Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Gravestone

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Gravestone.png
Gravestone
Podstawowe dane
Rodzaj: Fregata bojowa
Specyfikacja techniczna
Hipernapęd: Wyposażony
Uzbrojenie:
Osłony: Posiada
Różne
Rola: Okręt bojowy
Właściciele:
Przynależność:Gravestone to legendarny statek, będący w stanie zniszczyć okręty Wiecznej Floty Wiecznego Imperium. Był to najważniejszy statek we flocie Sojuszu, a potem Wiecznego Sojuszu.

Historia

Został zbudowany setki lat przed wybuchem wielkiej wojny galaktycznej na Iokath. Podczas jednej z bitew stoczonej z Wieczną Flotą, Gravestone został zatopiony na bagnach na Zakuul, gdzie pozostawał ukryty przez setki lat. Statek został uznany za zaginiony, a legendy o nim krążyły wśród mieszkańców Zakuulu. Pozostało tak do 3632 BBY kiedy to Gravestone'a odnalazł Jedi zwany jako Przybysz, który uciekał z Zakuulu. Statek został naprawiony i ponownie wzniósł się w powietrze. Podczas ucieczki z Zakuulu, Przybysz i jego załoga użyli Gravestone'a do zniszczenia kilku okrętów Wiecznego Imperium. Następnie wszyscy udali się na stację Azyl, gdzie załoga Graveston'a powiększyła się o starą załogę pilota Kotha Vorteny. Jednak po bitwie o Azyl Gravestone musiał opuścić stację i udał się na Odessen, gdzie zebrał się zalążek przyszłego Sojuszu. Od tego czasu okręt pilotowany przez Kotha służył Sojuszowi Republiki Galaktycznej i Odrodzonego Imperium Sithów do walki przeciwko Wiecznemu Imperium. Służył też często jako środek transportu dla załogi Przybysza. Brał wykorzystany został także w pierwszej bitwie o Odessen, w której to pokonany został imperator Wiecznego Imperium Arcann i w inwazji na Voss. Kiedy władzę nad Wiecznym Imperium przejęła Vaylin, próbowała ona przejąć Gravestone'a.

Gravestone niszczy okręty Wiecznego Imperium.

W 3630 BBY imperatorka wraz z droidką SCORPIO wsiadły na pokład małego statku i udawały, że są atakowane przez krążowniki Wiecznego Imperium i wzywają pomoc. Gravestone zareagował na sygnał pomocy i zniszczył wrogie krążowniki, po czym przejął frachtowiec Vaylin. SCORPIO i Vaylin dostały się na pokład Gravestone'a i uwięziły wszystkich z wyjątkiem Kotha. Koth skontaktował się potem z Przybyszem, który był na Odessen i poinformował o zajściu. Zablokował też również dostęp do kontroli na mostku i podłączył bombę na wypadek przejęcia Gravestone'a przez Vaylin i SCORPIO. Przybysz wraz z Laną Beniko ruszył na pomoc Gravestone'owi. Tam Przybysz z Laną stoczyli pojedynek z Vaylin, jednak ta zdołała uciec na mostek do SCORPIO, która próbowała go odblokować. Przybyszowi udało się też wyłączyć bombę. W końcu SCORPIO udało się odblokować mostek i po chwili Gravestone skoczył w nadprzestrzeń. Okazało się, że leci na świat droidów gdzie produkowane były droidy GEMINI, oraz statki do Wiecznej Floty i gdzie został zbudowany Gravestone - Iokath. W końcu załodze Graveston'a udało się wydostać z Iokath i statek znów wylądował na Odessen. Podczas drugiej bitwy o Odessen, okręt broniony był przez Senyę Tirall, nawróconego Arcanna i innych członków Sojuszu. Statek wyszedł z bitwy bez szwanku i został wykorzystany do ostatecznej bitwy o Zakuul po której Wieczne Imperium zostało pokonane. Po utworzeniu Wiecznego Sojuszu, Gravestone pozostał w jego flocie. Jednak w pewnym momencie nad statkiem przejął kontrolę tajemniczy Zildrog, który za pomocą Gravestone'a zniszczył większość (jak nie całą) Wiecznej Floty wcielonej do Wiecznego Sojuszu. Kiedy Zildrog został pokonany, na pokładzie Gravestone'a doszło do serii wybuchów, które ostatecznie doprowadziły do zniszczenia okrętu.

Charakterystyka

Gravestone używa Omnicannona.

Gravestone był starym, ale potężnym okrętem zdolnym zniszczyć statki Wiecznej Floty. Jego cechą charakterystyczną był kadłub w kształcie młota. Był uzbrojony w działka turbolaserowe, ale jego najpotężniejszą i główną bronią był Omnicannon. Broń ta działała na podobnej zasadzie co wystrzał z lasera, z tym że nie był to laser, a inna wiązka energii. Omnicannon był na tyle potężny, że zdolny był do zniszczenia kilku okrętów na raz. Gravestone posiadał także, hipernapęd, osłony i kapsuły ratunkowe.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!