Mustafarianie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Mustafarianie
Planeta macierzysta: Mustafar
Język: Mustafariański
Wzrost:
  • 229 cm (Północni)
  • 150 cm (Południowi)
Kolor oczu: Czarne
Kolor skóry: Brązowy
Cechy charakterystyczne: Trąbka w miejsce nosa
Mustafarianie to rdzenni mieszkańcy wulkanicznej planety Mustafar. Dzielą się na dwa podgatunki: wyższych i chudszych Mustafarian Północnych oraz mniejszych i krępych Mustafarian Południowych.

Wygląd i budowa

Ciała Mustafarian pokryte są chitynowym egzoszkieletem. Obie odmiany chodzą wyprostowane na dwóch nogach i posiadają dwie kończyny górne. W miejsce nosa mają charakterystyczną trąbkę. W przeciwieństwie do większości ras w galaktyce posiadają bardzo małą ilość wody w organizmie, chociaż bez masek tlenowych i odpowiedniego sprzętu nie mogą przebywać na powierzchni planety. Ich język przypomina brzęczenie owadów i jest niemożliwy do zrozumienia przez humanoidy. Każdy z podgatunków Mustafarian posiada odmienną budowę oraz rolę w społeczeństwie.

Północni Mustafarianie są dużo wyżsi i słabsi fizycznie. Z powodu swojej kruchej budowy często wspomagają się złączami cybernetycznymi. Zajmują się głównie pracą formalną, a dzięki swojej wysokiej inteligencji dominują nad południowcami. Występują wśród nich osobniki wrażliwe na Moc.

Południowi Mustafarianie są silniejsi i lepiej zbudowani od swoich północnych krewnych, więc najczęściej zajmują się pracami fizycznymi. Największą i zarazem najtrudniejszą z nich jest górnictwo na dnie kanionów wulkanicznych. Południowcy potrafią wytrzymać w wyższej temperaturze niż Mustafarianie Północni, a cechę tą potęgują grube pancerze chroniące ich ciała.

Historia

Mustafarianie wyewoluowali z pcheł lawowych, zamieszkujących jaskinie ich rodzinnej planety. Naturalny pancerz chronił ich przed zakłóceniami elektromagnetycznymi, jednak uniemożliwiał zbadanie powierzchni Mustafara. Z tego powodu rasa ta długo pozostawała w ukryciu. Około roku 320 BBY na Mustafarze pojawiły się statki zwiadowcze Unii Technokratycznej, które zbadały powierzchnię i odkryły ogromne bogactwa naturalne w rzekach lawy. Po podpisaniu umowy z mieszkańcami rozpoczęto budowę kopalń i przetwórni. W zamian za technologię i narzędzia mieszkańcy pomogli w rozpoznaniu terenu pod przyszłe budowle, wznoszeniu instalacji i pracy w kopalniach. Przez lata Mustafar była źródłem olbrzymich dochodów dla Unii, a jej położenie zapewniało bezpieczeństwo operacjom wydobywczym. Mustafarianie nigdy nie interesowali się sprawami spoza ich planety, co czyniło ją idealną kryjówką dla, między innymi, Rady Separatystów. Losy Mustafarian, po zakończeniu wojen klonów, są nieznane, ale wiadomo, że byli wierni Imperium Galaktycznemu przynajmniej w latach 0 ABY - 6 ABY.

Ciekawostki

  • Mustafarianie są blisko spokrewnieni z Kubazami.

Źródła