Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Nahdar Vebb

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Nahdar Vebb.jpg
Nahdar Vebb
Data i miejsce śmierci: 22 BBY, Vassek[1]
Miejsce pochodzenia: Kalamar
Rasa: Kalamarianin
Kolor oczu: Żółte
Kolor skóry: Pomarańczowa
Przynależność:
Profesja:
Nahdar Vebb to kalamariański rycerz Jedi, który dodatkowo posiadał umiejętności uzdrowiciela. Pochodził z Kalamara, a jego mistrzem był Kit Fisto. Nahdar używał miecza świetlnego o niebieskim ostrzu.

Biografia

Przed wejściem do siedziby Grievousa.

W 22 BBY, tuż po wybuchu wojen klonów Nahdar wraz z oddziałem komandora Fila wyjechał na mglistą planetę Vassek, gdzie wytropiono przywódcę Federacji Handlowej, Nute'a Gunray'a. Po przybyciu na planetę oddział poczekał na przybycie byłego mistrza Nahdara, Kita Fisto, który również dostał przydział do tego zadania. Gdy Nautolanin przybył na wyznaczone miejsce, zapoznano go z sytuacją, a następnie postanowiono o przystąpieniu do akcji. Vebb wskazał mistrzowi drogę do ukrytego pod gęstą mgłą budynku. Przy drzwiach okazało się, że cytadela jest zamknięta. Nahdar zaproponował jej otwarcie za pomocą swego miecza lecz Fisto powstrzymał go znajdując specjalny mechanizm otwierający wrota.

Po wejściu do środka budowli Jedi znaleźli wiele pomieszczeń z rzeźbami dziwnego wojownika. Kontynuując poszukiwania natrafili na salę, z której dobiegał sygnał wicekróla Gunray'a. Neimoidianina nie było jednak na miejscu. Zamiast tego był jego hologram i oddział droidów bojowych B1. Chwilę potem rozpoczęła się walka, w której Nahdar zniszczył większość robotów zanadto używając Mocy za co został upomniany przez swojego byłego mistrza. Gdy Fisto skończył mówić pojawił się hrabia Dooku i zapowiedział im, że nie wyjdą żywi z tej cytadeli. Gdy Sith zniknął, Nahdar odkrył pomieszczenie z zapasowymi częściami generała Grievousa.

Chwilę potem Bel, Niner i R6-H5, poinformowali, że na planecie pojawił się właściciel zamku. Słysząc te słowa, Jedi postanowili zastawić pułapkę na cyborga. Gdy tylko Grievous wszedł do budynku został zaatakowany przez Jedi i klony. Jednak mimo przyczepionych do nóg linek, zdołał zabić kilku żołnierzy i uciec. Ocaleni podjęli poszukiwania zbiegłego wroga. Grievous szykował przeciwko nim szereg pułapek. W jednym z pomieszczeń wypuścił na nich roggwarta, Gora. Rozpoczęła się walka, w której zginął komandor Fil. Gdy mistrz Fisto zabił bestię, Nahdar, nad ciałem klona, przysiągł zemstę na Grievousie.

Śmierć Nahdara.
Ocaleli tylko Jedi. Gdy z ukrycia obserwowali odejście Grievousa postanowili się dostać do pomieszczenia kontrolnego. Wtedy jednak lekarz cyborga EV-A4-D, powiadomił go o intruzach. Generał natychmiast zawrócił, a Vebb postanowił stawić mu czoła. Jego były mistrz się na to nie zgodził lecz został postawiony przed faktem dokonanym, gdyż A4-D zamknął dzielące ich drzwi. Nahdar rozpoczął walkę ze strażnikami cyborga, a gdy ci zostali pokonani z samym generałem. Jednak Grievous użył podstępu i gdy Vebb odpierał cios, wyciągnął swoją trzecią rękę i zastrzelił Kalamarianina.

Całe zajście obserwował przez kamery mistrz Fisto. Biorąc to pod uwagę porzucił plan walki z Grievousem i uciekł z mglistej planety.

Umiejętności

Posiadał dość silne opanowanie Mocy, dzięki której był choćby w stanie rozwiewać mgłę. Był też uzdolnionym uzdrowicielem.

Ciekawostki

  • W serialu Wojny klonów, głosu użyczył mu Tom Kenny.
  • W polskiej wersji serialu, głosu użyczył mu Grzegorz Drojewski.
  • Imię Nahdar prawdopodobnie pochodzi od hiszpańskiego i portugalskiego słowa "Nadar" oznaczającego pływanie. Natomiast Vebb to prawdopodobnie przeróbka angielskiego słowa "web" oznaczającego również płetwę.

Przypisy

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Nahdara Vebba.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!