Dyskusja Archiwisty:Hsob25

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Witaj Hsob25!

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie potwierdź adres e-mail i zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Darth Plagueis the Wise!

Prośba o grafikę

Czy może ktoś mi dać grafikę szturmowca artylerzysty z serialu The Mandalorian do artykułu o tej formacji?

Odp.

Czołem. Wszystko zależy. Nie grałem w kampanię BF II, ale tutaj wszystko rozbijać się będzie o to, czy postacie należące do Inferno musiały, czy mogły korzystać z tej broni - staramy się nie opisywać spraw stricte gameplayowych. Broń ta występuje w grze, ale jeśli to czy z niej będziemy korzystać jest w pełni opcjonalne, to moim zdaniem za mało, żeby potraktować to jako wyposażenie oddziału. W takim przypadku sama Iden powinna zniknąć ze znanych użytkowników.--signstraznik.png Totus Dyskusja  20:50, 2 kwi 2021 (CEST)

Witam poprawki

Cześć mam dla Ciebie kilka informacji po pierwsze artykuły in-universe piszemy w czasie przeszłym. Po drugie tak jakbyśmy byli archiwistami w świecie Gwiezdnych wojen. Po trzecie szablony infoboks wstawiamy w całości nie usuwając żadnych parametrów. Jak ich nie wypełnisz zostaną ukryte. Jest jeszcze kilka drobnych zmian, lecz najlepiej spójrz na artykuł o Polu, który poprawiłem. Miłego edytowania i tworzenia nadal. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  11:19, 4 kwi 2021 (CEST)

Infoboxy

Witaj! Nic się nie przejmuj, po tygodniu nie oczekujemy abyś znał wszystkie zasady funkcjonowania encyklopedii na silniku wiki. Z czasem nauczysz się wszystkiego. Co do infoboxów to tutaj masz kategorię, w której wszystkie infoboxy są zgrupowane. Pod każdym z linków jest odpowiednio wyjaśnione jak ich używać, no i co najważniejsze mają wszystkie parametry, które powinny mieć, a które można zostawić puste żeby były automatycznie ukryte. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  11:36, 4 kwi 2021 (CEST)

Odpowiedź

Witam, odnosząc się do anglojęzycznej wersji napisów filmu Mroczne widmo mogę stwierdzić że poprawną formą jest "Ani", jednak może być to błąd w samych napisach więc myślę że najlepszym rozwiązaniem byłoby napisanie dwóch form. Pozdrawiam! TruXV (dyskusja) 16:37, 4 kwi 2021 (CEST)

FOTO/PLIK

Potrzebuję isd-II bo nie ma go w liście plików. Hsob25 (dyskusja) 21:49, 4 kwi 2021 (CEST)

Czy ktoś pomoże czy mam na to nie liczyć?Hsob25 (dyskusja) 22:50, 4 kwi 2021 (CEST)

Uwagi

Hej. Doceniam twoje chęci do rozbudowy Biblioteki, jak na początkującego Archiwistę radzisz sobie naprawdę dobrze. Mam jednak kilka uwag. Przejrzyj proszę zmiany, jakie zaszły w artykule o statku, który stworzyłeś (jeśli coś przekręciłem to popraw).

 1. Hasła in-universe piszemy w czasie przeszłym.
 2. Staraj się zwracać uwagę na interpunkcję. Możesz też pisać trochę krótsze zdania.
 3. W infoboxie używamy znaczników <ul> oraz <li> aby tworzyć punktatory.
 4. Pamiętaj też o kategoriach i interwiki.

To takie najważniejsze uwagi. Poza tym jest dobrze. I tak przy okazji, nie musisz po każdym utworzonym haśłe edytować wątku na forum. ;) Link stanie się niebieski i to już pokazuje, że hasło istnieje. W razie pytań, pisz śmiało. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  23:15, 4 kwi 2021 (CEST)


Grafiki

Witaj. Widzę, że nie radzisz sobie z obsługą grafik. Musisz wiedzieć, że istnieją strony pomocy, które opisują, jak należy postępować z plikami. Przeczytaj więc koniecznie:

Jeśli po lekturze masz dalsze pytania, zapytaj innych Archiwistów w Sali Zgromadzeń albo poproś o pomoc któregoś ze Strażników. Bardziej doświadczeni Archiwiści również przyjdą Ci z pomocą.

Bardzo proszę o zastosowanie się do tej informacji. Dalsze niewłaściwe postępowanie z wgrywaniem/opisem plików graficznych może przysporzyć niepotrzebnej pracy administratorom, a dla Ciebie skończyć się ograniczeniem możliwości edycji w Bibliotece Ossus.

