Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Kadavo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaBitwa o Kadavo to starcie wojen klonów, rozegrane pomiędzy Wielką Armią Republiki i zygerriańskimi strażnikami obozu pracy na Kadavo. Bitwa rozegrała się w tej placówce, a jej dokładna data nie jest znana. Zakończyła się zwycięstwem Republiki i uwolnieniem przetrzymywanych na Kadavo Togrutan.

Przyczyny

Kadavo... System...
Miraj Scintel do Anakina Skywalkera, tuż przed swoją śmiercią.[2]

Podczas bitwy o Kiros Jedi dowiedzieli się, że cała populacja miejscowej kolonii Togrutan została wywieziona na Zygerrię. Anakin Skywalker, Obi-Wan Kenobi, Ahsoka Tano i kapitan Rex udali się na tę planetę, aby odnaleźć zniewolonych Togrutan. Podczas poszukiwań Kenobi i Rex zostali złapani i przewiezieni na Kadavo, gdzie znajdowali się poszukiwani przez nich niewolnicy. Tymczasem na Zygerrii Skywalker i Ahsoką Tano ustalili, dzięki pomocy konającej królowej, gdzie byli przetrzymywani Togrutanie. Po poinformowaniu floty Jedi udali się do systemu Kadavo.

Przebieg

Kenobi i Rex w centrum dowodzenia.
Kenobi, powiedz swojemu młodemu przyjacielowi, że jeśli się nie podda, wszyscy niewolnicy zostaną natychmiastowo zgładzeni.
Hrabia Dooku do Obi-Wana Kenobiego.[2]

W obozie pracy dyrektor Agruss kazał przyprowadzić do swojego gabinetu Kenobiego i Rexa. Z mistrzem Jedi chciał rozmawiać hrabia Dooku, który po interwencji na Zygerrii nawiązał łączność z placówką na Kadavo. W tym czasie na planetę na promie niewolniczym przybyli Skywalker i Tano. Ponieważ lądowanie statku nie było zaplanowane, Dooku domyślił się, kto był na pokładzie. Na jego rozkaz wieżyczki laserowe na lądowisku otworzyły ogień do jednostki, niszcząc ją. Jedi zdołali dobiec do drzwi więzienia. Kiedy Skywalker zaczął przecinać drzwi swoim mieczem, Dooku rozkazał Kenobiemu powstrzymać padawana, grożąc śmiercią Togrutan.

Tymczasem na orbitę przybyły okręty Republiki, wypuszczając oddział myśliwców i kanonierki. Kiedy Z-95 rozpoczęły ostrzał, Kenobi i Rex uwolnili się i rozpoczęli walkę z załogą obozu. Tymczasem Skywalker i Ahsoka wdarli się na teren placówki i podjęli atak na strażników przy wejściu. Chwilę później zygerriańscy piloci wsiedli do statków HH-87 i zaatakowali statki Republiki.

Klony z oddziału Wolfpack, montujące linki.

Po chwili Plo Koon w swoim myśliwcu zestrzelił wrogie jednostki, jednak w tej chwili wieżyczki przeciwlotnicze Zygerrian zestrzeliły jedną z LAAT/i. Tymczasem Agruss aktywował napięcie w ścianach otaczających Togrutan, następnie uruchomił mechanizm, stopniowo usuwający im podłogę spod nóg i zniszczył panel sterujący. Aby umożliwić kanonierkom pomoc niewolnikom, Anakin postanowił unieszkodliwić jedną z wieżyczek. Ahsoka pobiegła do swoich rodaków, aby im pomóc, a Skywalker wdarł się do jednego z działek, zabił pilotów i ostrzelał pozostałe stanowiska uzbrojenia. Po ich zniszczeniu, krążownik na rozkaz Ahsoki ulokował się pod platformą z niewolnikami.

Dalej, mistrzu Kenobi. Podobno Jedi nie wolno zabić nieuzbrojonego.
Nie jestem Jedi.
— Agruss i Rex.[2]
Zbombardowanie podpór obozu pracy.

Tymczasem w centrum dowodzenia Kenobi rozbroił Argussa. Kiedy ten zadrwił, iż Jedi go nie zabije, kapitan Rex wbił w brzuch Zygerrianina pikę elektryczną. Pod platformą z Togrutanami komandor Wolffe i żołnierze oddziału Wolfpack wykorzystali plecaki odrzutowe i zamontowali linki, aby niewolnicy mogli dostać się na pokład krążownika. Kenobi, Skywalker i Rex zostali ewakuowani przez kanonierkę. Plo Koon i piloci LAAT/i zbombardowali podpory placówki, co spowodowało jej zniszczenie. Bitwa dobiegła końca.

Skutki

Myślę, ze wstąpienie do Republiki podniosłoby ich na duchu.
Roshti do Ahsoki Tano o swoich ludziach.[2]

Togrutanie zostali uratowani, a placówka Zygerrian zniszczona. Po bitwie gubernator Roshti podjął decyzję o wstąpieniu ludu Togrutan do Republiki.

Wersja niekanoniczna

Bitwa o Kadavo została przedstawiona w odcinku Escape from Kadavo serialu Wojny klonów oraz opisana w komiksie The Clone Wars: Niewolnicy Republiki. Pomiędzy opisami w tym zeszycie, a w serialu zachodzą znaczące różnice. W komiksie:

  • bitwa rozgrywa się wcześniej (można to stwierdzić po tym, że klony noszą zbroje pierwszej fazy);
  • w bitwie bierze udział armia Separatystów;
  • dowódcą floty Republiki jest admirał Wullf Yularen;
  • w bitwie nie biorą udziału żołnierze Wolfpack ani Plo Koon;
  • dowódca obozu pracy nie nawiązuje kontaktu z Dooku – hrabia wysyła swoją flotę, dowodzoną przez generała Grievousa i Asajj Ventress, w celu zniszczenia placówki na Kadavo.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!