Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Lolę Sayu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Lole Sayu.jpg
Bitwa o Lolę Sayu
Konflikt Wojny klonów
Data 20 BBY[1]
Miejsce Lola Sayu
Wynik Ewakuacja wojsk Republiki (po spełnionej misji)
Strony
Republika Galaktyczna Konfederacja Niezależnych Systemów
Dowódcy
Siły
Straty
Małe, w tym Even Piell MałeBitwa o Lolę Sayu to starcie rozegrane pomiędzy Wielką Armią Republiki i armią Separatystów. Jej dokładna data nie jest znana. Rozegrała się na planecie Lola Sayu i zakończyła się częściowym zwycięstwem Republiki. Planeta pozostała jednak w rękach Separatystów.

Przyczyny

Kiedy mistrz Jedi Even Piell powracał z misji na Zewnętrznych Rubieżach, gdzie odkrył nieznany dotąd Szlak Nexus, łączący epicentra Republiki i krainy Separatystów, Konfederaci wysłali flotę, która zatrzymała Jedi i, po abordażu na jego statek, uprowadziła go do Cytadeli na planetę Lola Sayu. Tam zamierzali zmusić go do ujawnienia koordynatów szlaku nadprzestrzennego. Kiedy Rada Jedi dowiedziała się o zdarzeniu, natychmiast zorganizowano grupę ratunkową.

Przebieg

Przygotowania

Narada przed bitwą.

Oddziałem, mającym odbić Evena Piella, dowodzili Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi. Poza nimi w skład formacji weszli komandor Cody, kapitan Rex, Fives, Echo oraz kilka innych klonów. Aby niepostrzeżenie przedostać się na powierzchnię planety wszyscy zostali zamrożeni w karbonicie. Na Lolę Sayu przetransportowały ich, na pokładzie zdobycznego promu typu Sheathipede, przeprogramowane droidy B1, dowodzeni przez R2-D2.

Pierwsza faza

Oszukanie skanerów organizmów żywych nie sprawiło trudności. Kiedy rzekomo separatystyczny prom wszedł w atmosferę planety, zboczył z kursu i wylądował na skałach w pobliżu Cytadeli. Tam R2-D2 rozmroził członków oddziału. Zaskoczeni Jedi ujrzeli Ahsokę Tano. Padawanka wyjaśniła, iż otrzymała rozkaz dołączenia do grupy od mistrza Plo Koona. Po chwili oddział ruszył w kierunku Cytadeli.

Aby dostać się do więzienia wysłannicy Republiki musieli wspinać się po tamie, usianej minami. Pod koniec wspinaczki okazało się, iż wejście do Cytadeli było zabezpieczone polem siłowym. Aby je dezaktywować, Ahsoka przecisnęła się szybem wentylacyjnym. W tym czasie jeden z klonów, Charger potknął się i, spadając z tamy, zdetonował jedną z min. Ostrzegło to Separatystów o wtargnięciu oddziału Republiki.

Walki w więzieniu

Even Piell uwolniony przez Jedi.

Dowodzący ochroną Cytadeli komandor Osi Sobeck rozkazał uruchomić wszystkie protokoły obronne. Oddział Republiki musiał stawić czoła działkom laserowym przy kamerach bezpieczeństwa i wiązce elektrycznej, która dosięgnęła i zabiła Longshota. Następnie zostali zaatakowani przez grupę droidów komandosów. Zdołali jednak się obronić, a następnie dotrzeć do celi, w której przetrzymywany był Even Piell. Po zniszczeniu droidów ochrony Jedi uwolnili mistrza. Ten poinformował ich, że pamięta połowę informacji, dotyczących Szlaku Nexus, a drugą połowę zapamiętał jego kapitan – Wilhuff Tarkin. Oddział błyskawicznie przedarł się do celi, w której przetrzymywano towarzyszy mistrza Piella. Po ich odbiciu Jedi i klony rozdzielili się: Mistrz Piell poszedł wraz z Kenobim i Codym, a Skywalker zabrał ze sobą Tarkina, Ahsokę, Rexa, Fivesa i Echo. Pierwsza grupa zajęła się dywersją: podłożyli w korytarzu na górnych poziomach fortecy mnóstwo ładunków wybuchowych, które chwilę później zdetonowali. Tymczasem grupa Skywalkera przedarła się do dawnego korytarza Cytadeli, od jakiegoś czasu nie używanego.

