Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Stuart Freeborn

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Freeborn.jpg
Stuart Freeborn
Data urodzenia: 5 września 1914
Miejsce urodzenia: Londyn, Wielka Brytania
Data śmierci: 6 lutego 2013
Narodowość: BrytyjskaStuart Freeborn (ur. 5 września 1914 roku, Londyn - zm. 6 lutego 2013, Londyn) to brytyjski artysta makijażu zajmujący się również projektowaniem masek i lalek na potrzeby przemysłu filmowego. Urodzony w Leytonstone we wschodnim Londynie, młody Freeborn opierał się namowom ojca, który jako broker ubezpieczeniowy, chciał by syn poszedł w jego ślady. Stuart nie wyobrażał sobie jednak spędzenia reszty życia za biurkiem. Artysta swoja karierę rozpoczął w studiu Denham w 1930 roku przy produkcjach Aleksandra Kordy. W tym czasie miał okazję poznać takie gwiazdy jak Marlene Dietrich i Vivien Leigh. Gdy wybuchła II wojna światowa, Freeborn przerwał karierę by szkolić się na pilota myśliwca, wówczas o mało nie stracił życia chorując na azjatycką grypę i hemofilię. Brytyjczyk szczęśliwie też przeżył wypadek samochodowy, w którym zginęli jego współpasażerowie[1]. Miał żonę Kay, która zmarła w 2012 roku, oraz trzech synów, którzy również zmarli przed nim.

Wybrana filmografia

Przeżyte lata wojny w czasie któych pracował w protetyce, przyczyniły się do stworzenia charakteryzacji ekscentrycznego pułkownika z filmu Życie i śmierć pułkownika Blimpa z 1943 roku. Kolejna ważna produkcja przy której Stuart pracował to film Davida Leana, Oliver Twist z 1948 roku, gdzie artysta stworzył charakteryzację postaci Fagina odgrywanego przez aktora Aleca Guinnessa. Przez dość specyficzną charakteryzację tej postaci, nadając jej duży nos, krzaczaste brwi i obfite owłosienie twarzy, środowisko żydowskie oskarżało Freeborna o tworzenie antysemickiej karykatury. Freeborn kontynuował współpracę z Leanem przy produkcji filmu Mostu na rzece Kwai z 1957 roku. W latach 60. rozpoczął współpracę z reżyserem Stanleyem Kubrickiem, przy filmie Doktor Strangelove. W filmie tym odpowiadał za charakteryzację aktora Petera Sellersa, który występował w filmie w trzech różnych rolach. Następna wspólna produkcja to 2001: Odyseja kosmiczna, w której odpowiadał z zaprojektowanie kostiumów małp w sekwencji Świt ludzkości[1]. Pracował też przy takich filmach jak; Omen, Superman i jego kontynuacjach oraz Muppety na tropie.

Gwiezdne wojny

Stuart Freeborn tworzy Yodę.

Na przełomie lat 70, został zaangażowany do pracy przy tworzeniu filmu Star Wars, gdzie należał do zespołu charakteryzatorów pracujących nad tworzeniem niektórych postaci, jak Chewbacca oraz obcych z kantyny Mos Eisley w tym Greedo, Ponda Baby i snivvianian. Po sukcesie filmu, ponownie wrócił do pracy przy Gwiezdnych wojnach, przy okazji produkcji Imperium kontratakuje. Na jego potrzeby, stworzył takie kreatury jak tauntaun czy wampę. Jednak najbardziej kojarzony jest z projektu lalki Yody, który jak sam powiedział, wzorował na osobie Alberta Ensteina[2]. Irvin Kershner zauważył że Freeborn przemycił samego siebie do mistrza Jedi w postaci złośliwego i ciekawskiego elfa[3]. Brał również udział przy projektowaniu postaci Jabby oraz Ewoków w szóstym epizodzie Powrót Jedi.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Stuarta Freeborna.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!