Zapraszamy do udziału w konkursie


Biblioteka Ossus:Aktualne wydarzenia/2007

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ossus Logo 01.jpg

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń w Bibliotece Ossus w 2007 roku. Pierwotnie znajdowały się one na stronie Biblioteka Ossus:Aktualne wydarzenia (obecnie już nie prowadzonej).

31 grudnia

  • Zakończył się Konkurs. Aktualnie Jury obraduje nad wyłonieniem zwycięzcy.

30 grudnia

  • Dziś oficjalnie ruszył Blog Biblioteki Ossus. Zapraszamy na tę stronę do komentowania, czytania, wysyłania uwag... i współtworzenia, bo przecież idea wiki właśnie na tym polega, a blog ma być jej kolejnym "ucieleśnieniem". :)

1 grudnia

W czasie głosowania zaszły następujące zmiany w rangach:

  • Archiwista:Sky został mianowany Strażnikiem Biblioteki. 15 Archiwistów było za, 0 przeciw (rekordowa frekwencja!). Skład Jedi został uzupełniony o Shedao, który zostaje mianowany na Jedi Biblioteki Ossus. Za mianowaniem głosowało 10 Archiwistów i 0 było przeciw. Gratulacje i... Dziękuję bardzo Wam wszystkim.

14 listopada

Witajcie na Nowym Ossusie :) Mamy nadzieję, że niczego nie pominęliśmy - i wszystko działa poprawnie. Cały Ossus został gruntownie przejrzany! Zapraszamy do zabawy! Zatem na pierwszy rzut oka - zmiana skinów. To się Wam spodoba! Dzięki Sky powstały trzy schematy kolorystyczne, a podobno to nie koniec - będą kolejne. Oprogramowanie umożliwiające te zmiany skórek - jest nasze, autorskie projektu Nimvara.

Rzuci Wam się zapewne w oczy także nowy sposób wyświetlania obrazków i galerii. Tak zupełnie na marginesie powiem, że jesteśmy jedną z pierwszych wiki (poza testowymi oczywiście), która korzysta z tej "skradzionej z Web 2.0" metody pokazywania grafik. Jest to jeszcze w fazie testów - więc nie działa np. na obrazki, które są w szablonach, niemniej pozostajemy w kontakcie z Twórcą tego "dodatku" i pracujemy nad poprawkami. Na dniach powinna także ruszyć odświeżona kawiarenka i kilka innych niespodzianek. :)

Oczywiście nie było by tego wszystkiego gdyby nie kilka osób. Fixxer który walczył z bazą. Przekodowywał, zgrywał, kasował, wgrywał, przekodowywał i tak w kółko. Poza tym cała zgraja "poprawiaczy" i testerów: Sky, Bastion_3557, Sali, Darth_petter, Nimvar, DantE. Dzięki chłopaki, jesteście wielcy! Bez Was Ossusa by nie było!

16 września

Mamy nowego strażnika! Archiwista:Bastion 3557 Po wielu miesiącach starań i pracy dla Ossusa jako Jedi został awansowany na Strażnika Biblioteki. Swój skład osobowy uzupełnili też Jedi. Na to stanowisko "prawie administracji" :) został dziś mianowany Archiwista:Darth petter.

Gratulujemy serdecznie obydwu awansowanym i zachęcamy do niezmniejszania wysiłku wkładanego codziennie w Bibliotekę Ossus.

A ja po prostu... dziękuję. --signstraznik.png Yako Dyskusja  23:51, 16 wrz 2007 (CEST)

3 lipca

Interlinki to umieszczane na wiki linki do danego artykułu w innych językach - pojawiają się z reguły w lewym menu na samym dole strony. Od dzisiaj linki te na Wookieepedii prowadzą do Biblioteki Ossus. Wkrótce i u nas pojawią się linki do stron w innych językach.

27 kwietnia

Ufff... trochę to trwało... nawet bardzo długie trochę. Niemniej, oto Ossus - stoi znowu, nieco odmłodzony, odświeżony. Miejmy nadzieję, że wszystko będzie działać, choć sami boimy się troszkę tego, kiedy na Ossusie zwiększy się ruch. Zobaczymy... Oto, co zostało zrobione:

Co trzeba zrobić / co nie działa:

