All Terrain Armored Cargo Transport

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
AT-ACT RO.png
AT-ACT
Podstawowe dane
Pełna nazwa: All Terrain Armored Cargo Transport
Producent: Kuat Drive Yards[1]
Model: All Terrain
Specyfikacja techniczna
Długość: 34,90 m[1]
Wysokość: 31,85 m[1]
Uzbrojenie: 2 ciężkie działa laserowe Taim & Bak MS-2[1]
Różne
Załoga: 2[1]
Ładowność: Ok. 550 metrów sześciennych[1]
Rola: Transport ładunków
Przynależność: Imperium GalaktyczneAll Terrain Armored Cargo Transport, lub w skrócie AT-ACT, to maszyna krocząca produkowana przez Kuat Drive Yards, będąca wersją AT-AT. W przeciwieństwie do niej był to jednak pojazd przeznaczony do transportu ładunku i wykorzystywany był szeroko w różnych imperialnych projektach, od kopalń i miejsc wydobywczych po budowę baz i obiektów wojskowych, wszędzie tam, gdzie zastosowanie typowych pojazdów repulsorowych było niemożliwe lub nieopłacalne. Chociaż nie były to jednostki bojowe, to posiadały opancerzenie oraz uzbrojenie i brały udział między innymi w bitwie o Scarif w roku 0 BBY, a także w obronie stoczni Kuat Drive Yards w roku 5 ABY.

Charakterystyka

Chociaż ogólną budową AT-ACT przypominały standardowe AT-AT, to były od nich wyższe i miały 31,85 metra wysokości, co zapewniało im większą prędkość poruszania się. Były dodatkowo wyposażone w ładownię znajdującą się w głównej części kadłuba, która miała objętość około 550 metrów sześciennych i mogła pomieścić kilka tysięcy ton metrycznych ładunku. Maszyn używano tam, gdzie repulsory były niestabilne lub nie zapewniały odpowiedniej kompatybilności. Dostęp do ładowni stanowiły dwie klapy znajdujące się po bokach maszyny, które były magnetycznie blokowane. Wnętrze ładowni mogło zostać dostosowane w zależności od przewożonego ładunku, zaś załadunkiem zajmowały się droidy załadowcze. Dzięki wyższej sylwetce AT-ACT poruszał się dłuższymi krokami niż AT-AT, lecz działo się to kosztem stabilności strukturalnej. Z tego powodu dla dodatkowego wzmocnienia stawów kolanowych zastosowano pola tensorowe, co pozwalało na utrzymanie maszyny kroczącej w równowadze. Chociaż nie była to jednostka przeznaczona do walki, to AT-ACT były opancerzone oraz wyposażone w dwa ciężkie działa laserowe MS-2 produkcji Taim & Bak, które zamontowane były w przedniej części kabiny pilotów, która połączona była z resztą pojazdu za pomocą przegubowej tuby. Dodatkowo po bokach kokpitu znajdowały się drabiny ewakuacyjne, zaś w jej dolnej części wyjście szybu wentylacyjnego. Ze względu na brak przeznaczenia bojowego, AT-ACT zostały zaprojektowane tak, aby mógł nimi sterować każdy imperialny kierowca bojowy bez konieczności przejścia dodatkowego szkolenia specjalizującego.[1]

Poza światem Gwiezdnych wojen

AT-ACT zostały stworzone na potrzeby filmu Łotr 1, pierwszego z cyklu Anthology i pierwszy raz pokazane zostały w trailerze do filmu, który miał premierę 7 kwietnia 2016 roku.[2] Nazwa maszyny została ujawniona, gdy 16 maja tego samego roku wyciekły poglądowe strony Rogue One: The Official Visual Story Guide[3], a została ona oficjalnie potwierdzona 25 maja w trzecim odcinku programu The Star Wars Show. Maszyna ta znalazła się również na specjalnych plakatach sprzedawanych na Star Wars Celebration Europe w Londynie.[4][5] Na samej imprezie, która odbyła się 15 lipca, znajdowała się wystawa modeli i rekwizytów związanych z Łotrem 1. Jednym z eksponatów był AT-ACT.[6] 11 sierpnia 2016 roku maszyny tego typu doczekały się własnego hasła w Databanku.

Przypisy

Źródła


All Terrain
[Pokaż/Ukryj]