Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Wolfpack

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wolfpack Aleen.jpg
Wolfpack
Data założenia 22 BBY
Dowódca/Dowódcy
Wybitni członkowie
Wyposażenie Plecaki odrzutowe
PrzynależnośćWolfpack to drużyna żołnierzy Wielkiej Armii Republiki, która w czasie wojny z Konfederacją Niezależnych Systemów służyła pod dowództwem generała Jedi Plo Koona i komandora Wolffa. Należała do 104 Batalionu. W skład drużyny wchodzili m.in. sierżant Sinker oraz szeregowi Comet i Boost.

Historia

Bitwa o Abregado

"Miejmy nadzieję, że nas szukają."
— Komandor Wollfe do Plo Koona.[1]
Plo Koon i żołnierze drużyny Wolfpack.

Jednym z zadań drużyny Wolfpack było poszukiwanie nowej broni Separatystów, okrętu Malevolence. Statek znaleziono w układzie Abregado. Tam uzbrojony w potężne działo jonowe okręt, dowodzony przez generała Grievousa, zniszczył flotę mistrza Koona, w tym okręt flagowy, Triumphant. Jedynymi członkami Wolfpack, znajdującymi się wówczas na pokładzie jednostki Republiki, byli Wolffe, sinker i Boost. Nim okręty republikańskie zostały zniszczone, żołnierze uciekli kapsułami ratunkowymi. Droidy bojowe zaczęły niszczyć dryfujące kapsuły, a Plo Koon, Wolffe, Sinker i Boost zostali uwięzieni w jednej z nich, pozbawionej zasilania. Gdy droidy dotarły do ich schronienia, klony wraz z Jedi pokonali je. Wolffe, po odzyskaniu zasilania, dzięki pomocy swych podwładnych, nawiązał kontakt z Anakinem Skywalkerem i Ahsoką Tano, którzy lecąc statkiem Twilight poszukiwali ocalałych. Po odebraniu wiadomości grupa ratunkowa odnalazła Plo Koona i jego towarzyszy, po czym ich ewakuowała.

Bitwa o Khorm

"Sinker, weź ludzi do kanonierek. Boost, załaduj maszyny kroczące do okrętów desantowych. Ruszamy za trzydzieści minut."
— CC-3636, szykujący oddziały do ostatniej potyczki na Khormie.[2]
Wolffe i Kit Fisto na Khormie.

Następnie drużyna Wolfpack wzięła udział w bitwie o Khorm. Miała ona duże znaczenie strategiczne, gdyż na planecie znajdowały się złoża agrocytu, będącego doskonałym paliwem. Po wylądowaniu na pokrytym śniegiem Khormie oddziały klonów wyruszyły do ataku na przetwórnię agrocytu. Po dowództwem mistrzów Koona, Fisto i Tauhta żołnierze szybko pokonali droidy i zmusili miejscowego watażkę do ucieczki w kierunku kopalni. Podczas walk kapitan Kendal Ozzel, współdowodzący atakiem, podjął kilka niefortunnych decyzji, za co został skrytykowany przez Jedi. Kiedy armia na powierzchni przegrupowywała się, do układu dotarł myśliwiec Asajj Ventress. Przed statkiem Separatystów otworzyła się burza, dzięki czemu mroczna Jedi bezpiecznie dotarła na powierzchnię. Natomiast ścigające ją V-19 Torrent zostały zniszczone przez nawracającą burzę. W ten sposób Jedi ustalili, że wróg używa stacji kontroli pogody jako broni. Mistrzowie Koon i Fisto wyruszyli wraz z oddziałem Diabelskich psów, aby zniszczyć stację. Dowództwo w przetwórni przejął generał Tauht. Po krótkim czasie nastąpił kontratak Separatystów. Ventress zabiła mistrza Tauhta, w skutek czego dowodzenie przypadło kapitanowi Ozzelowi. Przez nierozsądne decyzje oficera Republika została pokonana, a Ozzel, Wolffe, Comet, Spitter i dwa inne klony trafili do niewoli. Tam Asajj Ventress przesłuchała Ozella, zabijając dwa klony. Przestraszony oficer ujawnił misję Plo Koona i jego towarzyszy. Na prośbę miejscowego watażki jeńcy zostali zamknięci w celi, jako przyszli niewolnicy. Tam klony zdemontowały zamek i wykradły czołg AAT. Po spowodowaniu licznych zniszczeń w bazie wroga, wrócili do ocalałych oddziałów. Tam ponownie zostali zaatakowani przez droidy, jednak w tym samym czasie Jedi zniszczyli stację kontroli pogody i admirał Wieler mógł wesprzeć walczących swoją flotą, co zmusiło konfederację do odwrotu do kopalni agrocytu. Po przegrupowaniu się Republikanie ruszyli do kolejnego ataku. Kiedy flota miała rozpocząć atak, Separatyści ujawnili ogromne działa, strzelające pociskami na bazie agrocytu. Bateria z łatwością zniszczyła połowę floty. Nagle Wolffe odebrał połączenie od generała fisto, który nakazał przeprowadzić atak naziemny, aby zaabsorbować wrogie działa. Jedi chciał przy pomocy Diabelskich psów unieszkodliwić baterię. Podstęp się udał. Po przełamaniu obrony droidów, klony ruszyły w głąb kopalni, aby wystrzelać ostatnie roboty. Komandor Wolffe został ranny podczas walki z Asajj ventress, w wyniku czego stracił prawe oko. Pomimo tego, bitwa została wygrana.

