Dziedzictwa, następująca po NEJce. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  14:27, 12 sie 2011 (CEST)

Chronologiczny spis komiksów

Już zdjąłem możesz edytować --Kwazi93 14:31, 14 sie 2011 (CEST)

Ciekawostki

Hej, mam prośbę - czy pisząc ciekawostki z Kultowych, mógłbyś je formułować nieco inaczej, niż były podane? Np. nazywanie wampy "lodowym potworem" trochę nie pasuje ;) Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  14:06, 24 sie 2011 (CEST)

Zalecenia

Witaj. Powinieneś linkować bezpośrednio, nie do przekierowań, przypominam też o tym, że w jednym haśle dane zagadnienie linkujemy tylko raz. Przy dodawaniu kategorii postaciom rób to tak, by były sortowane wg nazwisk (np. [[Kategoria:Postacie|Nazwisko, imię]]). W infoboksie w rubryce rasa wpisuj ją w taki sposób: [[Ludzie|Człowiek]]. Nazwy wojen i przymiotniki piszemy z małych liter. Istnieje taka rasa jak Talzowie, ale nie Talzanowie albo Talzini. Przypominam o konieczności odmiany imion, polski jest językiem fleksyjnym. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  15:17, 29 sie 2011 (CEST)

DMC

Tak z ciekawości: Dlaczego uważasz, że z hasła Damorian Manufacturing Corporation można by zdjąć szablon {{ZWookiee}}? Przecież jest to ewidentne tłumaczenie. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź, Theed 20:30, 31 sie 2011 (CEST)

Uwagi

Witaj. Do haseł o gatunkach zwierząt i rasach nie wstawiamy er. Zamiast sekcji biografia (stosowanej w przypadku pojedynczej istoty) dajemy tam historię. Artykuły piszemy w czasie przeszłym. Przypominam o zapisywaniu nazw wojen z małych liter i bezpośrednim linkowaniu. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  15:42, 1 wrz 2011 (CEST)

Hej, małymi literami piszemy również przymiotniki. Mam pewną uwagę - sekcji "zobacz też" używa się jedynie w wypadkach, gdy dwa hasła są dosyć silnie ze sobą związane, są ze sobą mylone czy coś w tym stylu. Wstawianie do tej sekcji każdego wydarzenia, jakie miało miejsce na jakiejś planecie, raczej nie jest praktykowane, bo o to powinno się zadbać w głównej części hasła. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  19:35, 4 wrz 2011 (CEST)

Witaj. W przeciwieństwie do ras rozumnych, nazwy gatunków zwierząt piszemy z małych liter. Istnieje skrócona forma linkowania, kiedy przy odmianie po prostu dopisujemy jakieś litery [[gundark]]i. Pisz obiektywnie, zwroty typu "biedny R8" odpadają. I przypominam, że hasła piszemy w czasie przeszłym. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  20:53, 9 lis 2011 (CET)

Planety układu Naboo

Hej. Stworzyłeś ostatnio kilka haseł o planetach z układu Naboo. Wszystkie są na maksa zerżnięte z Wookiee, więc prośba albo poszerzysz je o info z podanych przez Ciebie źródeł albo hasła jako tłumaczenia zostaną usunięte. Pozdrawiam. signjedi.png Windy Dyskusja  12:19, 11 lis 2011 (CET)

Ciężko mi stwierdzić, czy to komplet informacji, bo nie jestem w posiadaniu żadnego z tych źródeł. Jeżeli jest tak jak mówisz, że są to bardzo skąpe informacje i podałeś ich komplet to w takim razie niech tak zostanie. signjedi.png Windy Dyskusja  14:07, 11 lis 2011 (CET)

Nowe hasła

Witaj. Kiedy dodajesz infobox do hasła o planecie, pamiętaj, aby pominąć słowa "sektor" i "układ" przy ich podawaniu (np. [[Sektor Belderone|Belderone]] - "Sektor: Belderone" wygląda dużo lepiej niż "Sektor: Sektor Belderone"). Przy tych hasłach musisz też pamiętać o istnieniu kategorii planety według regionów. Kiedy dodajesz interwiki, nie zapominaj o tych z innych encyklopedii niż Wookiee. Poza tym przypominam o dodawaniu interwiki poza Ossusem, pojedynczym linkowaniu, skracaniu linków przy odmianie kiedy tylko się da ([[padawan]]a) i pisaniu nazw wojen z małych liter, co zresztą tyczy się również tytułów takich jak "mistrz Jedi". Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  16:51, 11 gru 2011 (CET)

Nominacje

Cześć. Wraz z Theedem postanowiliśmy, że powinniśmy wykasować bitwę o Utapau. Powodem tego jest to, że artykuł jest niedokończony: trzeba go zredagować i poszerzyć (nie zwróciłem wcześniej uwagi). Jesteś jednym z głosujących za, więc prosiłbym, byś wyraził swoje zdanie na ten temat. Wówczas będzie można: albo trzymać go na liście nominowanych, albo wykasować stamtąd i dać mu szablon. Pzdr. --Galen Marek Dyskusja 19:41, 1 sty 2012 (CET)

Wielkie litery

Hej. Kiedy wypisujesz gdzieś polski tytuł komiksu, nie musisz już obok niego wstawiać oryginalnego. Tak samo nie musisz też pisać kursywą numeru jakiegoś magazynu, jeśli pomijasz jego nazwę. Proszę też, abyś dla zaoszczędzenia fatygi innym sam zatroszczył się o interwiki spoza Wookieepedii (np. niemiecka itd.) i o tworzenie przekierowań z nazw oryginalnych przy pisaniu artykułów o komiksach czy książkach wydanych w Polsce. Przypominam również o właściwym kategoryzowaniu haseł o osobach ([[Kategoria:jakaś|Nazwisko, imię]]) i pisaniu polskich tytułów z małych liter, poza pierwszą literą i nazwami własnymi. Żołnierz nie jest nazwą własną. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  18:35, 3 sty 2012 (CET)