Próba ucieczki

Aby opuścić obszar więzienia, grupa Kenobiego zaczęła przedzierać się szybem wentylacyjnym. Nagle wykryła ich sonda, którą zniszczył Even Piell. Pomimo tego włączyły się procedury bezpieczeństwa i drzwi bezpieczeństwa zaczęły się zamykać. Jedne z nich zabiły klona, który znalazł się w ich zasięgu. Jedi zaczęli przecinać wrota swoimi mieczami.

Tymczasem Skywalker, prowadząc swój oddział przez dawny tunel fortecy, skontaktował się z R2-D2 i poprosił go, aby podleciał promem na lądowisko. W tym samym czasie z Sobeckiem połączył się hrabia Dooku, żądając raportu. Kiedy dowiedział się o grupie dywersyjnej przypomniał komandorowi, jak ważne są koordynaty Szlaku Nexus dla Separatystów.

Kiedy prom pilotowany przez R2-D2 wylądował w wyznaczonym miejscu, czekał tam na niego K2-B4, który z rozkazu Sobecka miał aresztować pilotów. Droidy piloci udali, że zabierają R2 na przesłuchanie, po czym ukryli się, czekając na Kenobiego i jego ludzi. Tymczasem Separatyści zastawili pułapkę na lądowisku.

Grupa Skywalkera zaś została zaatakowana przez dwa super roboty bojowe oraz pięć droidów komandosów. Kiedy Anakin i klony odpierali atak, Ahsoka miała wysadzić ścianę, która tarasowała im przejście. Padawanka postanowiła oszczędzić dwa ładunki i wykorzystać je do zniszczenia napastników. Plan powiódł się.

Tymczasem oddział Kenobiego dotarł w pobliże lądowiska. Kiedy nie zauważyli R2, postanowili zeskoczyć na stanowisko obok lądowiska, gdzie znajdowały się STAPy. Wpadli tam w pułapkę – już po chwili zostali otoczeni przez silną grupę droidów. Tymczasem Anakin i jego ludzie dotarli do rur paliwowych, którymi mieli dostać się na miejsce zbiórki.

Śmierć Echo.

Kiedy Kenobi i jego towarzysze zostali przyprowadzeni do komandora Sobecka, tez zażądał od Piella ujawnienia informacji. Kiedy Jedi odmówił, Separatysta zabił schwytanego klona. Nim zdążył zamordować kolejnego jeńca, K2-B4 poinformował go, iż drugi oddział został zlokalizowany. Komandor rozkazał odprowadzić jeńców na poziom przesłuchań. Dowiedział się o tym R2-D2, który postanowił wykorzystać przeprogramowane droidy do przejęcia jeńców. Te idealnie wykonały swoje zadanie.

Przy wyjściu z rur na oddział Skywalkera czekał oddział droidów bojowych. Kiedy Republikanie wyszli z rur, zostali zaatakowani. Po krótkiej potyczce Anakin wrzucił do rury paliwowej detonator, który wywołał potężną eksplozję. Droidy zostały zniszczone. Oddział Republiki udał się na pozycję Obi-Wana Kenobiego.

Tymczasem oddział Kenobiego, aby przejąć wahadłowiec, ponownie wykorzystał przeprogramowane droidy. Udawali, iż maszyny mają ich przetransportować do innego posterunku. W tym jednak momencie droidy ochrony otrzymały informację, iż Republikanie przygotowali podstęp. W efekcie doszło do strzelaniny, która zepchnęła Jedi i klony na skraj lądowiska: ostrzał był zbyt silny, aby dostać się na pokład promu. Już po chwili dołączyli do nich Skywalker i jego ludzie. Podczas potyczki jeden z droidów komandosów obsadził wieżyczkę strzelniczą i wycelował ją w prom. Na ten widok Echo ruszył do walki, chcąc go powstrzymać. Klon jednak spóźnił się i zginął w eksplozji. Pozostali uciekli z lądowiska.

