Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Lyonie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Lyonie.jpg
Lyonie
Miejsce pochodzenia: Naboo
Rasa: Gunganin
Wzrost: 222 cm
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Zielonożółte
Kolor skóry: Pomarańczowa
Przynależność: Republika Galaktyczna
Profesja: Szef
Boss Lyonie był władcą Gungan podczas wojen klonów. Jego siedzibą była Otoh Gunga.

Biografia

Nie wiadomo, kiedy dokładnie Lyonie objął urząd władcy Gungan. W 20 BBY zwrócił się do niego mistrz Yoda z prośbą o pomoc. Chodziło mianowicie o wsparcie wojsk Republiki Galaktycznej, które toczyły wówczas desperacką walkę na planecie Kalamar. Za namową Jar Jara, Lyonie zgodził się na wysłanie posiłków.

Jakiś czas później, minister Rish Loo, współpracownik Lyonie, przeszedł potajemnie na stronę Separatystów. Zaczął kontrolować działania władcy przy użyciu naszyjnika, który mu wręczył, jako podarunek. Lyonie nieświadomie zaczął przeciągać Gungan na stronę Separatystów. Rozeszły się plotki, że Gunganie planują atak na Theed. Była władczyni planety, Amidala, zdecydowała się interweniować i przybyła razem z Anakinem Skywalkerem na swoją ojczystą planetę.

Przez Jar Jara zdołali umówić się na spotkanie z Lyoniem w Otoh Gunga. Rozmowy z początku nie przynosiły efektów, ale goście zauważyli, że władca dziwnie się zachowuje. W końcu zorientowali się, że jest przez kogoś kontrolowany. Anakin zerwał Mocą z Lyoniego naszyjnik i wtedy władca odzyskał zmysły. Gdy wyjaśniono mu sytuację, powiedział, że dostał naszyjnik od Risha Loo. Zdecydował się porozmawiać w cztery oczy ze swoim ministrem.

Gdy dotarł do jego pomieszczeń, natychmiast powiedział mu, że uważa go za zdrajcę. Jego naszyjnik został zniszczony i teraz, gdy już nie ma nad nim żadnej kontroli, wyda decyzję, aby odwołano atak na Theed. Minister, który zrozumiał swoje położenie, zaczął manipulować Lyoniego w inny sposób, jakimiś innymi czarami. Wyczuł to jednak w Mocy Anakin, który pozostał przed wejściem do komnat ministra razem z Padmé. Oboje wbiegli do pomieszczenia, a wtedy zostali zaatakowani przez komando-droidy. Doszło do walki, w wyniku której wszystkie roboty zostały zniszczone. Lyonie został jednak ciężko zraniony przez Risha sztyletem. Minister dzięki zamieszaniu zdołał uciec.

Ranny Lyonie został umieszczony w szpitalu w Otoh Gunga. Podczas jego nieobecności Jar Jar przebrał się za niego i zdołał przekonać Gungan, aby zaniechali inwazji. Roos Tarpals i jego żołnierze pojmali za to generała Grievousa, który przybył osobiście na Naboo, aby dopilnować dotrzymania umowy przez Gungan.

Później jednak, Anakin został pojmany, a Gunganie dostali ofertę: wymiana Jedi za Grievousa. Lyonie, który już wówczas wyzdrowiał i powrócił na swoje stanowisko został przekonany przez Padmé i zaakceptował umowę. Później był obecny przy wymianie więźniów.

Ciekawostki

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!