  • Każdy z Archiwistów musi wyedytować swoje konto i poprawić, jeśli w imieniu i nazwisku były polskie znaki. Zostały one zamienione na ciąg znaków -fixme-. Zatem, dla przykładu, ktoś o imieniu i nazwisku Łukasz Bżęczyszczykiewicz jest wpisany jako -fixme-ukasz B-fixme--fixme-czyszczykiewicz. Błąd nie dotyczy litery ó, która zakodowana jest poprawnie. Danych personalnych Archiwistów nie ruszaliśmy, poprawiliśmy tylko wasze nicki, aby umożliwić logowanie.
  • Niestety pozostał problem z miniaturkami obrazków. Po dodaniu do Ossusa obrazka, przez około 24 godziny nie pojawi się jego miniaturka (kiedy wywołujemy obrazek przez [[Plik:Obrazek.jpg|thumb|250px]]). Serwer po prostu musi automatycznie zmienić uprawnienia do plików. Oczywiście nie oznacza to, ze nie wolno korzystać z miniaturek - można i nawet trzeba - ale po prostu nie od razu będą widoczne. Pracujemy nad tym. Pozostaje tylko nie przejmować się i tworzyć nowe artykuły...


Przepraszam za tak długi czas nieobecności Ossusa w sieci. Podziękować za pomoc w jego przywróceniu pragnę przede wszystkim: N'Lorielowi, Bastionowi, Chłopakom z kanałów IRC MediaWiki i Wikia, Saliemu, Bakusiowi i Sky oraz wszystkim wypowiadającym się w wątku o Ossusie na Bastionie. Dzięki! --signstraznik.png YakoDyskusja 23:52, 26 kwi 2007 (CEST)

Długo by opowiadać, czemu tak długo nie było Ossusa. Wynikało to głównie z trudności z dostosowaniu ustawień... Konfiguracja tego serwera jest tak zupełnie różna od tego do czego "przyzwyczaił" się Ossus na poprzednim serwerze, że uruchomienie go wymagało wielu prób i błędów... Teraz kiedy Ossus będzie się przeprowadzał to już chyba na własny, dedykowany serwer...

Swego rodzaju zapis tego co było robione znajduje się na stronie Biblioteka Ossus:Naprawa, którą pozostawiamy w celach... historycznych.

12 lutego

Niebawem Ossus znowu padnie, by powstać silniejszym. Przygotowujemy się powoli do przenosin na nowy serwer. Niech Moc będzie z Wami!

31 stycznia

Do 4 lutego można głosować na Archiwistów, którzy wyróżnieni zostaną rangą Jedi. Z czterech kandydatów wybrani zostaną trzej. Każdy z archiwistów Ossusa może zagłosować na swojego faworyta.

23 stycznia

W najbliższą sobotę 27 stycznia o godzinie 20 rozpocznie się kolejny czat w Kawiarence pod wesołym Archiwistą. Gorąco zapraszamy wszystkich użytkowników do dyskusji na temat dalszego rozwoju encyklopedii oraz nowych możliwości silnika.

W ostatnich dniach trwały prace nad aktualizacją silnika. Obecnie Ossus pracuje na najnowszej stabilnej wersji silnika MediaWiki o numerze 1.9.0. Jednocześnie rozwiązane zostały problemy techniczne, dzięki czemu zostały zdjęte ograniczenia w edycji haseł dla użytkowników.

20 stycznia

Ze względu na ostatnie ataki na Ossusa, wprowadzono tymczasowe ograniczenia dla nowych użytkowników. Obecnie tylko ograniczona liczba Archiwistów ma możliwość edytowania haseł. Po usunięciu problemów technicznych wszystko powinno wrócić do stanu pierwotnego.

Dziś, o godzinie 12:45 do zasobów Biblioteki Ossus zostało dodane dwutysięczne hasło. Jest nim Alum Frost. Dziękujemy wszystkim Archiwistom... I czekamy na następny 1000 haseł!

1 stycznia

Biblioteka Ossus weszła w nowy rok 2007 - rok trzydziestolecia Gwiezdnych wojen! Dziękujemy wszystkim Archiwistom za włożoną pracę! Bez Was, nie byłoby Biblioteki. Biblioteka testowo była rozwijana od marca 2006, a oficjalne otwarcie nastąpiło 11 sierpnia 2006 podczas konwentu CorusCon. Kiedy piszę te słowa mamy 1879 haseł - czyli od momentu oficjalnego otwarcia przybyło nam około 1200 haseł (czyli w mniej więcej cztery i pół miesiąca). Jest to wynik wspaniały! Dziękujemy! Ostatnim hasłem dodanym w 2006 roku był Republic: Show of Force, a pierwszym hasłem w 2007 był Shaelas. Czego można życzyć bibliotece w Nowym Roku? Chyba tylko tego, aby haseł przybywało, a transferu nigdy nie brakowało. Wiele innych wikii może pozazdrościć Ossusowi tak wspaniałej społeczności, jaką wszyscy tworzymy! Niech Moc będzie z Wami!


Biblioteka Ossus
[Pokaż/Ukryj]