Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Zakuul

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zakuul.png
Zakuul
Astrografia
Region: Dzika Przestrzeń
Pozycja w układzie: 3
Księżyce: 3
Współrzędne: D-13
Geografia
Typ: Skalisty
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Dominujący krajobraz:
  • Bagna
  • Miasta
  • Oceany
Społeczeństwo i inne
Struktura demograficzna: Głównie ludzie
Główne miasta: Zakuul City
Import:
  • Technologia
  • Żywność
  • Materiały budowlane
Przynależność: Wieczne Imperium
Zakuul był planetą leżącą w Dzikiej Przestrzeni, która była stolicą Wiecznego Imperium.

Charakterystyka

Olbrzymie wieżowce na Zakuul.

Z kosmosu Zakuul wyglądał jak pozostałe planety o umiarkowanym klimacie. Kontynenty oddzielone były oceanami. Na powierzchni planety znajdowały się liczne bagna, ale sporą część zajmowały również miasta. Stolicą Zakuulu było Zakuul City, w którym znajdowały się bardzo wysokie wieżowce sięgające atmosfery planety.

Historia

Dawne czasy

Zanim Zakuul stał się stolicą Wiecznego Imperium był planetą zacofaną i odseparowaną od reszty galaktyki. Tamtejsza ludność żyła w plemionach oraz oddawała cześć prymitywnym bóstwom. Pewnego razu na planetę w poszukiwaniu olbrzymiej floty trafił imperator Sithów, który podporządkował sobie tamtejszą ludność oraz utworzył Wieczne Imperium. Sam ogłosił się imperatorem, a Zakuul mianował stolicą nowo powstałego Imperium. Od tego czasu planeta zaczęła się szybko rozwijać.

Przed wojną

Przed wojną życie na Zakuulu toczyło się w normalnym tempie. Na polach planety często bawili się synowie Valkoriona, Arcann i Thexan oraz Vaylin z matką Senyą. Kiedy Valkorion wyczuł potencjał w córce postanowił odebrać ją Senyi, by poddać ją mrocznym rytuałom oraz zrobić z niej potężną użytkowniczkę ciemnej strony. Vaylin została więc zabrana na Nathemę, do Sanitarium. Senya nie mogła się z tym pogodzić. Pewnej nocy będąc w swoim mieszkaniu na Zakuulu dostała przez sen wizji przedstawiającej przejście jej córki na ciemną stronę. Postanowiła zatem opuścić planetę i odbić córkę.

Wojna

Bratobójstwo

W 3637 BBY Wieczne Imperium wypowiedziało wojnę Republice Galaktycznej i Odrodzonemu Imperium Sithów. Po bitwie o Korriban na planetę powrócili Arcann i Thexan. Przedstawili oni zdobyte miecze świetlne, lecz Valkorion odwrócił się do nich placami. Arcann wpadł w gniew i rzucił się na ojca. W porę odciągnął go brat, który chwilę później zginął z ręki Arcanna.

Obalenie Valkoriona

W pewnym czasie wojny na planetę zostali przywiezieni Darth Marr oraz Przybysz, który stanęli przed obliczem Valkoriona. Marr rozpoznając w Valkorionie swojego starego władcę odmówił ponownego służenia mu. Wszczął więc bunt i zabił kilku Rycerzy Zakuulu, jednak po chwili padł martwy w wyniku porażenia błyskawicą Mocy. Chwilę później w sali tronowej pozostali tylko Valkorion, Przybysz i Arcann. Imperator rozkazał synowi zabić Przybysza, lecz ten wykorzystał okazję i rozciął mu kajdanki, po czym ruszył na ojca. Arcann szybko został powalony, jednak odwrócił uwagę od Przybysza, który przebił Valkoriona swoim mieczem świetlnym. Po śmierci Valkoriona nowym imperatorem mianował się Arcann, który poinformował o tym lud Zakuulu. Przybysz został z kolei zamrożony w karbonicie.

Ucieczka Przybysza

Przybysz, Lana i Senya walczą na bagnach Zakuulu.

W końcu Przybysz został uwolniony przez Lanę Beniko. Podczas ucieczki dotarli oni do miasta Zakuul City gdzie ścigająca ich Vaylin uszkodziła reaktor znajdujący się w mieście co mogło skutkować jego zniszczeniem. Przybyszowi udało się jednak wyłączyć reaktor tym samym jednak odcinając miasto od energii. Kiedy Lana i Przybysz weszli w końcu na pokład statku pilotowanego przez Kotha Vortenę Vaylin rzuciła w silnik kawałkiem platformy uszkadzając go. Statek robił się na bagnach planety, gdzie załoga trafiła na stary statek o nazwie Gravestone. Chwilę później załogę zaatakowały siły Wiecznego Imperium, z którymi musieli walczyć. Podczas walki do Przybysza i jego załogi dołączyła Senya Tirall, która pomogła pokonać przeciwnika. Następnie wszyscy wsiedli na pokład Gravestone'a i odlecieli z bagna. Kiedy opuszczali planetę na ich przeszkodzie stanęła flota Wiecznego Imperium, której Arcann kazał otworzyć do statku ogień. Posiadając Gravestone'a Przybysz zniszczył kilka krążowników i odleciał z planety.

