Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Comet

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Comet.png
Comet
Data i miejsce narodzin: 32 BBY
Miejsce pochodzenia: Kamino
Rasa: Człowiek - klon
Wzrost: 183 cm
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Profesja: żołnierz-klon
Comet to żołnierz-klon służący w Wielkiej Armii Republiki podczas wojen klonów. Był członkiem drużyny Wolfpack. Odznaczył się w niej nienaganną służbą, biorąc udział w wielu kluczowych bitwach i misjach na rzecz Republiki, dzięki czemu awansował ze stopnia szeregowca na kaprala.

Biografia

Młodość

Comet został stworzony w 32 BBY na Kamino na podstawie DNA mandaloriańskiego łowcy nagród Jango Fetta. Po odpowiednim przeszkoleniu został członkiem drużyny Wolfpack, pod rozkazami komandora Wolffe'a.

Bitwa o Khorm

"Comet, trzymaj bezpiecznik otwarty, a ja przełączę kable. Przy odrobinie szczęścia zamek się przestawi."
— Komandor Wolffe do Cometa, podczas próby ucieczki z niewoli.[1]

W 22 BBY Comet wziął udział w bitwie o Khorm. Planeta ta była niezwykle ważna dla obu stron konfliktu, ponieważ znajdowały się na niej złoża agrocytu, będącego doskonałym paliwem. Pierwszą fazą bitwy był atak na przetwórnię surowca. Walka przebiegła sprawnie i zakończyła się zwycięstwem WAR. Następnie Plo Koon i Kit Fisto wyruszyli na czele Diabelskich psów w góry, aby zniszczyć stacje kontroli pogody, która tworzyła burzę, uniemożliwiającą Republikanom wykorzystanie wsparcia z powietrza. Tymczasem Separatyści przeprowadzili kontratak na przetwórnię. Podczas walk zginął mistrz Tauht. Dowództwo przejął kapitan Kendal Ozzel. Nierozsądna decyzja oficera sprawiła, że on, Wolffe, Comet, Spitter i dwa inne klony dostali się do niewoli. Kiedy Asajj Ventress przesłuchiwała Ozzela, zabiła dwa klony. Przerażony oficer wyjawił cel misji Koona i Fisto. Następnie jeńcy zostali zamknięci w celi. Tam Wolffe i jego podwładni zdemontowali zamek i, kradnąc czołg AAT, uciekli z bazy wroga, powracając do ocalałych republikańskich oddziałów. Tam ponownie zostali zaatakowani przez droidy, jednak w tym samym czasie Jedi zniszczyli stację kontroli pogody i admirał Wieler wysłał otoczonym klonom wsparcie powietrzne, co zmusiło separatystów do odwrotu i umocnienia kopalni agrocytu. Po krótkim czasie oddziały Republiki podjęły atak na tę placówkę. Konfederaci użyli jednak ogromnych dział, strzelających pociskami na bazie agrocytu, dzięki czemu z łatwością zniszczyli połowę wrogich jednostek. Na prośbę mistrza Fisto Wolffe poprowadził atak naziemny, odwracając uwagę kanonierów, podczas gdy Fisto i kapitan Sharp zniszczyli działa. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Republiki.

Bitwa o Felucię

"Skoro myśliwce tu spadły, to nasi są już bardzo blisko."
— Obi-Wan Kenobi do Anakina Skywalkera.[2]
Ewakuacja na Felucii.

Kolejnym zadaniem, w którym uczestniczył Comet była ewakuacja żołnierzy otoczonych przez oddziały droidów na Felucii. Po przybyciu do systemu i przełamaniu blokady członkowie drużyny Wolfpack wyruszyli na pokładach kanonierek w kierunku wojsk, dowodzonych przez Obi-Wana Kenobiego i Anakina Skywalkera. Kiedy transportowce wylądowały, Comet i jego towarzysze otworzyli ogień do droidów, osłaniając odwrót pozostałych klonów. Chwilę później LAAT/i wystartowały i skierowały się na wschód, aby ewakuować oddział, dowodzony przez Ahsokę Tano. Padawanka odmawiała odwrotu, więc kanonierki wylądowały pomiędzy jej ludźmi a wojskami Konfederacji. Kiedy Comet i jego bracia po raz drugi strzelali do droidów, Skywalker przekonał Ahsokę do ewakuacji. Podczas odlotu żołnierze zobaczyli ogromne oddziały robotów, które rozniosłyby ich w walce, gdyby nie zdążyli się ewakuować. Drużyna Wolfpack wykonała zadanie.

