Misja na Saleucami
Misja na Saleucami |
Konflikt: | Wojny klonów |
Data: | 20 BBY |
Miejsce: | Saleucami |
Przyczyny: |
|
Skutki: | |
Uczestnicy: |
Misja na Saleucami odbyła się w 20 BBY. W jej wyniku mistrz Jedi Tholme poinformował władze Republiki o konieczności przeprowadzenia oblężenia Saleucami.
Historia
Śledztwo na Anzat
- Czyżby Anzat był taki ważny?
- Quinlan dowiedział się, że Sora Bulq był na nim kilka razy. Separatyści knują cos na Rubieżach… dzięki podróży na Anzat poznam więcej szczegółów. Muszę być w pełni sił, jeśli mam przeniknąć między Anzatów.
- — T'ra Saa i Tholme.
W trzydziestym miesiącu wojen klonów Quinlan Vos poinformował, że Sora Bulq wielokrotnie odwiedzał planetę Anzat. Mistrz Tholme udał się tam wraz z Aaylą Securą. Twi'lekanka zdołała odnaleźć statek Weequaya i zgrać z niego dane komputera pokładowego. Tymczasem Tholme spotkał się ze swoim byłym mentorem, Akku Seii. Tam stoczył walkę z kilkoma Anzatami, po czym dowiedział się, iż wielu nauczycieli na Anzacie jest niedostępnych. Mistrzyni Secura zameldowała o stoczonym pojedynku z Niktem Morgukai. Dane ze statku wskazywały, że latał on najczęściej na Saleucami. Tholme postanowił tam wyruszyć. Secura nie mogła mu towarzyszyć, ponieważ Rada Jedi skierowała ją na Trigalis.
Infiltracja
- W magmowych pieczarach tuż pod miastem znajdują się turbiny wytwarzające energię. Gromadzi się tam mrok. Zapewne przez mistrz Bulq.
- — Zao do Tholme'a.
Po dotarciu na planetę Tholme spotkał rzekomo nieżywego mistrza Zao. Przez pewien czas rozmawiał z nim na temat odseparowania się Veknoida od Zakonu oraz o istocie bycia Jedi. Później Zao zdradził przyjacielowi, że w magmowych pieczarach pod powierzchnią gromadzi się mrok. Następnie wyruszył za żywą Mocą. Idąc za radą Veknoida, Tholme przekradł się do podziemi, gdzie odnalazł komory klonowania Morgukai, których pierwowzorem był Bok. Dalej dostrzegł anzackich instruktorów, szkolących dorosłe klony w sztukach skrytobójczej walki. Następnie dotarł do pokoju dowodzenia, gdzie Sora Bulq i Rath Kelkko zdawali raport hrabiemu Dooku i generałowi Grievousowi, łączących się za pośrednictwem holokomu. Rozmawiali o planach dotyczących wykorzystania armii klonów Morgukai i Oblężeń Zewnętrznych Rubieży. Kiedy Separatyści opuścili salę, Tholme skontaktował się z Aaylą Securą i złożył jej raport.
Po chwili został zaatakowany przez Morgukai i Sorę Bulqa. Podczas starcia Mroczny Jedi wyznał, że przeszedł na ciemną stronę Mocy już po potyczce na Bakurze. Widząc, że nie ma szans w walce, Tholme posłał w kierunku przeciwnika odłamki szkła, po czym spowodował eksplozję i uciekł.
Jakiś czas później Bulq, Kelkko i Bok spotkali się w centrum dowodzenia. Stwierdzili, że nie dadzą rady odnaleźć Jedi. W tej samej chwili włączyły się syreny alarmowe. Bok zameldował, że naczynia do klonowania miały awarię. Pięć procent najnowszej partii Morgukai została zniszczona przez Tholme'a.
Skutki
- Nie zdążymy uciec z Saleucami przed przybyciem sił Republiki. Przenieście klony i urządzenia bliżej jądra, żeby Republika nie mogła zastosować bombardowania orbitalnego. Niech przyjdą do nas na odległość miecza!
- — Sora Bulq do swoich towarzyszy po pierwszym sabotażu Tholme'a.
Tholme ukrył się w podziemnych korytarzach Saleucami. Doskonale je poznał i wykorzystał te wiedzę do szpiegowania i sabotowania Separatystów. Nie zdołał nawiązać kontaktu z Republikanami niemalże do zakończenia oblężenia Saleucami.
Sora Bulq domyślił się, że nie zdążą opuścić planety przed przybyciem wojsk Republiki. Na jego rozkaz przeniesiono laboratoria i klony bliżej jądra oraz aktywowano tarczę, co zmusiło oddziały Republiki do bezpośredniej walki.
Z Coruscant wysłano na Saleucami trzy bataliony żołnierzy-klonów, pod dowództwem Oppa Rancisisa, Quinlana Vosa i Aayli Secury. W późniejszym czasie do walki dołączyło znacznie więcej Jedi. Dzięki perfekcyjnej strategii Sory Bulqa, oblężenie przeciągnęła się przez kolejne pięć miesięcy, aż do ostatnich dni wojen klonów.
Źródła
- Tropiony, część 1 (Tylko wspomniana)
- Tropiony, część 2 (Pierwsze pojawienie)
- Oblężenie Saleucami (seria) (Tylko wspomniana)