Poszukiwanie Lady Bólu

Kiedy załoga opuściła stację Azyl, HK-55 poinformował załogę o wiadomości z Zakuulu od republikańskiego droida. Informował on o tajemniczej lady Bólu, która mogłaby być potężnym sojusznikiem. Senya z przybyszem postanowili wrócić na Zakuula i odszukać ją. Po wylądowaniu weszli oni do kanałów, gdzie spotkali droida T7-O1. To on wysłał do nich wiadomość. Po pokonaniu drapieżników dotarli oni do części miasta zwanej Starym Światem. Zostali tam jednak zauważeni przez jedną z mieszkanek, która poinformowała o tym Rycerzy Zakuulu. Następnie T7 opuścił towarzyszy udając się na pokład Gravestone'a. Senya i Przybysz zostali następnie zaatakowani przez wyznawców boga Zildroga, ale udało się ich pokonać. Następnie Senya podeszła do jednego z barów, gdzie spotkała Rega, którego się tam spodziewała. Senya przypuszczając, że Reg wiedział coś na temat lady Bólu zaczęła go przesłuchiwać.

Stary Świat.

Reg jednak nic nie chciał powiedzieć i Senya poddusiła go aby w końcu wyjawił swoje informacje. Przestraszony Reg powiedział, że nie znał lokalizacji lady, ale polecił Senyi, aby porozmawiała ona z Moną Gale. Przybysz z Senyą postanowili udać się do niej. W między czasie Vaylin poinformowała Arcanna o obecności Przybysza i matki na Zakuulu. Kiedy Przybysz z Senyą rozmawiali z Moną, Arcann przemówił do ludu przez HoloNet informując, że Przybysz i Senya byli poszukiwani i ktokolwiek by ich widział, miał poinformować o tym Wieczne Imperium. W końcu Mona powiedziała, że lady Bólu można było znaleźć w Breaktown. Senya z Przybyszem udali się tam. Chwilę później do Mony przybyli wyznawcy Zildroga i pokazali jej hologram martwego Rega. Świadkiem tego był T7, który poinformował o tym Kotha Vortenę. Koth następnie spotkał się Senyą i Przybyszem w Breaktown, a następnie przekonał Przybysza, by wyruszył z nim do przywódcy wyznawców Zildroga, Exalteda, aby przekonać go do namówienia lady do spotkania z nimi. Ten jednak nie był skory do pomocy i kazał swoim ludziom zabić Kotha i Przybysza. Proces przerwała im jednak Thea, która powiedziała, że lady Bólu chciała się widzieć z Przybyszem. Pokazała również Exaldetowi jego syna, którego lady wzięła do niewoli. Rozkazała mu też aby nie zabijał Przybysza, lecz gdy tylko Thea rozłączyła się Exalted kazał wznowić zabicie Przybysza. Kothowi i Przybyszowi udało się jednak pokonać wyznawców, a następnie ruszyli na spotkanie z lady. Po drodze spotkali jednak dwóch Rycerzy Zakuulu, Nova i Baliska, których jednak pokonali i związali plecami do siebie. Potem Przybyszowi udało się w końcu dostać do lady Bólu, która okazała się być droidem. Na miejscu był również Exaldet, którego zabiła, a na nowego przywódcę wyznawców mianowała jego syna Brennena. Po krótkiej rozmowie lady Bólu przedstawiła się jako SCORPIO oraz postanowiła dołączyć do załogi Przybysza. Następnie wszyscy odlecieli z Zakuulu ponownie w stronę stacji Azyl.

Poszukiwanie Kaliyo Djannis

Przybysz kolejny raz powrócił na Zakuula aby przekonać Kaliyo Djannis do przyłączenia się do załogi. Aby ją przekonać Przybysz musiał pomóc jej sabotażu przeciwko droidom. Po wykonaniu zadania Kaliyo zgodziła się na przyłączenie do Przybysza i wspólnie uciekli z planety.