Vanqor

"Comet, idziemy!"
— Komandor Wolffe na Vanqorze.[3]
Wolfpack na Vanqorze.

Po jakimś czasie Wolfpack została wysłana na Vanqor, gdzie we wraku niszczyciela Endurance znajdowali się ranni Skywalker i Mace Windu. Kiedy klony utrzymywały mostek dzięki linkom dynamicznym, a Plo Koon i Ahsoka Tano używali Mocy, aby im pomóc, Wolffe i comet weszli na pokład i uratowali rannych Jedi. Po chwili ich kanonierka wystartowała, a mostek Endurance uległ zniszczeniu.

Na Loli Sayu

Kolejnym zadaniem Cometa było wzięcie udziału w ewakuacji elitarnego oddziału, który uratował jeńców z cytadeli. Podczas walki na orbicie kanonierka z żołnierzami Wolfpack dotarli na miejsce spotkania i zabrali na pokład jedi i zołnierzy Republiki. Następnie LAAT/i wróciła do hangaru niszczyciela, który opuścił system.

Z powrotem na Felucii

"Stójcie! Wyczuwam coś w pobliżu."
"Droidy?"
"Nie wydaje mi się…"
— Ahsoka Tano i Comet.[4]

Po jakimś czasie Comet, już w stopniu kaprala, wraz z drużyną Wolfpack udał się na Felucię. Po przełamaniu obrony droidów oddziały klonów przygotowywały się do ataku na ostatnią bazę wroga. Comet, wraz z Boostem, Sinkerem i kilkoma innymi braćmi, został przydzielony do Ahsoki Tano, która miałą z ich pomocą zaatakować tylni mur posterunku. Po drodze na miejsce padawanka wyczuła coś dziwnego, jednak po chwili zignorowała to przeczucie. Kiedy rozpoczęła się potyczka, Ahsoka osłaniała Cometa i jego towarzyszy, którzy wdarli się za mur i ostrzelali broniące bazy droidy. Zajęci walką żołnierze nie zauważyli, że komador Tano została porwana przez Trandoshanina. Po wygranej bitwie klony kilkakrotnie przeszukały okolicę, jednak nie natrafiły na żaden ślad towarzyszki.

Misja na Aleenie

Kiedy na Aleenie nastąpiły gwałtowne trzęsienia ziemi, oddział Cometa zrezygnował z przygotowań do blokady Qiilury i udał się na poszkodowaną planetę. Tam Comet pomagał rozładować zapasy, zbudować szpital polowy i kuchnię. Po przywróceniu zasilania, poprzez naprawę głównego komputera, Republikanie opuścili Aleenów, zostawiając im instrukcje, jak wykorzystać pozostawione zapasy.

W niewoli

Podczas powrotu z planety Aleen okręt, przewożący drużynę Wolfpack został zaatakowany przez flotę generała Greviousa. Separatyści dokonali abordażu na republikańską jednostkę. Po krótkiej walce Adi Gallia, komandor Wolffe, Sinker, Boost i Comet trafili do niewoli. Po krótkim czasie okręt, na którym przetrzymywano jeńców, starł się z silną flotą, dowodzoną przez Plo Koona. Z powodu przewagi wroga generał Grievous uciekł. Jeńcy, schwytani w poprzedniej bitwie, zostali uwolnieni.

Bitwa o Kadavo

Wolfpack na Kadavo.

Po jakimś czasie drużyna Wolfpack poleciała na Kadavo. Mieli tam pomóc Anakinowi Skywalkerowi w uwolnieniu togrutańskich niewolników. Ponieważ Togrutanie zostali uwięzieni wewnątrz zygeriańskiej placówki, krążownik nie mógł ich podjąć na platformie lądowniczej. Kiedy naczelnik więzienia uruchomił zapadnię pod nogami niewolników, krążownik dostał się pod placówkę. Żołnierze Wolfpack, w tym Comet, zamontowali liny, po których Togrutanie mogli dostać się na pokład. Później klony pomagały niewolnikom w przeprawie. Po podjęciu wszystkich więźniów, krążownik wycofał się, a kanonierki i myśliwce Z-95 ostrzelały podpory obozu, niszcząc placówkę.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!