Pozdrawiam, Darth Plagueis the Wise

Grafika

W przypadku Heralda, jedyna grafika pasująca do infoboxu to taka, która przedstawia ten właśnie statek (nie typ statku, ale konkretnie ten). Wookieepedia posiada jakąś grafikę tego statku i ta byłaby najodpowiedniejsza. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  11:17, 5 kwi 2021 (CEST)

Po kolei. Wookiee, tak jak Ossusa można przeglądać bez własnego konta, chociaż polecam mieć tam konto. Daje to parę dodatkowych możliwości. Co do przesyłania samych grafik, jak najbardziej można przesyłać grafiki z Wook, o ile podasz odpowiednie źródło (source), autora i licencję ("cytat" w 99,9% przypadków). signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  11:55, 5 kwi 2021 (CEST)
Wookieepedia nie podaje autora na stronach plików. Możesz jednak wejść na stronę źródła, gdzie ilustratorzy są podani. Nie jestem pewiem o co chodzi ci z "licencją 3 4 5 6". Jeśli chodzi ci o jakieś parametry szablonu grafika, to nie usuwamy pustych parametrów. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  12:33, 5 kwi 2021 (CEST)
Podejrzyj teraz. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  13:00, 5 kwi 2021 (CEST)

TIE/Herald/mina

Witaj! Nie ma powodu, abyś mnie przepraszał. Pozwól, że wytłumaczę dlaczego wycofałem tamtą edycję. W Bibliotece Ossus nie tworzymy "pustych" list źródeł na wzór Wookieepedii. W sekcji "Źródła" wpisujemy jedynie te pozycje, które zostały wykorzystane do napisania danego hasła. Stąd też Twoja edycja w haśle o TIE została wycofana, gdyż dodałeś grę Squadrons do listy źródeł, ale nie dopisałeś do hasła żadnych informacji z tejże gry. Druga sprawa. Każde hasło powinno posiadać wspomniane wcześniej źródła, kategorię, interwiki, a także przypisy (jeśli występuje w więcej niż jednym źródle). Wiem, że jesteś nowy, dlatego zobacz jakie zmiany zaszły w haśle o minie jonowej. Trzecia sprawa. Przypuszczam, że pisząc hasło o gwiezdnym niszczycielu Herald, skopiowałeś parametry infoboxu, z któregoś z naszych haseł, bądź też z Wookieepedii. Wszystkie dane techniczne jakie były w infoboxie nie pojawiają się w książce Battlefront: Kompania Zmierzch — wiem bo sam czytałem. Nie chcąc usuwać infoboxu i zawartych w nim danych, poszukałem w odpowiednich źródłach i podparłem wstawione przez Ciebie dane odpowiednimi przypisami. Zajrzyj proszę do hasła o Heraldzie i zobacz jak to wszystko wygląda. Generalnie każda, nawet najmniejsza informacja powinna być podparta przypisem do źródła, z którego pochodzi, tak aby można było to łatwo zweryfikować i nie poddawać w wątpliwość jej autentyczności. Na koniec chciałbym powiedzieć, że świetnie sobie radzisz jak na początkującego użytkownika i gratuluję Ci zapału. Myślę, że przy odrobinie treningu i dalszych chęciach, szybko dołączysz do grona najlepszych archiwistów Ossusa. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  16:01, 5 kwi 2021 (CEST)

Tak, czytałem, lecz było to kilka lat temu i raczej nie pamiętam z niej wystarczającej liczby szczegółów, pozwalającej na pisanie nowych haseł. Twój projekt widziałem i bardzo mi się podoba, mam nadzieję, że ktoś do Ciebie dołączy i pomoże Ci w jego realizacji. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  16:23, 5 kwi 2021 (CEST)

Gadren

Mówiąc szczerze, usunąłem tę informację całkiem przypadkowo. Edytowaliśmy hasło w tym samym czasie. Gdy sprawdzam artykuły kopiuję zawartość moich zmian i odświeżam stronę w celu uniknięcia konfliktu edycji i utraty tego co zrobiłem. Musiało to wtedy nastąpić. Inna kwestia to "wybitność" tej postaci. W infoboxie nie powinien znajdować się każdy członek danej grupy, a jakieś naprawdę szczególne jednostki typu np. pomniejsi oficerowie. Gdybyśmy dodawali każdą postać do infoboxu to byłby on dłuższy niż całe hasło. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  16:02, 6 kwi 2021 (CEST)

Nie do końca masz tutaj rację, gdyż Kompania Zmierzch i jej historia znacznie się rozrosła od czasu publikacji powieści Battlefront: Kompania Zmierzch. Obecnie są też inni, ważniejsi bohaterowie dla tej jednostki pochodzący z innych pozycji. Co do Gadrena i jego siły... to jest raczej cecha jego rasy, a nie coś co było wyłącznym atutem jego osoby. Natomiast zgodzę się w kwestii Hazrama Namira, jest to ważna postać i artykuł o niej jest raczej pilny. Do tego oczywistym jest, iż on musi być wymieniony w infoboxie. Inna kwestia, kiedy kończysz pisać w jakiejś dyskusji to podpisuj proszę swoje wypowiedzi czterema tyldami --> ~~~~. Wygeneruje to automatyczny podpis, przez co inni użytkownicy będą wiedzieli kto i kiedy co napisał. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  16:24, 6 kwi 2021 (CEST)