Wielki Festiwal i powstanie

Pojedynek brata z siostrą

Pewnego razu Vaylin będąc imperatorową zorganizowała na swoją cześć Wielki Festiwal. Organizację powierzyła Indowi Zal, który był tak naprawdę przywódcą rebeliantów mających na celu obalenie Vaylin. Wcześniej poinformował o tym Przybysza, który przyleciał na Zakuul i wraz z Theronem Shanem przebrał się za Rycerza Zakuulu. Odnaleźli oni Indo, który zabrał ich na bok by nie dostrzegły ich kamery. Wspólnie omówili plan działania, a potem rozeszli się. Indo podsłuchał jak Vaylin rozmawiała z Jarakiem o jej wizycie na Nathemie, jednak został przyłapany przez nią i uwięziony. W między czasie Przybysz z Theronem przyczepili ładunki wybuchowe. Następnie Vaylin wyszła na zewnątrz i przemówiła do ludzi. Następnie wprowadziła na pole siłowe pod którym była arena rebeliantów wraz z Indo. Kiedy zjawił się Przybysz, pole siłowe zostało wyłączone i wszyscy rebelianci wpadli na arenę. Po krótkiej rozmowie między Vaylin i Przybyszem, Przybysz zdetonował ładunki i wezwał lud Zakuulu do walki. Chwilę później powstanie wybuchło. Vaylin odpaliła swój miecz gotów walczyć z Przybyszem, lecz nagle jakiś statek rozpoczął ostrzał. Okazało się, że był to Arcann ze swoimi żołnierzami. Przybysz z Theronem skoczyli na arenę i pomogli rebeliantom pokonać bestie, które wyszły na arenę. Po pokonaniu bestii na arenę wyszedł olbrzymi ranckor, którego Przybysz też pokonał. Następnie doszło do spotkania Arcanna z Vaylin. Arcann powiedział, że nie chce patrzeć jak Vaylin niszczy ich dom. Po krótkiej rozmowie Vaylin zaatakowała brata i wywiązał się pojedynek. Chwilę później do walczących podbiegł Przybysz z Theronem. Widząc go Vaylin rzuciła w Arcanna skuterem, a potem uciekła innym skuterem. Niedługo po pojedynku zjawili się kolejni przeciwnicy. Arcannowi, Przybyszowi i Theronowi udało się jednak ich pokonać. Niedługo potem Przybysz przemówił do ludu Zaluula i wezwał wszystkich do walki. Arcann przysiągł z kolei swoją lojalność wobec Przybysza. Transmisję oglądała również Vaylin, która wściekła się i kazała zbombardować miasto. Tak też się stało, ale Przybyszowi udało się uciec.

Ostateczna bitwa

Korzystając z tego, że podczas drugiej bitwy o Odessen Vaylin została zabita, a Wieczne Imperium nie miało władcy, flota Sojuszu wyruszyła na Zakuul. Krążowniki Wiecznej Floty zaczęły ponownie bombardować miasto, oraz osłaniały polem siłowym salę tronową. Zaraz po zjawieniu się floty Sojuszu Gravestone zniszczył kilka krążowników. Krążowniki Wiecznego Imperium odpowiedziały ogniem. Następnie Przybysz z Arcannem i Senyą. Wystrzelili się kapsułami ratunkowymi na powierzchnię i ruszyli do sali tronowej. na swojej drodze zastali jednak Rycerzy Zakuulu i dwie maszyny kroczące. nagle jedna z maszyn została zniszczona. Okazało się, że to dzięki rebeliantom dowodzonym przed Indo Zala.

Bitwa o planetę.

Po pokonaniu pozostałego zagrożenia Przybyszowi i jego towarzyszom udało się dotrzeć w końcu do sali tronowej. Przybysz usiadł na Wiecznym Tronie i zatrzymał Wieczną Flotę. Potem zjawił się Valkorion i zaatakował Przybysza. Arcann i Senya ruszyli mu na pomoc, ale Valkorion zatrzymał czas. Potem zabrał Przybysza do innego świata. Chwilę później pojawili się żołnierze, i Arcann z Senyą osłaniali Przybysza. W innym świecie Valkorion wezwał Vaylin zabitą podczas drugiej bitwy o Odessen. Przejął nad nią kontrolę i kazał jej walczyć z Przybyszem. Temu udało się ją jednak pokonać. Kiedy na chwilę zagrożenie ustało Senya kazała Arcannowi pomóc Przybyszowi w konfrontacji z Valkorionem. Arcann dotknął holokronu ojca i przeniósł się do świata, gdzie był już Przybysz. Po chwili zjawiła się kolejna fala żołnierzy i Senya musiała sama osłaniać Przybysza i swojego syna. W między czasie Vaylin, Prybyszowi i Arcannowi udało się pokonać Valkoriona. Kiedy zagrożenie w sali tonowej minęło Senya dołączyła do Przybysza, Arcanna i Vaylin i wspólnie pokonali ostatecznie Valkoriona. Następnie Przybysz, Senya i Arcann wrócili do normalnego świata. Kiedy powrócili Przybysz przemówił do galaktyki i ogłosił koniec wojny. Na Odessen włączył Wieczne Imperium do Sojuszu i utworzył Wieczny Sojusz, nową potęgę w galaktyce mającą na celu utrzymanie ładu.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!