Misja na Jarbanovie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Misja na Jarbanovie
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 5 ABY
Miejsce Jarbanov
Wynik Taktyczny sukces imperialnych.
Strony
Nowa Republika Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Nieznany
Siły
Straty
Nieznaczne BrakMisja na Jarbanovie była wyprawą Skrzydła Cienia na planetę-złomowisko Jarbanov celem odzyskania wraków dziewięciu myśliwców TIE. Była to inicjatywa majora Sorana Keize, który powróciwszy do dawnej jednostki, zamierzał odbudować jej potęgę po stratach, które 204 Pułk poniósł na Pandem Nai. Potyczka miała miejsce w roku 5 ABY i była częścią galaktycznej wojny domowej. Zakończyła się sukcesem imperialnych.

Preludium

Gdy major Soran Keize dowiedział się, że 204 Pułk Imperialnych Myśliwców na Pandem Nai poniósł ciężkie straty i znalazł się na krawędzi upadku, z troski o dawnych podwładnych postanowił do nich wrócić i porzucić życie pod przykrywką jako "Devon". Jego celem była odbudowa potęgi Skrzydła Cienia. W ramach realizacji tego zamiaru postanowił odzyskać kilka wraków myśliwców TIE z planety-złomowiska Jarbanov. Było to możliwe dzięki temu, że Keize w Orbitalnym Stowarzyszeniu Sortującym Jarbanova miał sojusznika, choć sama organizacja współpracowała z Nową Republiką.

Przebieg

Po wyjściu z nadprzestrzeni, krążownik typu Quasar Fire o nazwie Aerie zawisł nad planetą. Dowodzący Eskadrą Czwartą kapitan Jothal Gablerone poinformował majora Keize, że jego jednostka jest gotowa, a Soran rozkazał działać zgodnie z planem i rozpoczęła się walka. Porucznik Palal Seedia i jej klucz ostrzelali główną instalację demontażową, natomiast klucz porucznika Norda Kandendego zaatakował centrum przetwarzania akumulatorów. Kiedy imperialni odebrali republikańskie wołania o pomoc, Keize kazał ich nie zakłócać. Klucz Gablerone'a bombardował drogi i mosty. Ataki Imperium były tak skoordynowane, by pracownicy zakładów przemysłowych zdążyli opuścić swoje stanowiska, ale Soran robił to, by był większy chaos, nie z troski o cywili. Gdy Gablerone zauważył nadciągającą jednostkę patrolową, Keize zgodnie z planem nakazał unikać kontaktu z wrogiem - choć siły porządkowe Jarbanova miały jedynie pojazdy atmosferyczne, to blisko powierzchni myśliwce TIE nie miały nad nimi przewagi. Kiedy jedna z lokalnych jednostek roztrzaskała się o silos na odpady, imperialnych od celu dzieliły 3-4 minuty. W pewnej chwili Soran wpadł na pomysł - zasugerował Gablerone'owi, iż w sytuacji przewagi liczebnej wroga, wymiana ognia 1 na 1 zapewni imperialnym przewagę, w związku z czym polecił, by Eskadra Czwarta zmieniła szyk, która po chwili wymknęła się pościgowi lecąc tuż przy powierzchni planety, po czym gwałtownie zwiększyła pułap. Lecąca na końcu szyku Seedia nagle zboczyła z kursu i posiekała na kawałki pas silosów, na co niezadowolony Keize zwrócił jej uwagę, że właśnie zmieniła całą kolonię w radioaktywną pustynię. Znajdująca się na orbicie republikańska korweta miała podjąć próbę przechwycenia Eskadry Czwartej, ale imperialne jednostki miały przewagę prędkości i planowania. Skierowały się bezpośrednio w stronę księżyca, gdzie czekał drugi lotniskowiec Imperium - Allegiance, który miał zabrać myśliwce z Jarbanova. Dzięki wywołanemu zamierzaniu, Aerie mógł niezauważenie zbliżyć się do planety. Niebawem do okrętu podleciała barka holownicza, którą imperialni chwycili promieniem ściągającym. Tam znajdowało się 9 wraków myśliwców TIE. Kiedy barka holownicza bezpiecznie zadokowała w hangarze, drugi imperialny lotniskowiec również opuścił układ.

Źródła