Xiaan Amersu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Xiaan Amersu
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Saleucami
Miejsce pochodzenia: Ryloth
Rasa: Twi'lekanka
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Niebieski
Kolor skóry: Niebieski
Przynależność:
Profesja: Jedi
Xiaan Amersu była twi'lekańską Jedi, żyjącą w czasach wojen klonów. Jej mentorem był Anx imieniem J'Mikel.

Biografia

Amersu została odkryta przez rycerzy Jedi niedługo po tym, jak zaczęła chodzić. Została zabrana do świątyni na Coruscant. Zaprzyjaźniła się tam z inną Twi'lekanką, Aaylą Securą. Po jakimś czasie została padawanką rycerza Jedi J'Mikela.

Młoda Xiaan wraz ze swoim mistrzem.

Gdy w roku 33 BBY wyszły na jaw plotki o zabójstwach Jedi, popełnionych przez Aurrę Sing, Rada Jedi wysłała Xiaan, J'Mikela i Peerce'a, żeby aresztowali zabójczynię. Gdy wykonywali zadanie, rozdzielili się. Kilka chwil później, Peerce napotkał morderczynię i został zabity. J'Mikel wyczuł jego śmierć i ruszył ku niemu, jednak został pchnięty w brzuch mieczem świetlnym przez Aurrę. Młoda Twi'lekanka widziała jego śmierć, a następnie opowiedziała o niej Radzie Jedi.

Po tym zdarzeniu Xiaan rozpoczęła naukę pod okiem Quinlana Vosa, dawnego mistrza Aayli. Wkrótce zdała próby i stała się rycerzem Jedi.

Gdy w 22 BBY wybuchł konflikt nazywany wojnami klonów, Amersu stała się generałem oddziałów sklonowanych żołnierzy. Tymczasem Aayla stoczyła pojedynek z Sing na Devaronie, pokonała ją i odebrała jej miecz świetlny J'Mikela. Wkrótce zobaczyła się z Amersu i oddała jej broń Anxa. W 19 BBY Xiaan brała udział w bitwie o Saleucami, gdzie pilotowała myśliwiec Eta-2 Actis, co zdarzało się jej już nieraz. W końcowej fazie bitwy Amersu zginęła, lecąc myśliwcem.

Ciekawostki

Źródła