LEGO

Witaj! Widziałem Twój wpis w dyskusji archiwisty Rajtozaur. Chciałbym Ci tylko przypomnieć, że każdy pisze na Ossusie na tematy jakie go interesują i na jakie ma chęć pisać. Każda edycja czy nowe hasło są tak samo ważne z naszej perspektywy i nie robimy tutaj priorytetów. Rajtozaur, podobnie jak inni użytkownicy, ma prawo do pisania o czym chce i to on o tym zdecyduje. Co do samego LEGO. Klocki nie są dla dzieci per se. Wielu dorosłych fanów je kolekcjonuje i uważa za coś hobby, a więc starajmy się nie oceniać tego co kto lubi. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  10:40, 7 kwi 2021 (CEST)

Nie uważam żeby to była reklama. Szczerze mówiąc, jako ktoś kto się LEGO w ogóle nie interesuje, po Twojej wypowiedzi nawet nie wiem o jaki sklep chodzi. Nie umieściłeś żadnych linków, a więc taka wiadomość jak najbardziej może być. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  16:59, 7 kwi 2021 (CEST)

Mardona III

Póki co Mardona III, jak i wiele innych ciał niebieskich, nie została naniesiona na istniejącą mapę galaktyki. Nie wiemy w jakim rejonie leżała, jakie miała współrzędne, ani innych danych technicznych dotyczących planety. Na tą chwilę musimy liczyć, że w przyszłości Lucasfilm Ltd. zdecyduje się podać nam te informacje na kartach jakiegoś przewodnika. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  17:12, 7 kwi 2021 (CEST)


Nagłówek?

Dla zainteresowanych artykuł o Hazramie Namirze wyjdzie możliwie w SOBOTĘ lub NIEDZIELĘ tego tygodnia. Ta wiadomość nie jest skierowana do poszczególnych użytkowników jeżeli to czytasz pozdrawiam. Hsob25 (dyskusja) 20:37, 7 kwi 2021 (CEST)

Jednak niedziela i jestem dzisiaj bardzo zdezorganizowany proszę nie pisać jeżeli można. Dobranoc.Hsob25 (dyskusja) 21:47, 10 kwi 2021 (CEST)

Mała sprawa

Mam problem w formie tego że zastanawiam się czy mogę wstawić niedokończony artykuł bo jest jak narazie za duży. Hsob25 (dyskusja) 15:59, 11 kwi 2021 (CEST)

Wstaw go tutaj. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  16:05, 11 kwi 2021 (CEST)

Squadrons - odp.

Pewnie, że są kanoniczne. signjedi.png Power of the Light Side Dyskusja  15:49, 29 kwi 2021 (CEST)

Oznaczanie do usuwania

Yo. Jak coś, tak na przyszłość nie trzeba pisać do nas bezpośrednio, gdy Twoim zdaniem trzeba coś usunąć - wystarczy oznaczyć daną stronę jednym z dwóch szablonów: Szablon:Kasowanko lub Szablon:DoUsunięcia. A i nie każdy początkujący jest pewnym użyszkodnikiem :) Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  15:33, 30 kwi 2021 (CEST)

Kapitan Grey

Mimo iż w napisach był tak podpisany używamy jego numeru kodowego, ponieważ jest on znany a po drugie nie stosujemy nazw ze stopniami wojskowymi lub innymi tytułami (wyjątek Darth). --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  17:39, 4 maj 2021 (CEST)

Szablon:Nowe

Jeżeli się nie mylę to ten szablon jest odbezpieczony i sam możesz dodawać tam również nowe artykuł. Pozdrawiam. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  20:09, 4 maj 2021 (CEST)

Rampart

Pozwolę sobie odpowiedzieć za Totusa, bo z tego co wiem, to nie oglądał on TBB. W 8 odcinku Lama Su mógł nazwać Ramparta admirałem, bo tak jest po prostu krócej. Podobno Thrawna w Rebelsach też nazywali admirałem, mimo, że był wielkim admirałem (mówię podobno, bo oglądałem już jakiś czas temu i nie pamiętam dokładnych szczegółów). To po prostu skrót, więc ten „awans” z trzeciego odcinka też bym uznał za takie coś. Ponadto, sprawdziłem napisy końcowe i tam jest Vice Admiral. Dodatkowo jest jeszcze databank, w którym Rampart też jest wiceadmirałem. Dlatego póki co wycofałem twoją edycje z hasła o nim. I jeszcze jedna rzecz, rangi wojskowe piszemy z małej litery. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  14:36, 20 cze 2021 (CEST)

