Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Zniszczenie Kijimi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Zniszczenie Kijimi było wydarzeniem mającym miejsce w roku 35 ABY podczas wojny między Najwyższym Porządkiem i Ruchem Oporu polegającym na wysadzeniu planety Kijimi przez Derriphana, którego celem było zmuszenie galaktyki do poddania się siłom imperatora Sheeva Palpatine'a.

Historia

W roku 35 ABY, sklonowany Darth Sidious postanowił ogłosić swój powrót i odzyskać władzę nad galaktyką rzucając do ataku zgromadzoną na Exegolu flotę Sithów. Wkrótce po tym jak wysłał wiadomość o swoim powrocie, miejsce ukrycia Palpatine'a zostało znalezione przez Kylo Rena. Podczas spotkania, Imperator Galaktyczny zaproponował podarowanie Naczelnemu Wodzowi na własność floty Sithów, pod warunkiem zgładzenia młodej Jedi imieniem Rey, która była wnuczką Sheeva. Zamiarem Sidiousa było wywołanie kolejnej walki między nimi, by dowiedzieć się, kto był bardziej godny zostania nową powłoką dla jego ducha - imperator zamierzał wyeliminować słabszego i zmanipulować zwycięzcę, by wniknąć do jego ciała. Wywiązał się z tego pościg Kylo Rena za Rey, podczas którego kilka razy się spotkali, a kulminacją były wydarzenia na Kef Birze, w wyniku których Naczelny Wódz wrócił na jasną stronę. Zaprzepaściło to wszystkie wysiłki Sidiousa, który przeciągnął Kylo na ciemną stronę działając poprzez Snoke'a i pokrzyżowało plany. Wymusiło to na imperatorze zmianę planów i przyspieszenie założenia Ostatecznego Porządku - przywódca skontaktował się z lojalnym generałem, Enriciem Pryde'em (drugą najważniejszą osobą w Najwyższym Porządku). W rozmowie z nim ogłosił narodziny Ostatecznego Porządku i rozkazał podwładnemu wysłać jednego z gwiezdnych niszczycieli typu Xyston - okrętów z floty Sithów zdolnych niszczyć światy - nad planetę, którą Ruch Oporu kojarzył i dokonać zniszczenia globu. Celem było zastraszenie mieszkańców galaktyki i zmuszenie ich do posłuszeństwa wobec Palpatine'a. Pryde wybrał niszczyciel Derriphan i wysłał nad Kijimi, na której niedawno zagościła rebeliancka ekipa poszukująca tellurium. Kiedy niszczyciel zjawił się na orbicie, a działo superlaserowe było gotowe do strzału, porucznik Milon Lenwith poinformował o tym dowodzącą okrętem kapitan Chesille Sabrond, a ta rozkazała otworzyć ogień. Derriphan odpalił główną broń utrzymując ostrzał przez kilkanaście sekund, co spowodowało eksplozję Kijimi i wykonanie zadania przez post-imperialnych.

Skutki

Ruch Oporu przestał istnieć. Ogień Sithów znowu płonie. Poddajcie się albo zginiecie. Nadchodzi Ostateczny Porządek.
— Przemowa Sheeva Palpatine'a do galaktyki po zniszczeniu Kijimi.

Tuż po zniszczeniu Kijimi, imperator wysłał w galaktykę kolejną wiadomość, w której informował o upadku Ruchu Oporu, narodzinach Ostatecznego Porządku i ostrzegał, że tych, którzy się mu nie podporządkują, czeka zagłada. Wśród rebeliantów spowodowało to wzmożenie mobilizacji na ostateczną konfrontację z Palpatine'em i ci dzięki szlakowi przekazanemu przez Rey zdołali dotrzeć na Exegol na niedługo przed tym, jak flota Sithów miała ruszyć na galaktykę. Tym samym doszło do decydującej bitwy konfliktu.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!