Rugor Nass

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Rugor Nass
Miejsce pochodzenia: Naboo
Rasa: Gunganin
Wzrost: 206 cm[1]
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Pomarańczowe
Kolor skóry: Zielona
Przynależność:
Rugor Nass znany również jako Boss Nass to władca miasta Otoh Gunga oraz przywódca Gungańskiej Rady Reprezenterów, która pełni funkcję rządu gungańskiej społeczności na Naboo. Nigdy nie darzył sympatią ludzkich mieszkańców Naboo, ponieważ według niego uważali się za lepszych od Gungan. Zmienił jednak zdanie, gdy królowa Padmé Amidala prosiła go o pomoc w odparciu sił Federacji Handlowej z ich planety.

Biografia

Boss Nass został przywódcą Gungan przed rokiem 32 BBY. Podczas panowania wygnał Jar Jara Binksa za spowodowanie kilku wypadków przy pracy.

W roku 32 BBY Federacja Handlowa rozpoczęła blokadę Naboo, a następnie inwazję na planetę. Dwaj Jedi, Qui-Gon Jinn i Obi-Wan Kenobi przybyli do niego razem z Jar Jarem Binksem i ostrzegli o nadchodzącej armii droidów. Przywódca Gungan nie chciał jednak ich słuchać, twierdząc, iż Otoh Gunga jest dobrze ukryta i nikt ich nie znajdzie. Jedi i Binks popłynęli, więc do Theed przez jądro planety statkiem podwodnym Bongo. Wkrótce jednak spełniły się przepowiednie Jedi i Federacja rozpoczęła inwazję na podwodne miasto. Niektórzy Gunganie zdołali zbiec i udali się do miejsca, które uważali za święte. Dołączyli do nich ludzie z Naboo na czele z królową Padmé Amidalą, która kłaniając się poprosiła Gungan o pomoc w odparciu inwazji. Boss Nass ochoczo zgadza się pomóc królowej, widząc jej szacunek do niego i jego ludu. Wkrótce potem armia Gungan wyszła na spotkanie droidom bojowym, aby umożliwić Jedi oraz Amidali pojmanie wicekróla Nute'a Gunraya. Nass przyznał również Jar Jarowi stopień generała za zjednoczenie ludu Gungan oraz ludzi z Naboo. Gunganie walczyli, lecz niestety przegrali. W momencie otoczenia ich przez droidy, te niespodziewanie się wyłączyły, co oznaczało zwycięstwo myśliwców N-1[2], które atakowały centrum dowodzenia droidami Federacji Handlowej. W tym czasie Amidali udało się pojmać Gunraya, lecz Qui-Gon poległ w pojedynku z Darthem Maulem, który ostatecznie został pokonany przez jego ucznia, Obi-Wana.

Po zakończeniu inwazji ludzie Naboo oraz Gunganie rozpoczęli świętowanie zwycięstwa z Federacją Handlową, jak również zawarcia pokoju pomiędzy tymi dwoma ludami z Naboo.

Przed 20 BBY Boss Nass opuścił stanowisko przywódcy Gungan na rzecz panowania Lyoniego[3].

W 19 BBY pojawił się na pogrzebie Padmé Amidali.[4]

Przypisy

Źródła