To tak nie działa, że napiszesz X haseł czy będziesz aktywny przez określony okres czasu. Nowe uprawnienia są przyznawane kiedy jest na to potrzeba. I dostają je użytkownicy, którzy już jakiś czas są na Ossusie, ich wkład jest duży i dobrze ogarniają zasady. Mi zajęło około 7 lat żeby zostać Jedi, podczas gdy niektórzy dużo szybciej zostawali Strażnikami. To wszystko zależy ile edytujesz, jak edytujesz, jaki jest twój wkład itp. Póki co to według mnie dobrze ci idzie, oby tak dalej. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  15:16, 20 cze 2021 (CEST)

Wielkie litery

Uważaj na wielkie litery, bo nie zawsze są one potrzebne. Również nie boldujemy tytułów sekcji. Uważaj także na długie zdania, bo nie zawsze brzmią one „po polsku” i z hasła o Embo musiałem jedno wyciąć, bo tekst był niespójny. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  20:02, 20 cze 2021 (CEST)

Doom

Hej! Czy klony od Dooma należały do jakieś formacji bo mieli dwie mistrzynie Jedi i komandora oraz malowanie zbroi więc był to np. oddział Dooma? Niezależna jednostka? A może jakiś legion/korpus/garnizon lub cokolwiek innego? Jak gdzieś jest to napisane to może zrobię jakiś artykuł. I właśnie kilka sekund temu zobaczyłem że u Wookiepedii jest to "Doom's unit" odnosząc się do innych wiki.

Yo, na przyszłość tego typu pytania raczej zadawaj w dyskusjach powiązanych stron, albo lepiej w Sali zgromadzeń. Mało który z użytkowników czyta cudze dyskusje, więc łatwo to pominąć.signstraznik.png Totus Dyskusja  08:03, 1 lip 2021 (CEST)

Odp.

Jeżeli to tylko ręką i zgadza się jedynie kolor skóry to moim zdaniem za mało. Gdyby był widoczny jakiś znak szczególny dla tej postaci - gdyby ten miecz świetlny się gdzieś jeszcze pojawił, albo jakieś znamię, to co innego. Ale warto będzie rzucić okiem do episode Guide dla odcinka - może tam jest to potwierdzone. Pozdr. signstraznik.png Totus Dyskusja  18:36, 7 lip 2021 (CEST)

Spokojnie, bez nerwów

Nie ma co się tak denerwować. Nowi użytkownicy popełniają dużo błędów, nie podpisują się itd. Lepiej jest do takiego użytkownika napisać w dyskusji, bo mało prawdopodobne, że przeczyta wiadomość, jaką zostawiłeś w opisie zmian. I na pewno spokojniej, i bez caps locka. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  16:36, 10 lip 2021 (CEST)

Uwagi

Cześć. Proszę abyś zapoznawał się ze zmianami, których dokonuję ja lub ktokolwiek inny w utworzonych przez ciebie artykułach. Na początek w tych czterech: 1, 2, 3 4.

 1. W szablonie era wszystkie parametry wpisujemy z małej, dla porządku. To, że coś tak czy inaczej działa, nie znaczy, że jest dobrze.
 2. Uważaj na błędy ortograficzne i interpunkcyjne. Nie należy nadużywać wielkich liter tam, gdzie nie jest to konieczne. Jeśli coś nie jest nazwą własną, to raczej piszemy z małej. To samo z przymiotnikami (imperialna).
 3. Nie linkujemy do przekierowań, więc w przypadku klonów, jeśli znany jest numer klona, linkujemy numer.
 4. W nazwach sekcji wstawiamy spacje obok znaków równa się. Tak już jest.
 5. Pamiętaj o odpowiednich kategoriach.
 6. Pamiętaj o prawidłowych interwiki, a także o tym, że powinny one prowadzić w obie strony, tzn. z Wookieepedii do Ossusa. I wstawiamy wszystkie interwiki, nie tylko angielską.
 7. Jak wstawiasz linki do databanku to sprawdź, czy prowadzi on tam, gdzie trzeba. W trzech stronach prowadziły one do nikąd.
 8. Nie ma potrzeby pisać czegoś w stylu [[Ushar|Ushara]]. Zamiast tego użyj [[Ushar]]a. To tyczy się wszystkich linków, gdzie odmieniając przez przypadki jedynie dodajesz końcówkę, nie zmieniając mianownika. To oszczędza kod, rozmiar strony i czas.

signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  15:07, 30 lip 2021 (CEST)

Przypominam o powyższych uwagach. Wiele z tych rzeczy ponownie pojawia się w artykułach, które ostatnio tworzyłeś, a wszystko to jest oceniane w ramach konkursu. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  18:17, 4 sie 2021 (CEST)
W takim razie niech brat założy własne konto. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  19:00, 4 sie 2021 (CEST)

Odp. Konkurs

Witam. Chciałem sobie wstępnie zarysować owe hasło, by napisać je na full już jutro. Ale cóż..trochę się zapędziłem haha. Nagle ten konkurs wyleciał mi z głowy. Życzę miłej rywalizacji! Pozdrawiam, Rzuki (dyskusja). 22:21, 31 lip 2021 (CEST)

