Zhar Lestin

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Zhar Lestin
Data i miejsce śmierci: 3952 BBY, Katarr
Rasa: Twi'lek
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Fioletowy
Kolor skóry: Czerwony
Przynależność: Zakon Jedi
Profesja: Mistrz Jedi
Zhar Lestin był lethańskim Twi'lekiem, mistrzem Jedi zasiadającym w radzie Jedi w enklawie na planecie Dantooine. Wyszkolił wielu uczniów, ci najbardziej znani to Revan, Alek oraz Belaya.

Biografia

Wojny mandaloriańskie

Zanim zasiadł w radzie enklawy, zajmował się szkoleniem nowych uczniów, w tym przyszłych lordów Sithów Revana i Malaka. W czasie trwania wojen mandaloriańskich przebywał na Dantooine, ale nie brał czynnego udziały w niej. Gdy padawan Zayne Carrick skontaktował się z enklawą na Dantooine szukając pomocy u mistrza Vandara Tokare, Zhar też był obecny przy rozmowie.

Wojna domowa Jedi

Gdy do Akademii przyjęto Revana, dostrzegł w nim niezwykły potencjał i uważał, że może w przyszłości być liderem Jedi. Nie mógł przeżyć, gdy wówczas już rycerz Jedi ogłosił się Mrocznym Lordem Sithów.

Zhar ponownie objął rolę nauczyciela, gdy Revan został pojmany przez Bastilę i pozbawiono go pamięci. Mistrz uczył Revana w przyspieszonym tempie, by ten mógł ruszyć do walki przeciw Malakowi.

Konklawe na Katarrze

Mistrz Zhar został zabity przez Dartha Nihilusa, który zbombardował planetę Katarr, na której odbywało się Konklawe Jedi.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Zhara Lestina.