Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Tydirium

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Tydirium.jpg
Tydirium
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Prom klasy Lambda T-4a Tydirium
Producent: Sienar Fleet Systems
Model: Prom typu Lambda
Rodzaj: Prom kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 20 - 24 m
Silniki: 2 strumieniowe silniki jonowe
Prędkość w atmosferze: 850 km/h
Prędkość w kosmosie: 50 - 60 MGLT
Hipernapęd: SFS, klasy 1
Uzbrojenie:
Kadłub: Lekkie opancerzenie płatowe
Osłony: Dwa generatory osłon
Różne
Załoga: Kapitan, drugi pilot, nawigator, technik
Pasażerowie: Do 20 osób
Ładowność: 80 t
Właściciele: Han Solo
Przynależność:Tydirium był promem typu Lambda w służbie Imperium Galaktycznego. W trakcie galaktycznej wojny domowej został skradziony przez rebeliantów i wykorzystany podczas bitwy o Endor.

Historia

Podobnie jak wszystkie promy klasy Lambda, został wyprodukowany przez Sienar Fleet Systems na potrzeby Imperium Galaktycznego. Przez lata wykorzystywała go Marynarka Imperialna.

Operacja Żółty Księżyc

Początkowo Tydirium służył na gwiezdnym niszczycielu Shieldmaiden dowodzonym przez panią kapitan Khione, której udało się schwytać Leię nad Żółtym Księżycem. Jednak księżniczka wraz z towarzyszami zdołała się uwolnić i ukradli oni Tydirium podczas ucieczki. W ten sposób prom dostał się w ręce rebeliantów.[1]

Przepustka na Endor

Ukradliśmy mały prom imperialny. Udając załogę frachtowca i podając tajny kod, nasz oddział szturmowy wyląduje na księżycu i wyłączy generator osłony.
— Generał Madine o przeznaczeniu Tydirium w bitwie o Endor.[2]
Tydirum w rebelianckim hangarze.

Podczas narady przed atakiem na Endor generał Crix Madine przedstawił plan wyłączenia osłon II Gwiazdy Śmierci. Oficer zaproponował, aby wykorzystać prom do akcji na Endorze. Specjalna grupa dywersyjna miała udawać załogę imperialnej jednostki i przedostać się na księżyc, gdzie zniszczyłaby generator pola ochronnego nowej Gwiazdy Śmierci. Plan został wcielony w życie. Grupa komandosów pod dowództwem Hana Solo, Leii Organy i Luke'a Skywalkera poleciała promem nad Endor. Tam pilotujący go Solo i Chewbacca podali sprawdzającemu statek admirałowi Piettowi tajny kod oraz fałszywy ładunek. Na polecenie lorda Vadera oficer imperialny przepuścił prom. Wkrótce rebelianci wylądowali na Endorze i rozpoczęli planowaną operację. Po zwycięskiej bitwie Tydirium pozostał w rękach Rebelii i był przez jej członków dalej wykorzystywany.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!