Kategorie

Przypominam o dodawaniu kategorii do stron. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  21:29, 8 sie 2021 (CEST)

Po porównaniu BFB-7 z wersją na wook przypominam, że tłumaczenia są niedozwolone i chce się upewnić: czy posiadasz przewodnik, który jest wpisany w źródłach artykułu? signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  22:39, 8 sie 2021 (CEST)
Nie chodzi mi o to, czy nie używałeś tłumacza. Osobiście uważam, że tłumaczenia na język polski przez google są naprawdę słabe. Chodziło o to, czy samodzielnie nie tłumaczyłeś tekstu, bo jest on uderzająco podobny. Dodatkowo na wook ten artykuł jest stubem, więc zakładam, że mogą być jeszcze jakieś informacje (chyba, że tam po prostu ktoś wstawił stuba, bo strona jest krótka). Jeśli jednak nie ma w przewodniku innych informacji to ok. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  12:21, 9 sie 2021 (CEST)

Re:Strona Archiwisty

Jasne tylko że ja po prostu dodaje tam strony jak zrobię parę przynajmniej, żeby nie robić tak że wrzucać tam każde po kolei. Ale dzięki za przypomnienie, już to robię --ArteQ2 (dyskusja) 07:51, 14 sie 2021 (CEST)

PS. Tylko wiedz że nie wszystkie tam strony dotyczą konkursu i że dużo z nich była zrobiona wiele wcześniej--ArteQ2 (dyskusja) 07:54, 14 sie 2021 (CEST)

Czy ja szukać nie umiem

Czy mamy artykuł o swamp speederze lub jak kto woli Infantry Support Platform (Proszę nie zabierajcie bez słowa mi tego artykułu sprzed nosa bo pytam się o to aby uniknąć duplikatu).

Ten artykuł istnieje na Ossusie, lecz przetłumaczony na Śmigacz typu ISP. Pozdro --ArteQ2 (dyskusja) 14:40, 16 sie 2021 (CEST)

Neyo

Czołem. Przede wszystkim: 1. Brak źródeł - skąd taki numer klona? Który chyba jest przy okazji literówką. 2. Ciekawostki są przepisane z hasła legendarnego, odnoszące się do legendarnej wersji uniwersum - bo skąd info o tym, że był czyimś przyjacielem? Skąd w ogóle info, że model miał zostać wykorzystany gdzie indzie? 3. Ja wiem, że to krótkie hasło, ale nawet nie próbowałeś przesadnie go przeredagować względem wersji legendarnej - naprawdę takie rzeczy da się napisać inaczej. 4. Hasło zawierało również info stricte legendarne - w kanonie nie jest powiedziane, że wszystkie klony pochodzą z 32 BBY. 5. Hasło jest do rozwinięcia - klon pojawił się też w dwóch odcinkach wojen klonów.

Już dwa pierwsze punkty kwalifikują hasło do kasowania. Ale nie usuwam, daję czas na jego poprawienie. Ale też nie przeniosę, póki się go nie dopracuje. Konkurs, konkursem, ale nie idziemy na ilość kosztem jakości.--signstraznik.png Totus Dyskusja  12:04, 17 sie 2021 (CEST)

W razie czego ja od dawna mam zredagowaną w poprawny sposób wersję kanoniczną o tym klonie. -Jankes (dyskusja) 12:10, 17 sie 2021 (CEST)
Przede wszystkim, mam wrażenie, że odbierasz całą sytuację jako atak. A nie o to chodzi.
 1. Fajnie, że Hidalgo potwierdził numer. Ale gdzie jest o tym informacja w haśle?
 2. Ciekawostka z post produkcji - do niej też nie ma źródła (wiem, że w wersji legendarnej go nie ma, ale czy to powoduje, że możemy odchodzić od reguł?) Poza tym ciekawostka odnosi się w pewnej mierze do EU (Faie z Republic). Więc jest co najmniej do przeredagowania.
 3. Wspomniane hasło o Bly może i jest krótsze, ale jest napisane od zera, tutaj jak pisałem mamy w dużym stopniu do czynienia z przeredagowanym hasłem z legend.
Poza tym, co wspomniałem, główne zarzuty to brak źródeł (no i przeredagowanie hasła z legend), nie zaś braki w haśle. --signstraznik.png Totus Dyskusja  12:21, 17 sie 2021 (CEST)
Chodzi mi o to, że ja od dawna mam swoją wersję o Neyo. Swoim artykułem zablokowałeś mi możliwość jego publikacji. A co do Bly może i jest krótki ale tak jak pisze Totus, poprawnie zrobiony a nie kopiuj, wklej z Legend i dwa zdania swoje. To samo ze źródłami, przekopałem cały internet żeby je ogarnąć, niestety robota pójdzie na marne. Co do samych klonów to nwm czemu ale od kiedy zacząłem tworzyć artykuły o klonach to często wchodzisz mi w paradę. Poprawiasz moje artykuły i dochodzi do konfliktów edycji. Automatycznie przez ciebie tracę punkty. Pozdrawiam --Jankes (dyskusja) 12:37, 17 sie 2021 (CEST)

