Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Blokada Pantory

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
SphereofInfluence.jpg
Blokada Pantory
Konflikt: Wojny klonów
Data: 21 BBY[1]
Miejsce: Orbita Pantory
Przyczyny:
Skutki:
Uczestnicy:
Blokada Pantory to oblężenie jakie spotkało księżyc Pantora, nałożone przez Federację Handlową w nieokreślonym czasie wojen klonów.

Historia

Przyczyny

W nieokreślonym czasie wojen klonów, przywódcy Konfederacji Niezależnych Systemów zapragnęli, by Pantoranie wsparli ich sprawę w walce z Republiką Galaktyczną. W tym celu, polecili Sibowi Canay'owi, członkowi Federacji Handlowej, by objął blokadą orbitę księżyca, co spowodowałoby jego odcięcie od reszty Galaktyki, a w konsekwencji prośbę o pomoc od jego mieszkańców do przedstawicieli jednego z rządów.

Przebieg

Przewodniczący zapoznaje się z raportami dotyczącymi blokady.

Po przygotowaniu niezbędnych planów i przystąpieniu do działania, Sib Canay podał do wiadomości publicznej, iż oblężenie Pantory zostało spowodowane niespłaconymi długami wobec jego firmy. Obecność na orbicie krążownika typu Lucrehulk spowodowała, że Pantoranie zaczęli odczuwać brak należnych im swobód. Po jakimś czasie, gdy rozwiązanie sytuacji wydawało się odległe, część ludności księżyca zaczęła jawnie przeciwstawiać się rządowi oraz Republice Galaktycznej jako jego zwierzchnika. W związku z nieprzyjemnymi nastrojami, nowo wybrany przewodniczący, N. Papanoida postanowił poprowadzić rozmowy dyplomatyczne w Senacie Galaktycznym, na Coruscant.

Zgodnie z tym postanowieniem, Pantoranin udał się do stolicy Galaktyki w towarzystwie swoich dzieci. Tam, Papanoidowie spotkali się z senator Riyo Chuchi, która odpowiadała za międzyplanetarne stosunki Pantory. Kobieta poinformowała rozmówców o postępach w sprawie udzielenia pomocy przez Republikę, po czym pozwoliła przewodniczącemu nakreślić sytuację na księżycu.

Podczas konwersacji, córki władcy Pantory, Che Amanwe i Chi Eekway postanowiły udać się do swoich spraw. Jakiś czas później, gdy oficjalna konwersacja dobiegła końca, Papanoida dowiedział się, że jego potomkinie zostały uprowadzone. W krótkim czasie po tym wydarzeniu, swoją pomoc w ich odnalezieniu zaproponował hrabia Dooku. Mimo chęci przywódcy Konfederacji, władca Pantory odmówił mówiąc, że postawi na siły Republiki.

Po zakończeniu rozmowy, w pomieszczeniu, w którym przebywał przewodniczący, zjawiły się Riyo Chuchi i Ahsoka Tano ofiarując swoje wsparcie. Ich propozycja została przyjęta z entuzjazmem, dlatego już po chwili, Papanoida opracował plan działania prowadzący do odnalezienia jego córek. Zgodnie z tym pomysłem, obie kobiety miały udać się na statek blokujący Pantorę, by dowiedzieć się czy Federacja Handlowa nie odpowiadała za porwanie. Gdy wszystko zostało ustalone, wysłanniczki przewodniczącego opuściły Coruscant.

Ahsoka Tano po ominięciu neimoidiańskiego strażnika.
Po przybyciu na krążownik typu Lucrehulk, Ahsoka i Riyo postanowiły odgrywać dyplomatki, które otrzymały za zadanie poinformowanie Neimoidian o tym, iż Pantora przyłączyła się do Separatystów. Gdy Sib Canay wysłuchał owych nowin, z radością, zaprosił kobiety do pomieszczeń gościnnych. Gdy tylko, wysłanniczki Papanoidy znalazły się w nich same, postanowiły rozpocząć swoją misję. W tym celu, opuściły przydzielony im pokój, po czym udały się do sali konferencyjnej, gdzie podsłuchały, że blokada jest dziełem Konfederacji Niezależnych Systemów, a na pokładzie okrętu umieszczono jedną z córek Papanoidy. Te informacje tak wstrząsnęły kobietami, że prawie ujawniły swoją obecność. Gdy zagrożenie odkryciem minęło, Tano i Chuchi postanowiły odnaleźć przetrzymywaną Pantorankę.

Domyślając się, że kobieta najprawdopodobniej została umieszczona na poziomie więziennym, Republikanki niezwłocznie się tam udały. Po przybyciu na miejsce, okazało się, że wejście do więzienia było chronione przez strażnika. Na szczęście kobiet, Ahsoka postanowiła posłużyć się perswazją Mocy, by uzyskać dostęp do środka. Gdy jej działanie odniosło pożądane skutki, rozpoczęło się poszukiwanie więzionej dziewczyny.

Wraz z upływem czasu, działania Republikanek zostały zauważone na mostku okrętu, co wiązało się z interwencją Neimoidian. Tuż przed ich przybyciem, Ahsoka i Riyo odnalazły Che Amanwe, po czym uwolniły ją z celi. Gdy tylko kobiety wróciły na korytarz, zostały otoczone przez droidy bojowe typu B2 wysłane przez Siba Canay'a. Togrutanka Tano, będąc Jedi, ruszyła z nimi do walki, by już po chwili odnieść zwycięstwo. Gdy sytuacja została ustabilizowana, Ahsoka osaczyła Canay'a, po czym nakazała mu by się poddał. Wraz z zakończeniem jej wypowiedzi, pojawił się faktyczny dowódca okrętu, który zażądał wyjaśnienia powstałej sytuacji.

Zgodnie z jego życzeniem, Togrutanka opowiedziała jak jeden z jego ludzi okazał się współpracować z Separatystami, porwał córkę przewodniczącego Pantory. Słysząc te wieści, Neimoidianin udał wstrząśniętego i poprosił o wyjaśnienie od Siba, lecz ten chciał rozmawiać ze swoim adwokatem. Gdy nastąpiła chwila ciszy, do głosu doszła senator Chuchi, która zrozumiała, że powinna zacząć negocjacje w sprawie blokady. Posługując się szantażem polegającym na ujawnieniu związku Federacji Handlowej z Separatystami, przed członkami Senatu, Pantoranka uzyskała zapewnienie od dowódcy okrętu, że oblężenie księżyca zakończy się na pokojowych warunkach, w trybie przyspieszonym.

Po tym zapewnieniu, wszystkie trzy kobiety wróciły na Coruscant, gdzie okazało się, iż przewodniczący Papanoida odnalazł Chi Eekway. Po jakimś czasie, gdy zakończenie blokady zostało urzeczywistnione, w Senacie odbyło się zebranie, podczas którego senator Federacji Handlowej, Lott Dod przeprosił za zaistniałą sytuację, wyjaśniając iż wpływ Separatystów odbija się nawet na ich potężnej korporacji.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!