Ewakuacja na Felucii

"Przeszli pierwszą falę."
— CC-3636 o drużynie Wolfpack.[3]
Ewakuacja na Felucii.

Kolejną misją drużyny Wolfpack była ewakuacja oddziałów Obi-Wana Kenobiego i Anakina Skywalkera na Felucii. Po przełamaniu blokady W kierunku okrążonych klonów wyruszyły kanonierki. Kiedy transportwoce wylądowały, żołnierze Wolfpack osłaniali ogniem odwrót pozostałych Republikanów. Po chwili LAAT/i wystartowały i skierowały się do oddziału Ahsoki Tano walczącego w dżungli. Po kolejnej potyczce z droidami ostatnie klony zostały ewakuowane. Misja została spełniona.

Vanqor

Po jakimś czasie Wolfpack została wysłana na Vanqor, gdzie we wraku niszczyciela Endurance znajdowali się ranni Skywalker i Mace Windu. Kiedy klony utrzymywały mostek dzięki linkom dynamicznym, a Plo Koon i ahsoka Tano używali Mocy, aby im pomóc, Wolffe i comet weszli na pokład i uratowali rannych Jedi. Po chwili ich kanonierka wystartowała, a mostek Endurance uległ zniszczeniu.

Cytadela

"Zapewne nie mogliście się doczekać."
— Plo Koon do ewakuowanych żołnierzy.[4]

Trzecią z kolei misą ewakuacyjną drużyny było przetransportowanie elitarnego oddziału, który odbił jeńców, przetrzymywanych w cytadeli. Podczas gdy cztery niszczyciele walczyły z flotą wroga, kanonierka z żołnierzami Wolfpack na pokładzie dotarła na małą wysepkę, będącą miejscem spotkania i ewakuowała żołnierzy. Następnie transportowiec wrócił do hangaru jednego z Venatorów. Flota Republiki natychmiast wykonała skok w nadprzestrzeń.

Druga bitwa o Felucie

"Ahsoko, sforsujesz tylni mur."
— Plo Koon, planujący atak na bazę Separatystów.[5]
Wolfpack podczas drugiej bitwy o Felucię.

Po jakimś czasie drużynę Wolfpack wysłano wraz z całą dywizją klonów na Felucię, gdzie rozgorzały ponowne walki. Po przełamaniu obrony Separatystów, żołnierze Republiki byli bardzo bliscy zwycięstwa. W obliczu realnego zagrożenia generał grievous, dowodzący armią droidów ze swojego okrętu na orbicie, zarządził zgrupowanie wszystkich sił w jednym posterunku, aby skoncentrować obronę i uzyskać większe szanse na zwycięstwo. Członkowie drużyny Wolfpack zostali podzieleni na dwie grupy: pierwsza, pod dowództwem Ahsoki Tano, miała sforsować tylni mór bazy wroga, a druga, dowodzona przez Plo Koona, zaatakować od lewej flanki. Podczas marszu na stanowisko bojowe Ahsoka wyczuła jakieś zwierzę, jednak po chwili zignorowała ten fakt. Kiedy oddział Skywalkera zaatakował główną bramę, a grupa generała Koona rozpoczęła natarcie z lewej flanki, Ahsoka osłaniała członków drużyny Wolfpack, wdzierających się do posterunku od tyłu. Zaabsorbowane walką klony nie zauważyły, że padawanka została ogłuszona i porwana przez polującego Trandoshanina. PO krótkiej walce droidy zostały pokonane. Felucia została zajęta przez Republikę. Po bitwie Skywalker zauważył, iż Ahsoka zniknęła. Klony kilkakrotnie przeszukały okolicę, jednak nie natrafiły na żaden ślad komandor Tano.