Twitter

Szablon:Twit. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  12:43, 17 sie 2021 (CEST)

Wojenka, wojenka...

i to klonów. Panowie, albo załatwicie tę sprawę między sobą na spokojnie, ale obu zagrożę chwilowym odpoczynkiem. To jest jeden artykuł, nie ma co o niego toczyć piany. Hsob był pierwszy, więc ma pierwszeństwo. Artykuł po poprawkach dalej będzie nie do przyjęcia? Usuwam. Będzie do przyjęcia? Zostaje. Jeszcze jedna uwaga. To, że ktoś napisał artykuł, nie powoduje, że ta wersja jest "jego" "nieruszalna" "nieedytowalna". Sam mam na koncie edycje haseł (w tym stosunkowo nowych), które przebudowywały je niemal w całości. Pozdrawiam, --signstraznik.png Totus Dyskusja  13:06, 17 sie 2021 (CEST)

Przypisy

Samo wypisanie źródeł w haśle o droidzie nie przejdzie. Infofmacje w hasłach muszą być poparte przypisami, a już na pewno w tak często linkowanym haśle. Przypominam także o pisaniu w czasie przeszłym. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  13:56, 17 sie 2021 (CEST)

Źródła/przypisy

Yo. Ale ja nie jestem w stanie nic pododawać, bo nie znam się na tym temacie. Ogólnie ostatnio raczej nadzoruję niż piszę. Mogę pomóc w kwestiach technicznych, ale nie merytorycznych. Na bazie czegoś pisałeś hasło. Więc listę źródeł powinieneś mieć. Wiesz z czego wziąłeś daną informację, więc wiesz gdzie dodać właściwy przypis. A jeżeli jest inaczej, to hasło z marszu idzie do zmielenia. Pisanie na źródłach bezpośrednio i własna praca to najważniejsze zasady na Ossusie. I jak na wiele rzeczy przymykamy oko, to na to nie możemy. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  15:57, 17 sie 2021 (CEST)

Wspólne konto

Czołem. W którejś z wiadomości kiedyś pisałeś, że korzystasz z jednego konta że swoim bratem. Z różnych względów, przede wszystkim naszego zdrowia psychicznego i jakości pracy, prosiłbym was o korzystanie z dwóch oddzielnych kont jeśli nadal taka sytuacja występuje. W sytuacji gdy jednego dnia użytkownik wstawia dobre jakościowo hasło, a kolejnego coś co ledwo się broni przed skasowaniem od strzała, my nie wiemy czego się spodziewać. No i kwestia czysto formalna. Trwa konkurs. Korzystanie z jednego konta przez więcej niż jedną osobę będzie traktowane jak oszustwo i odpowiednio "nagrodzone". Pozdrawiam,signstraznik.png Totus Dyskusja  17:12, 17 sie 2021 (CEST)

Jak brat będzie chciał wrócić, to już na swoim własnym koncie. Tyle w temacie. A co do drugiej części, to tylko... hę? Jak ktoś oszukuje i masz dowody, to dajesz. Inaczej darujmy sobie takie teksty. signstraznik.png Totus Dyskusja  18:00, 17 sie 2021 (CEST)

Droid i ostrzeżenie

Czołem. Hasło o droidzie poleciało. Powody były podane w dyskusji i opisach wiele razy - hasło było napisane na bazie powietrza, a nie źródeł. Od razu moje ostrzeżenie. Spojrzałem na stronę legendarną - więcej haseł tego typu nie przejdzie i będę je kasował z marszu. Po prostu przeredagowałeś stronę z Legend, uzupełniając o kanoniczne droidy i zmieniając formatowanie. Podobna sytuacja była z Neyo, ale tam wybroniłeś artykuł poprawkami (w tym moimi). Więcej takich akcji nie chcę widzieć, bo będę usuwał. Wersje kanoniczne muszą powstawać od zera, na źródłach, nie na bazie strony legendarnej. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  10:42, 18 sie 2021 (CEST)

Re:Grafika z Zeffo

Cześć, nie musisz przepraszać za takie rzeczy, każdy popełnia drobne błędy częściej czy rzadziej. A tak z innej beczki, ostatnio pisałeś o dywizjach klonów do mnie. Śmiało możesz tworzyć, lecz jeśli nie był by to problem mógłbyś się skontaktować ze mną na Discordzie, jeśli w ogóle jesteś na serwerze biblioteki? Ostatnio pisałem na #zapytaj-strażnika o tym temacie, tam mnie znajdziesz (taka sama nazwa jak tu tylko bez 2). Tak będzie łatwiej jeśli chodzi o komunikowanie się w takich sprawach, i ustalić kto aktualnie tworzy jaki artykuł by nie wchodzić sobie w drogę. Pozdro --ArteQ2 (dyskusja) 23:29, 21 sie 2021 (CEST)

