Trzeci miecz świetlny Ezry Bridgera

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Trzeci miecz świetlny
Ezry Bridgera
Skonstruowany 9 ABY
Miejsce utworzenia Peridea
Specyfikacja techniczna
Typ Pojedynczy
Kolor klingi Niebieski
Kryształ skupiający Kyber
Historia i wykorzystanie
Twórca Ezra Bridger
Właściciele Ezra BridgerTrzeci miecz świetlny Ezry Bridgera to miecz świetlny o niebieskim ostrzu, który Ezra Bridger zbudował sobie w 9 ABY na planecie Peridea przed ostateczną konfrontacją z siłami Thrawna, by móc skutecznie stawić im czoła.

Historia

Podczas wyzwalania Lothalu w 1 BBY, nim Ezra wraz z Thrawnem został wywieziony do innej galaktyki przez purrgile, oddał swój dotychczasowy miecz w ręce Sabine Wren, na której polegał najbardziej z załogi Widm i którą traktował jak siostrę. W późniejszym czasie wyszło, że Mandalorianka również posiada potencjał w Mocy i została uczennicą Ahsoki Tano. Podczas szkolenia, Sabine wprowadziła własne poprawki do otrzymanego miecza świetlnego, czyniąc go w praktyce swoją konstrukcją. Ezra natomiast na Peridei, gdy odłączył się od Thrawna i dołączył do tubylczego plemienia rasy Noti, musiał ciągle zmagać się z atakami zarówno szturmowców wielkiego admirała, jak i tutejszych nomadów. Zmusiło go to do opracowania nowego stylu walki polegającego na używaniu wyłącznie własnych kończyn w połączeniu z częstym wykorzystywaniem telekinetycznych ataków Mocy. Kres wygnania Bridgera i Thrawna nastał w 9 ABY - działająca dla Resztek Imperium Morgan Elsbeth dążyła do sprowadzenia z powrotem Chissa, by ten stanął na czele imperialnych niedobitków i poprowadził do nowej wojny z Nową Republiką. Przeszkodzić próbowała jej Ahsoka, która przekonała do pomocy również Sabine. Związany z tym ciąg zdarzeń ostatecznie doprowadził obie strony na Perideę - Elsbeth zaczęła pomagać Thrawnowi w przygotowaniach do powrotu, natomiast Wren udała się na poszukiwania Bridgera, które ostatecznie przyniosły skutek.

Nie trwało to długo, gdy Jedi i Mandalorianka musieli stanąć do walki - wpierw byli to nomadzi, a później również szturmowcy Nocy wielkiego admirała. Tuż przed walką Sabine chciała oddać Ezrze jego dawny miecz świetlny, ale nawet on uznał, że rękojeść odtąd należy do Wren. Republikanie odparli wrogów - Bridger wciąż polegał na swoim nowym stylu walki i był on skuteczny nawet wobec Shin Hati (używającej Mocy najemniczki), ale w pewnym momencie omal nie został stracony, przed czym uratowało go niespodziewane przybycie Tano. Ponieważ zbliżała się ostateczna konfrontacja z siłami Thrawna, Ezra postanowił zbudować sobie nowy miecz świetlny, skoro wcześniejszy uznał za własność Sabine. Dokonał tego na pokładzie należącego do Ahsoki promu T-6, wykorzystując komponenty, które zebrał tam Huyang (towarzyszący Togrutance antyczny droid Zakonu Jedi). Ostrze miało kolor niebieski, a rękojeść była hołdem dla Kanana Jarrusa - emiter ostrza był taki sam, co w broni mentora Ezry. Nowy miecz świetlny nie czekał długo na chrzest bojowy, gdyż cała trójka Jedi ruszyła do twierdzy Wielkich Matek powstrzymać Thrawna. Bridger użył nowej broni do walki z żołnierzami wielkiego admirała, robiąc z niej skuteczny użytek i wraz z nią niebawem wrócił do rodzimej galaktyki.

Źródła