Zaraz potem Kenobi połączył się z Plo Koonem, znajdującym się w świątyni Jedi, i poprosił o przysłanie statku, który mógłby ich zabrać z Loli Sayu. Kel Dor obiecał wyruszyć z flotą.

Pościg

Cała republikańska grupa uciekała po okolicznych wyżynach. Kiedy dotarli na skraj przepaści, zaatakował ich oddział droidów bojowych. Aby zyskać czas na ucieczkę, Skywalker postanowił poświęcić przeprogramowane droidy, które podjęły walkę ze swoimi pobratymcami. Po chwili po droidach pilotach zostały tylko szczątki, jednak reszta oddziału Republiki zdołała uciec.

Rex i Fives odpierają atak pościgu.

Po krótkim czasie na trop zbiegów wpadły anubasy, zwierzęta wysłane przez Separatystów. Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker podjęli się zadania zwabienia stworów w pułapkę. Doszło potyczki, w której poza anubasami walczyły droidy bojowe. W trakcie potyczki jedna z bestii poważnie zraniła mistrza Piella. Umierający Jedi przekazał swoją część informacji Ahsoce, prosząc ją, aby przekazała te dane tylko i wyłącznie Radzie Jedi. Chwilę później Even Piell umarł. Został jego ciało zostało pogrzebane w rzece lawy.

Na wieść o klęsce oddziału droidów Osi Sobeck postanowił osobiście dowodzić kolejną grupą szturmową i wyruszył w pościg. Jego oddział dogonił zbiegów tuż przy wyspie, z której mieli być ewakuowani. Doszło do kolejnej potyczki. W jej trakcie Fives uszkodził STAPa, którym leciał Sobeck. Tymczasem Jedi zniszczyli pozostałe droidy. Komandor Separatystów, w obliczu klęski, rzucił się na Tarkina, chcąc zabić go i nie dopuścić do poznania koordynatów Szlaku Nexus przez władze Republiki. Powstrzymała go Ahsoka, wbijając miecz świetlny w jego plecy. Sobeck zginął. Po chwili na wyspę wkroczyły droidy kraby. Nie zdołały one nic zdziałać, gdyż przybył Plo Koon na pokładzie kanonierki i ewakuował Republikanów.

Walka na orbicie

Mniej więcej w momencie pogrzebu Evena Piella do systemu wleciała Flota Republiki, złożona z czterech gwiezdnych niszczycieli typu Venator. Na czele myśliwców wyruszyli Saesee Tiin, Adi Gallia i Kit Fisto. Plo Koon wraz z komandorem Wolffe'em i drużyną Wolfpack wyruszył na pokładzie kanonierki, która miała ewakuować oddział zbiegów. Dzięki osłonie myśliwców Jedi kanonierka zdołała przedrzeć się przez blokadę Separatystów i wyruszyć na pomoc uciekinierom. Po ich ewakuowaniu statek wrócił na orbitę i przedarł się do republikańskich niszczycieli. Następnie Wszystkie statki Republiki wskoczyły w nadprzestrzeń. Bitwa dobiegła końca.

Skutki

Rozmowa na Coruscant.

Republika odniosła zwycięstwo, gdyż koordynaty Szlaku Nexus znalazły się w jej posiadaniu. Lola Sayu pozostała w rękach Separatystów, jednak jej zajęcie nie było celem WAR. Jedyną klęską po stronie Jedi była śmierć Evena Piella.

Po powrocie na Coruscant Ahsoka oznajmiła, że przedstawi swoją część informacji jedynie Radzie Jedi, natomiast kapitan Tarkin oznajmił, iż został poinstruowany przez Kanclerza, aby przekazać dane właśnie jemu. Yoda obiecał porozmawiać z Palpatine'em i postanowić, co zrobią. Nie wiadomo, jakie skutki odniosła ta rozmowa i czy ostatecznie koordynaty Szlaku Nexus zostały wykorzystane w wojnach klonów.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!