Góra Tantiss

Skoro pojawiła się w odcinku, a jedynie zidentyfikowana została w episode guidzie to jak najbardziej można utworzyć. Przy okazji, przypominam o dodawaniu kategorii do artykułów. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  13:25, 23 sie 2021 (CEST)

Rise of Separatist

Czołem. Kwestię blokady poruszyłem w jej opisie, to się rozpisywać nie będę. Bardziej mnie interesuje, czy masz faktycznie dostęp do tego przewodnika, czy to przypis przepisany z wookiee. On raczej dostępny w pl łatwo nie jest. Pozdr. signstraznik.png Totus Dyskusja  16:32, 28 sie 2021 (CEST)

Jeszcze ja coś dorzucę. Wykorzystaj okres blokady na ogarnięcie kategorii, bo w prawie żadnym haśle ich nie wstawiasz. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  16:38, 28 sie 2021 (CEST)

Odp.

Yo. Odpowiem szybko. Nie masz dostępu do źródła, nie opisujesz z niego nic, nawet nazwy. Wookiee też ma błędy, poza tym może tam być więcej info, którego zabraknie. Przy okazji, ponawiam pytanie o rise of separatits. Pozdr. signstraznik.png Totus Dyskusja  23:13, 30 sie 2021 (CEST)

Podeślij mi tego screena na maila albo na discordzie.pozdf signstraznik.png Totus Dyskusja  14:59, 31 sie 2021 (CEST)
Więc discord. Albo wrzuć na imgura i wyślij link. Kiedyś tak się takie rzeczy robiło xPsignstraznik.png Totus Dyskusja  18:58, 31 sie 2021 (CEST)
poproszę o faktyczne źródła co do nazw. Nie film bo w filmie jest wszystko. Gdzieś te jednostki w filmie zostały zidentyfikowane. signstraznik.png Totus Dyskusja  23:14, 31 sie 2021 (CEST)

Upomnienie

O tym, że kopiowanie pomiędzy stronami również nie jest mile widziane, a przez niektórych traktowane jak wandalizm. Z tego co widzę to przekopiowałes listę formacji z hasła o żołnierzu klonie. Bez uzupełnienia przypisów nawet. Jak już coś robisz, to rób of razu porządnie. Bo potem tylko więcej jest roboty. Od razu tylko przypomnę że ossus źródlem równiez, każda informacje należy potwierdzac w źródłach. Pozdr. signstraznik.png Totus Dyskusja  00:17, 1 wrz 2021 (CEST)

Odp

Ja Cię nigdzie nie straszę mistrzu, gdzie takie coś napisałem? Po prostu, kolejny raz chcę Ci przekazać, żebyś ruszył głową i wymyślił coś po swojemu, a nie kopiujesz sobie to co ja złożyłem i wklejasz jako swoje. Ja nie mam nic przeciwko do edycji moich artykułów tylko wtedy, gdy jest to dobre. Bronie opisałeś i spoko... Da się po swojemu, ale z formacjami się pośpieszyłeś bo chciałem to opisać w inny sposób, ale trzeba trochę poczekać, aż będzie więcej źródeł. Pozdrawiam. --Jankes (dyskusja) 00:21, 1 wrz 2021 (CEST)

Re: Artykuły Squadrons

Jeśli przedmiot artykułu nie pojawił się w samej grze, a jedynie na stronie, to linkujemy tylko konkretne opowiadanie. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  21:25, 27 wrz 2021 (CEST)

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, Darth Plagueis the Wise!

Przeglądanie zmian w artykułach

Witam. Proszę cię, abyś przeglądał zmiany, jakie zachodzą w twoich artykułach. Wiele z rzeczy po raz kolejny powtarza się w twoich najnowszych stronach, mimo że kilka razy było to poprawiane w poprzednich hasłach. Chodzi mi między innymi o to:

 1. Nie zapisujemy nazw szablonów z małej litery. Tak też działa, ale przyjęło się pisać z dużej.
 2. Nie piszemy "żołnierz w stopniu porucznika" a "Porucznik".
 3. Nie piszemy [[planeta|planety]] a [[Planeta|planety]]. Dotyczy to wszystkich linków, z wyjątkiem tych, w których do mianownika tylko dopisujesz końcówkę (np. [[porucznik]]iem).
 4. Warto jest pisać "w roku 4 ABY" a nie "w 4 ABY".
 5. Do haseł zwykle dodajemy kategorię dotyczącą rasy, profesji, etc. Jeśli posta ma nazwisko to również używamy szablonu sort.
 6. Uważaj na literówki i braki przecinków, bo dość często pojawia się to w twoich hasłach.

