Numa Rar

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Numa Rar
Data i miejsce śmierci: 27 ABY
Miejsce pochodzenia: Ryloth
Rasa: Twi'lekanka
Przynależność:
Profesja: Jedi
Numa Rar (w swoim języku znana jako Num'arar) była rutiańską Twi'lekanką z Ryloth. Miała siostrę Alemę i podobnie jak ona służyła jako Jedi Nowego Zakonu podczas wojny z Yuuzhan Vongami. Na rycerza została wyszkolona przez Daesharę'cor.

Biografia

Numa urodziła się na Ryloth. Wraz z siostrą znalazła się w pewnym momencie życia w jednej z najciemniejszych i najgorszych kopalń ryllu w Kala'uunie. Od śmierci uratowała je Daeshara'cor, mistrzyni Jedi Nowego Zakonu, która akurat przebywała na planecie. Odkryła ich potencjał i postanowiła zabrać ze sobą. Obie siostry przetransportowano na Yavin 4, gdzie odbył się ich trening.

Odszukaj ośrodek równowagi, siostro. I otwórz się na przepływ Mocy.[1]
— Alema Rar

W 25 ABY galaktykę zaatakowała wojownicza rasa Yuuzhan Vongów. Nieznane są losy Numy i Alemy przez pierwszy rok konfliktu. Ich działania były kontrowersyjne dla Luke'a, który stwierdził kiedyś, że ilekroć włączą świetlne miecze, giną niewinni ludzie.[2] Od 26 do 27 ABY kierowały ruchem oporu na zajętej przez najeźdźcę planecie Nowy Plympton. Zawsze dokładały wszelkich starań, by nikt nie widział ich razem ani bez przebrania, a swoje lekku ukrywały w kapturach szat Jedi. Misja zakończyła się porażką. Yuuzhanie, wściekli, że nie mogą pokonać bojowników planetarnego ruchu oporu, zdecydowali się zniszczyć wszelkie życie na planecie, zsyłając na nią śmiertelną zarazę. Siostry Rar, wraz z kilkoma tysiącami mieszkańców Nowego Plymptona, uciekły na międzysystemowe transportowce rudy, by poczekać aż najeźdźcy wyniosą się z wymarłej planety. Następnie podążyły w przestworza i znalazły się na koreliańskim liniowcu zwanym Nebula Chaser. Po jakimś czasie zorientowały się, że Yuuzhanie pragną przechwycić statek. Z prywatnej kabiny kapitana Polluksa obserwowały, jak koralowy statek abordażowy z wojownikami i voxynami na pokładzie (których wyczuwały dzięki Mocy i przy użyciu skanerów) odłącza się od yuuzhańskiej fregaty i kieruje ku ich liniowcowi. Obie zaczęły więc przebierać się w stroje twi'lekańskich tancerek, wierząc, że Yuuzhanie będą szukać jednej istoty ludzkiej płci żeńskiej, a nie pary Twi'lekanek. Nie doceniły umiejętności voxyna, który wyczuwał ich obecność w Mocy, nawet gdy zastosowały uspokajającą i wyciszającą emocje medytację. Postanowiły się więc ewakuować. Przedzierając się przez kolejne pokłady natrafiły na Yuuzhan Vongów, których jednak udało im się przechytrzyć. Po chwili tropiący je voxyn był już bardzo blisko, więc Numa i Alema czym prędzej podążyły ku kapsule ratunkowej. Miały nadzieję, że uda im się na "zimnym starcie" (bez używania silników jonowych) odłączyć od liniowca i tym samym uratować kapitana oraz pasażerów od gniewu Yuuzhan, dla których tropienie Jedi było priorytetem, a ukrywanie ich - poważnym przewinieniem. Będąc już przy kapsule, Numę zaskoczył voxyn, który strzelił jej brązowym i żrącym kwasem prosto w twarz. Alema wciągnęła otępiałą siostrę do kapsuły i jakiś czas broniła siebie i Numę przed voxynem, jednocześnie wykonując procedury przedstartowe. Ciężko ranna Numa nie doczekała się startu; po chwili od tragicznego spotkania z voxynem zmarła.

Śmierć Numy pogrążyła Alemę w rozpaczy. Mimo tego, że służyła Zakonowi do końca wojny z Yuuzhanami i dłużej, cały czas rozpamiętywała śmierć siostry i stopniowo pogrążała się w ciemnej stronie Mocy, by w końcu jej ulec i zostać mroczną Jedi.

Ciekawostki

  • Numa to imię legendarnego króla Rzymu.

Przypisy

Źródła