Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Warthog

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Warthog.jpg
Warthog
Miejsce pochodzenia: Kamino[1]
Rasa: Człowiek-klon
Wzrost: 183 cm
Kolor włosów: Czarny
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Profesja: Żołnierz-klon
Warthog był żołnierzem-klonem służącym w siłach powietrznych Wielkiej Armii Republiki. Latał na myśliwcach V-19 Torrent i Z-95 i był dowódcą Oddziału Wilków, wchodzącego w skład 127 Skrzydła Kanonierek. Warthog brał udział m.in. w bitwie o Felucję, będąc tam skrzydłowym mistrza Jedi, Plo Koona.

Biografia

Młodość

Warthog został stworzony na Kamino w 32 BBY jako klon mandaloriańskiego łowcy nagród Jango Fetta. Po odpowiednim przeszkoleniu na pilota został wcielony w szeregi 127 Skrzydła Kanonierek pod dowództwem Plo Koona.

Bitwa o Felucię

Nie mogę się pozbyć tych dwóch!
— Warthog, ścigany przez droidy-sępy.[2]

Kiedy republikańskie oddziały walczące na Felucii zostały okrążone przez Separatystów, podjęto decyzję o ich ewakuacji. Do tego zadania wyznaczono żołnierzy 127 Skrzydła Kanonierek, wśród których był Warthog. Jego zadaniem było osłanianie kanonierek, mających ewakuować Obi-Wana Kenobiego, Anakina Skywalkera, Ahsokę Tano oraz ich oddziały klonów, otoczone na powierzchni planety. W pewnym momencie, kiedy statki LAAT/i, wraz z eskortą, weszły w atmosferę Felucii, dwa myśliwce typu Vulture wzięły Warthoga na cel. Klon, nie mogąc uciec przeciwnikom, poprosił Plo Koona o pomoc. Jedi bez problemu zestrzelił oba droidy. Po kilku chwilach kanonierki ewakuowały oddziały naziemne i siły Wielkiej Armii Republiki, a następnie wycofały się z orbity planety.

Misja na Aleenie

Świetnie! To będzie jedna z takich planet...
— Warthog na widok Aleena latającego na miejscowym wierzchowcu.[3]

Po potężnym trzęsieniu ziemi na Aleenie władze Republiki zorganizowały misję humanitarną, mającą na celu pomoc Aleenom w powrocie do normalności. Na poszkodowaną planetę wysłano klony, dowodzone przez komandora Wolffe'a oraz część 127 Skrzydła Kanonierek. Warthog pilotował jedną z LAAT/i. Po rozładowaniu zaopatrzenia i naprawieniu głównego komputera klony opuściły Aleena.

Bitwa o Kadavo

Myśliwiec Warthoga podczas bitwy o Kadavo.
Uwaga! Oddział Wilków! Atakujemy z dużą prędkością.
— Plo Koon podczas bitwy.[4]

Kiedy Anakin Skywalker odkrył, że Zygerrianie przetrzymują zniewolonych Togrutan w obozie na Kadavo, wysłał wiadomość do Plo Koona, aby ten wspomógł go w ataku na placówkę. Kel Dor wyruszył na miejsce wraz z oddziałem floty, w tym z kluczem myśliwców Z-95. Oddział Wilków, dowodzony przez Warthoga, starł się z dwoma zygerriańskimi jednostkami. W pewnym momencie jeden z pilotów trafił statek Warthoga. Uratował go Plo Koon, który błyskawicznie zestrzelił obie jednostki wroga. Następnie myśliwce osłaniały kanonierki, mające ewakuować Togrutan. Po uwolnieniu więźniów myśliwce Z-95 i kanonierki ostrzelały podpory obozu, powodując jego zniszczenie. Bitwa dobiegła końca i przebiegła zgodnie z planami Republiki.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!