Mam również prośbę odnośnie twojej strony Archiwisty. Staraj się nie edytować jej za każdym razem gdy utworzysz nowe hasło. Możesz na przykład zapisać tytuły nowych haseł na swoim urządzeniu i zaktualizować listę raz na jakiś czas. Również hasła z dopiskiem /kanon zwykle są przenoszone pod prawidłową nazwę, więc zapisywanie ich w takiej formie nie ma sensu, bo potem i tak trzeba zmienić link. To wszystko zapisuje się w bazie danych.

Abyś miał dokładny podgląd na zmiany dokonywane w twoich hasłach proszę cię, abyś wykonał kilka kroków:

 1. Skopiuj ze swojej strony użytkownika (lub z jakiejkolwiek innej listy, jeśli taką posiadasz) wszystkie swoje utworzone hasła. Bez nawiasów kwadratowych ani punktatorów - tylko tytuły.
 2. Wejdź na tą stronę i wklej tą listę, każde hasło w nowej linijce, a następnie zapisz.
 3. Wejdź w ustawienia i w sekcji "Obserwowane" ustaw liczbę dni widocznych na liście obserwowanych jako 91, a liczbę edycji pokazywanych w rozszerzonej liście obserwowanych jako 1000.
 4. Podczas tworzenia każdego nowego hasła kliknij przycisk "Obserwuj", tuż nad przyciskiem "Zapisz" i "Pokaż podgląd".

Od teraz, staraj się raz dziennie wejść na obserwowane (prawy górny róg). Będą tam widoczne zmiany w obserwowanych przez ciebie artykułach. Za pomocą przycisków "różn." możesz podejrzeć, co dokładnie zostało zmienione. Proszę, abyś w ten sposób przeglądał każdą zmianę, jaka się pojawi na liście obserwowanych, a w szczególności te, które zostały wykonane przez Strażników/Jedi. Ponadto, edycje obserwowanych przez ciebie stron będą wyboldowane na ostatnich zmianach. Dzięki temu unikniesz popełniania tych samych błędów w przyszłości, a nam oszczędzisz pracy przy poprawianiu tego samego po raz kolejny. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  23:15, 30 wrz 2021 (CEST)

Pilot maszyny kroczącej

Mówisz o Pilot AT-AT?--signstraznik.png Totus Dyskusja  22:23, 29 paź 2021 (CEST)

Szturmowiec

To w końcu skokowy czy odrzutowy? signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  20:39, 5 lis 2021 (CET)

Ossus

A znasz tą informacje bo przeczytałeś książkę w oryginale czy przeczytałeś o tym na Wookieepedii/StarWars.pl/jakiejkolwiek innej nieoficjalnej stronie? signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  21:07, 3 lip 2022 (CEST)

Skoro wysłuchałeś to w audiobooku, nawet oryginalnym, to jak najbardziej jest to legitne źródło i możesz poszerzyć artykuł o planecie. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  22:23, 3 lip 2022 (CEST)

Ciekawostka

Cześć, skąd ta ciekawostka? signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  13:16, 8 sie 2022 (CEST)

Andor - fest/Kenari

Yo. Jak rozumiem zmiana miejsca pochodzenia jest jakoś wyjaśniona? Bo w głównym tekście zostawiłeś Fest. Nie tylko infoboksy trzeba aktualizować, ale przede wszystkim tekst artykuł€. POzdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  17:01, 24 wrz 2022 (CEST)

Luz, tak się spodziewałem, że to była szybka edycja, dlatego mały szturchaniec z mojej strony. Miłego!--signstraznik.png Totus Dyskusja  20:53, 24 wrz 2022 (CEST)

Najnowsze hasła

Cześć. Obserwuję od jakiegoś czasu hasła, które dodajesz. Ja pomijam fakt, że są dosłownie napisane powiedzmy "w wielkim skrócie", ale są bardzo podobne do haseł z Wookieepedii i naprawdę zastanawiam się, czy nie kwalifikują się do usunięcia za tłumaczenie. Następne takie hasło usunę na pewno. Na razie tylko przypominam, że tłumaczenia są niedozwolone. signstraznik.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  12:06, 3 kwi 2023 (CEST)

Nie miałem na myśli kopiowania/tłumaczenia 1:1, bo takie hasła wyleciałyby bez ostrzeżenia. Jeśli rzeczywiście piszesz bez inspirowania się wook, to następne hasło porównaj z angielską wersją i sprawdź, czy nie ma fragmentów, które mogłyby takowe inspirowanie zasugerować. Odnośnie długości: tak, to są postacie z pojedynczych odcinków, ale mimo wszystko da się z takiego hasła wykrzesać odrobinę więcej. Przejrzyj proszę historię wszystkich czterech haseł i porównaj swoją wersję z tym co jest teraz (zarówno treść samych haseł jak i ich składnię). Mam nadzieję, że nie zniechęci cię to. W razie czego pisz mi w dyskusji lub na Ossusowym discordzie. Dziękuję za życzenia i tobie też życzę wesołej Wielkanocy. signstraznik.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  15:14, 5 kwi 2023 (CEST)