Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Wampa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Ten artykuł dotyczy gatunku zwierząt. Zobacz też: Wampa (gladiator).
Wampa.jpg
Wampa
Planeta pochodzenia: Hoth
Przeciętny wzrost: 4 m
Kolor skóry: Czarna
Kolor futra: Białe
Kolor oczu: BrązoweWampy to wielkie, pokryte białym futrem, stworzenia znajdujące się na samej górze łańcucha pokarmowego na lodowej planecie Hoth.

Charakterystyka

Mają ponad 4 metry wzrostu i są uzbrojone w potężne kły, rogi i szpony. Odżywiają się głównie tauntaunami, ale nie pogardzą też inną zdobyczą - nawet człowiekiem. Są bardzo inteligentne. Potrafią przechowywać żywą ofiarę (częściowo zamrożoną i unieruchomioną przez lód), do czasu aż będą głodne. Dzięki temu, że są pokryte białym futrem, mogą poruszać się właściwie niezauważone po pokrytej śniegiem Hoth. Poruszają się w pozycji wyprostowanej - na dwóch nogach. Ukrywają się w licznych jaskiniach na planecie. Wampy wykształciły też swoisty sposób porozumiewania. Ryki i warknięcia służą im do zdobywania samic, jak również do "uzgadniania" większych planów. (Na przykład nocny atak na pozostałości Bazy Echo kilka lat po ucieczce stamtąd rebeliantów).

Wampy stały się ofiarą wielu poszukiwaczy emocji, a także zwykłych kłusowników. Zabijano je dla grubego, pięknego futra, rogów i kłów.

Spotkanie z Wampą przeżył Luke Skywalker, kiedy podczas patrolowania perymetru Bazy Echo został zaatakowany, a potem uwięziony w lodzie.

Ciekawostki

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
wamp.
Podyskutuj o Gwiezdnych wojnach na forum Ossusa!