Ekipa Biblioteki Ossus życzy Wam Wesołych Świąt! Niech Moc będzie z Wami!Krążownik typu Quasar Fire

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Quasar-fire.jpeg
Krążownik typu Quasar Fire
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Krążownik lotniczy typu Quasar Fire[2]
Producent: SoroSuub Corporation[1]
Rodzaj: Krążownik lotniczy
Specyfikacja techniczna
Długość: 340 m[1]
Silniki: Pięć silników jonowych
Prędkość w atmosferze: 250 km/h[1]
Hipernapęd: Klasy 2[1]
Uzbrojenie: 2 lekkie baterie turbolaserów[1]
Różne
Rola:
Przynależność:Krążownik typu Quasar Fire to typ krążownika lotniczego produkcji SoroSuub Corporation będący częścią wyposażenia floty Imperium Galaktycznego w czasie galaktycznej wojny domowej. Jednostki tego typu były wykorzystywane jako mobilne bazy dla myśliwców kosmicznych i stacjonowały nad okupywanymi planetami. W roku 3 BBY grupa rebeliantów z Lothalu, wraz z oddziałem Chama Syndulli, porwali krążownik typu Quasar Fire, który znajdował się nad Ryloth. Następnie jednostka ta służyła jako baza rebelianckiej Eskadry Feniksów.

Charakterystyka

Jednostki tego typu miały kształt zbliżony do trójkąta, w którego wierzchołku znajdował się mostek statku. W dolnej części kadłuba znajdowały się cztery hangary, w których przewożone były małe jednostki takie jak myśliwce oraz bombowce TIE. Jako uzbrojenie służyły baterie lekkich turbolaserów umieszczone zarówno na dziobie okrętu jak i po jego bokach. Dodatkowo krążowniki tego typu były wyposażone w hipernapęd klasy 2 oraz kapsuły ratunkowe, zaś jako napęd służyło pięć silników jonowych. Okręt mial długość 340 metrów i mógł osiągać prędkość 250 km/h.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Krążowniki typu Quasar Fire po raz pierwszy pojawiły się w roku 1994, w należącej do Legend książce Pakt na Bakurze autorstwa Kathy Tyers, zaś jego pierwsza ilustracja pojawiła się w Ilustrowanym przewodniku po statkach, okrętach i pojazdach Gwiezdnych wojen z 1996 roku.[3] Krążowniki te zostały przywrócone do kanonu w 2015 roku, wraz z emisją odcinka serialu Rebelianci o tytule Powrót do domu, zaś ich nazwa została potwierdzona w Databanku, gdy zostało tam zamieszczone hasło dotyczące tego okrętu.[2]

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!