Druga bitwa o Nowy Plympton (19 BBY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Druga bitwa o Nowy Plympton
Konflikt Wielka Czystka Jedi
Data 19 BBY
Miejsce Nowy Plympton
Wynik Zwycięstwo Imperium Galaktycznego.
Strony
Imperium Galaktyczne
  • Jedi
  • Zbuntowani Nosaurianie
Dowódcy
Komandor Vill
Siły
Straty
Średnie Bardzo dużeBitwa o Nowy Plympton to bitwa mająca miejsce krótko po zakończeniu wojen klonów, która odbyła się w 19 BBY. W czasie jej trwania starły się siły zbuntowanych Nosaurian pod wodzą byłego Jedi, Dassa Jennira z oddziałami dopiero co utworzonego Imperium Galaktycznego.

Przebieg

Przyczyny

Zarzewiem starcia były walki, jakie miały miejsce w ostatnich tygodniach wojen klonów. Separatyści dostarczali mieszkańcom planety broń i oddziały droidów bojowych. W zamian mieszkańcy mogli sprzedawać swój jedyny wartościowy towar eksportowy - Jaja Rikknitów. Republika Galaktyczna nie chciała zaakceptować tego faktu, jednak Nosaurianie odrzucili wyjście z Konfederacji. Kanclerz Palpatine wydał rozkaz wysłania na Nowy Plympton oddziałów klonów, dowodzonych przez mistrza Jedi Dassa Jennira. Dalsze walki toczyły się ze zmiennym szczęściem.

Walka trwała by dalej gdyby nie to, że klony otrzymały rozkaz 66, nakazujący unieszkodliwić Rycerzy Jedi. W związku z tym żołnierze obrócili się przeciwko swemu dowódcy i chcieli go zabić. Jednak Jennirowi udało się uciec. Po udanej ucieczce renegat dołączył do buntujących się Nosaurian. Krótko potem w całej galaktyce zostały zdezaktywowane roboty bojowe Separatystów, bez pomocy których mieszkańcy Nowego Plymptona zostali sami. Ci chociaż zdawali sobie sprawę z beznadziejności swojego położenia, postanowili dalej walczyć, teraz już przeciwko nowo powstałemu Imperium Galaktycznemu.

Przebieg bitwy

Buntownicy z racji słabego uzbrojenia i braku broni ciężkiej nie byli w stanie prowadzić otwartej walki z siłami Imperium. Dlatego kiedy oddziały klonów zaczęły przemieszczać swoje siły, dowodzący Nosaurianami generał Rootrock wykorzystał nadarzającą się okazję do ataku z zaskoczenia. Podczas jednej z takich akcji akcji udało się nawet zaskoczyć konwój złożony z Juggernautów. Partyzanci dowodzeni przez Dassa Jennira potrafili wyjść z tych ataków zwycięsko.

W miarę przedłużania się walk planetą zainteresował się dokładniej imperator Palpatine. Władca uznał, że należy jak najszybciej rozstrzygnąć walkę na korzyść Imperium. Szybkie rozprawienie się z buntem mogło być dobrym przykładem stanowczości i siły dopiero co proklamowanego państwa. Dlatego siły Imperium na planecie zostały wzmocnione m.in przez brygadę z elitarnego 501 Legionu, wsławionego m.in wybiciem do nogi członków Zakonu Jedi, w świątyni Jedi na Coruscant. W skład sił tłumiących bunt znajdowały się też m.in myśliwce ARC-170 jak i czołgi repulsorowe. Dowództwo nad siłami szturmowców-klonów objął komandor Vill.

Następnego dnia po przybyciu brygady oddziały Villa natknęły się na wysunięte pozycje Nosaurian, położone w terenie lesistym. Jeszcze dzień wcześniej przybycie 501 legionu zostało wykryte przez zwiadowców wroga. Dass Jennir i pozostali dowódcy uznali że nie będą w stanie wygrać tej bitwy, jednak postanowili spróbować ewakuować z planety swoje rodziny. Podczas gdy większość mężczyzn przygotowała pozycje obronne w lesie, kobiety i dzieci zostały ewakuowane transporterami w stronę kosmoportu położonego na błoniach Cadgel. Obrona miała trwać tylko do momentu, jak cywile zostaną ewakuowani.

Pomimo przygotowania obrony, Nosaurianie ponieśli ciężkie straty z rąk atakujących szturmowców-klonów. Wśród zabitych znajdowali się zarówno dowodzący generał Rootrock, jak i jego zastępca - komandor Limbfree. Dowodzenie nad resztkami obrońców przejął Dass Jennir. W tym momencie do akcji wkroczyły imperialne jednostki pancerne. Jennir początkowo kazał się wycofać, jednak Nosaurianie nie chcieli wykonać rozkazu wiedząc, że w ten sposób osłaniają ewakuację swoich cywili. Były Jedi postanowił powalić jedno z drzew, niszcząc przy okazji jeden z czołgów repulsorowych. W tym momencie Jennir i jego zastępca Bomo Greenbark wydali rozkaz odwrotu w stronę grzbietu wzgórza. Komandor Vill obawiając się powtórzenia sceny z powalonymi drzewami rozkazał wysadzać je jedno po drugim. Wyniku jednego z trafień któreś z drzew zapadło się w ziemie, grzebiąc częściowo renegata Jedi i jego towarzysza.

Koniec bitwy

Szturmowcy rozstrzeliwujący część nousariańskich jeńców.

Zaginięcie dowódcy było dla Nosaurian powodem zapanowania paniki. Ocaleli wojownicy rzucili się do ucieczki, jednak zostali zaskoczeni przez ścigających ich szturmowców. Otoczeni, ocaleli buntownicy rzucili broń. Mimo to w ferworze walki i zapewne w szoku po starcie części braci, klony rozstrzelały na miejscu niektórych z poddających się. Wśród zabitych i wziętych do niewoli nie znaleźli się ani Dass Jennir, ani Bomo Greenbark, którzy przeczekali do zmierzchu w kryjówce. Udało im się później opuścić planetę.

Bitwa zakończyła się całkowitą klęską Nosaurian. W dodatku buntownikom nie udało się dokonać celów walki, które przyświecały im podczas opóźniania atakujących szturmowców. Ewakuowani cywile zostali schwytani podczas transportu do kosmoportu. Większość z buntowników została potraktowana dosyć surowo. Imperium dostarczyło ich na targi niewolników, położone na planecie Orvax IV, gdzie posprzedawano ich jako m.in siłę roboczą. Operacja transportu buntowników wymagała nawet zaangażowania środków transportu Legionu 501, w wyniku czego ten ostatni został odesłany do innych działań nieco później. Wraz z dołączeniem do Imperium, po raz pierwszy od miesięcy na planecie zapanował spokój.

Uczestnicy bitwy

Imperium Galaktyczne

Siły Nousarian

Źródła

Zobacz też