Kryzys na Aleenie

"Przeskanowaliśmy całą powierzchnię planety, senatorze. Są tam tysiące ocalałych."
— Wolffe do senator Amidali.[6]

Kiedy planetę Aleen nawiedziły gwałtowne trzęsienia ziemi, transport Republiki, eskortowany przez drużynę Wolfpack, musiał odstąpić od planowanej blokady Qiilury i skierować pomoc humanitarną na poszkodowany świat. Po dotarciu na miejsce, komandor Wolffe z pomocą c-3PO nawiązał kontakt z władcą Aleenów, królem Manchucho. Następnie żołnierze pomagali droidom ładowniczym rozładować przywiezione zapasy. Tymczasem Wolffe wysłał sinkera, Boosta i R2-D2 do głównego komputera, który miał zostać naprawiony przez astromecha. W ten sposób miano przywrócić zasilanie i pozostawić Aleenom instrukcje, jak wykorzystać przywiezione zapasy. Tymczasem pozostali żołnierze zbudowali polowy szpital i kuchnię. Po jakimś czasie sinker i Boost, którzy od jakiegos czasu pomagali pozostałym klonom, zostali wysłani, aby wezwać droidy. Kiedy oddział Republiki opuszczał Aleen, C-3PO zaczął opowiadać o nieprawdopodobnej przygodzie, jaką przeżył z R2 we wnętrzu ziemi. Klony uznały to za bzdury i postanowiły pozbyć się robotów, jak tylko dotrą na niszczyciel.

Wojna w przestrzeni

Podczas powrotu z planety Aleen okręt, przewożący drużynę Wolfpack został zaatakowany przez flotę generała Greviousa. Separatyści dokonali abordażu na republikańską jednostkę. Po krótkiej walce Adi Gallia, komandor Wolffe, Sinker, Boost i Comet trafili do niewoli. Po krótkim czasie okręt, na którym przetrzymywano jeńców, podjął walkę z silną flotą, dowodzoną przez Plo Koona. Z powodu przewagi wroga generał Grievous uciekł. Jeńcy, schwytani w poprzedniej bitwie, zostali uwolnieni.

Bitwa o Kadavo

Wolfpack na Kadavo.

Po jakimś czasie drużyna Wolfpack poleciała na Kadavo. Mieli tam pomóc Anakinowi Skywalkerowi w uwolnieniu togrutańskich niewolników. Ponieważ Togrutanie zostali uwięzieni wewnątrz zygeriańskiej placówki, krążownik nie mógł ich podjąć na platformie lądowniczej. Kiedy naczelnik więzienia uruchomił zapadnię pod nogami niewolników, krążownik dostał się pod placówkę. Żołnierze Wolfpack zamontowali liny, po których Togrutanie mogli dostać się na pokład. Później klony pomagały niewolnikom w przeprawie. Po podjęciu wszystkich więźniów, krążownik wycofał się, a kanonierki i myśliwce Z-95 ostrzelały podpory obozu, niszcząc placówkę.

Znani członkowie

Ciekawostki

  • Wolfpack to angielskie słowo oznaczające watahę wilków.
  • Początkowo barwą drużyny Wolfpack był kolor rdzawy.[1] Po bitwie w układzie Abregado komandor Wolffe zmienił barwę swojej formacji na błękit.[2][3][4][5][7] Podczas zamiany pancerzy na zbroje drugiej fazy, barwą drużyny Wolfpack został kolor popielaty. [6][8][9]

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!