Wookiee

Hej, wiem, że ciężko wymagać korzystania z jakichś oficjalnych źródeł w przypadku haseł o twórcach SW, ale nie można też bezwzględnie ufać Wookiee. Jeśli widzisz, że coś jest tam ewidentnie źle podlinkowane, bo np. komiks okazuje się być postacią, nie przepisuj tego, tylko postaraj się zrobić jakiś research i odkryć, na czym polega błąd. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  20:16, 4 sty 2012 (CET)

Grafiki i inne

Hej. Kiedy wstawiasz grafiki, nie musisz pisać kursywą wydawnictw, za to mógłbyś poświęcić trochę czasu na dodanie większej ilości kategorii, jeśli jest to możliwe. Przypominam również o interwiki poza Ossusem i unikaniu POV ("tylko trzy odcinki" itp.). Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  20:06, 5 sty 2012 (CET)

Linkowanie

Hej, nie musisz za każdym razem linkować "podwójnie" - przy braku odmiany nie ma sensu pisania tak: [[Link|link]]. Przypominam o pojedynczym linkowaniu i mam jeszcze drobną uwagę nt. infoboxów - przy kolorze oczu czy włosów piszemy kolor w l.mn. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  23:25, 16 sty 2012 (CET)

Przypisy

Odnośnie dodanych przez ciebie infoboxów do serii komiksowych, przydałoby się dopisać od razu odpowiednie przypisy dotyczące komiksów jakie dany twórca tworzył. Moim zdaniem będzie wtedy czytelniej przedstawione kto za co odpowiadał. Pozdo.--Adakus 16:58, 18 sty 2012 (CET)

Portal - odpowiedź

Wiedziałem, że niedługo po mojej edycji napiszesz. Redakcja uznała, że trzeba w końcu uruchomić portal, ale zaistniał problem. Mianowicie nie jesteśmy pewni, czy przypadkiem scroll-boxy nie są zbyt przeładowane. Miałem już je odchudzić, ale się powstrzymałem, żeby jeszcze dobrze przedyskutować temat z resztą redakcji. Gdy coś będzie ustalone dam ci znać. signjedi.png Theed Dyskusja  21:06, 23 sty 2012 (CET) PS. Albo po prostu wcześniej zobaczysz link do czynnego portalu na stronie głównej. :)

Sorry, że mnie trochę nie było, ale padł mi internet i dlatego się trochę przeciągnęło. Usunąłem z portalu Saga cały mechanizm głosowania artykułów, tak aby wyglądało to tak, jak na pozostałych portalach. Wycofałem też swoją edycję kasującą pojazdy. Uznaliśmy, że listy jednak powinny zawierać dużo elementów. Poruszę temat wśród redakcji i portal powinien być za niedługo uruchomiony. Pozdrawiam, signjedi.png Theed Dyskusja  15:59, 28 sty 2012 (CET)

Podgląd

Hej. Przede wszystkim przypominam o stosowaniu podglądu, którego chyba nie używasz. Co do Wookieech, to mamy "Wookieego", a nie "Wookieeka". Jeżeli zaś w odmianie np. słowa "Chewbacca" po "c" pojawia się "i", zastępujemy ostatnie "c" literą "k". Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  16:26, 30 sty 2012 (CET)

Kategorie

Hej, proszę, abyś przy przesyłaniu grafik dodawał kategorie także wg źródeł. Przypominam również o interwiki poza Ossusem i czasie przeszłym. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  23:44, 11 lut 2012 (CET)

Niesamowite przekroje

Hej, parę uwag co do tych haseł. Przede wszystkim przypominam po raz wtóry, że interwiki poza Ossusem to konieczność, a nie dodatek; poza tym wystarczy linkować coś w jednym artykule tylko raz. Do tego Twoje hasła zyskałyby, gdybyś w miarę możliwości opatrywał je grafikami. Jeżeli zaś linkujesz do książki, nie dodawaj przed tytułem "Star Wars", jak to robią na Wookiee, bo musielibyśmy tak robić przy prawie każdej, co trochę mija się z celem. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  17:45, 15 lut 2012 (CET)

W pierwszych Niesamowitych przekrojach i Słowniku obrazkowym ten pierwszy człon rzeczywiście jest potrzebny, i tutaj ciężko traktować go inaczej niż jako integralną część tytułu, bo jest to pewne odróżnienie od pozostałych części (można też zastosować analogię - tam jest Atak klonów, tu Gwiezdne wojny itp.). Natomiast wersje zbiorcze mają już w nazwie Complete... (Cross-Sections itp.) i Star Wars istnieje tam na takiej zasadzie, jak przy książkach w których tego unikamy. W przeciwnym wypadku musielibyśmy mieć np. Gwiezdne wojny: Atak klonów: Niesamowite przekroje itd. Pozdrowienia, signstraznik.png Kasa Dyskusja  19:01, 15 lut 2012 (CET)

Linki

Witaj. Kiedy przy odmianie nazwy dodaje się apostrof, nie da się linkować na skróty (sam zobacz: Palpatine'a). Poza tym nie ma potrzeby pełnego linkowania ([[Link|link]]) przy nieodmienionej nazwie. Przypominam też o pisaniu tytułów typu "rycerz Jedi" z małych liter. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  17:32, 22 lut 2012 (CET)