Bitwa o Mustafar (11 BBY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Bitwa o Mustafar znana również jako Rebelia Gizora Dellso to bitwa pomiędzy siłami Imperium Galaktycznego, a niedobitkami Separatystów, która odbyła się w 11 BBY na wulkanicznej planecie Mustafar.

Historia

Preludium

Po klęsce Konfederacji i zakończeniu wojen klonów Dellso będący inżynierem Separatystów rozpoczął na Mustafarze odbudowę armii droidów. Geonosjanin stworzył nawet prototypy nowych modeli robotów. Kiedy informacje o budowanej rebelianckiej armii doszły do uszu najważniejszych osób w Imperium na planetę zostały wysłany 501 Legion.

Bitwa

Bitwa w przestrzeni

Krążownik Gizora Dellso.

Elitarna jednostka Imperium przybyła nad planetę niszczycielem typu Imperial-I. Po chwili abordażu dokonały droidy bojowe i wylądowały w hangarze statku. Piloci Imperium bronili dzielnie lądowiska i odparli wroga oraz zniszczyli ich statek. Po zwycięstwie to imperialni ruszyli do kontrataku.

W bezpośredniej walce zniszczyli wiele wrogich myśliwców. Następnie po przedarciu się w okolice okrętu liniowego zniszczyli pole statku. Później jeden z żołnierzy wylądował w hangarze okrętu flagowego i ukradł bombowiec. Stale napierające wojska Imperium zdobyły przewagę i zmusiły wroga do ucieczki na planet.

Bitwa na powierzchni

Bombardowanie fabryki Gizora.

Po wylądowaniu na powierzchni "pięćset jedynka" parła naprzód i zdobyła trzy przyczółki droidów. Następnie ruszyli do dalszego kontrataku. Pomimo silnego ostrzału wieżyczek strzelniczych szturmowcy przedarli się na dziedziniec i rozpoczęli kolejną fazę bitwy. Kiedy kolejny oddział droidów został zniszczony imperialni wparowali do pomieszczenia, w którym znajdowały się prototypy nowych robotów bojowych. Projekty zostały rozpylone na atomy przez żołnierzy Imperium. Następnie antena sygnalizacyjna została zaniesiona przez 501 legion na nadajnik.

Ostateczne starcie miało miejsce w obserwatorium. Widząc, że nie ma nic do stracenia do walki rzucił się Dellso i jego geonosjańscy strażnicy. Dobrze wyszkoleni szturmowcy zabili przywódcę buntu i rozbili wroga. Następnie wycofali się na orbitę. Chcąc nie dopuścić do reaktywacji fabryki w przyszłości, zarządzili bombardowanie orbitalne. Strzały z niszczyciela zmiotły fabrykę z powierzchni Mustafaru.

Źródła