Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Irvin Kershner

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Irvin Kershner i Carrie Fisher na planie zdjęciowym Imperium kontratakuje.

Irvin Kershner (ur. 29 kwietnia 1923, zm. 27 listopada 2010) był to amerykański reżyser i aktor urodzony w Filadelfii, w Pensylwanii, USA. Wyreżyserował Imperium kontratakuje - piąty epizod Gwiezdnych wojen.

Biografia

Kersh, bo tak czasem Irvin jest przezywany, studiował na Uniwersytecie Południowej Kalifornii i karierę rozpoczął od kręcenia filmów dokumentalnych. Potem zaczął się czas tworzenia filmów i seriali telewizyjnych. Wyreżyserował, na prośbę Georga Lucasa, swojego byłego studenta, kontynuację Gwiezdnych wojen - właśnie Imperium kontratakuje. Okazał się jednak twórcą bardzo niezależnym i nie pozwalał ingerować Lucasowi w film, toteż kolejny sequel sagi rodziny Skywalkerów wyreżyserował Richard Marquand.

Do najbardziej znanych filmów, przy których pracował Irvin, należą Robocop 2 i Nigdy nie mów nigdy - "nieoficjalny odcinek" przygód Jamesa Bonda. Na początku lat 90., Irvin stworzył także kilka odcinków bardzo popularnego serialu SeaQuest DSV. Jako aktor pojawił się na ekranie w 1988 roku w filmie Martina Scorsese Ostatnie kuszenie Chrystusa.

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!