Misja na Aleenie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Misja na Aleenie
Konflikt: Wojny klonów
Data: 20 BBY[1]
Miejsce: Aleen
Przyczyny:
  • Potężne trzęsienia ziemi na Aleenie
  • Kryzysowa sytuacja w społeczeństwie Aleenów
Skutki:
  • Zażegnanie kryzysu
  • Powrót społeczeństwa Aleenów do normalności
Uczestnicy:
Misja na Aleenie była wyprawą oddziału żołnierzy-klonów na Aleen, której celem była pomoc ofiarom dotkniętym przez silne trzęsienia ziemi. Miała ona miejsce w okresie wojen klonów i zakończyła się powodzeniem. Dowódcą grupy humanitarnej był komandor Wolffe.

Preludium

W roku 20 BBY na Aleenie miało miejsce trzęsienie ziemi o skali globalnej. Uniemożliwiło ono mieszkańcom planety normalne funkcjonowanie. Trzęsienie zabrało ze sobą mnóstwo ofiar, jednak tysiące Aleenów przeżyło. Na wieść o kataklizmie Rada Jedi przerwała przygotowania do blokady Qiilury, wysyłając przeznaczone do tej misji oddziały na Aleena. Akcję nadzorowała senator Padmé Amidala, która jednak musiała pozostać na Coruscant.

Przebieg

Lądowanie

"Aleen ucieszy się na wasz widok."
Senator Amidala do klona-komandora Wolffe'a.[2]

Po przybyciu na orbitę planety Aleen, żołnierze zajęli miejsca w kanonierkach, mających zawieźć ich na powierzchnię. Po wylądowaniu, klony od razu zaczęły wyładowywać skrzynie z żywnością, lekami i materiałami do odbudowy infrastruktury.

Rozładunek

"No dobra... Kto zabrał droida protokolarnego?"
— Wolffe po próbie rozmowy z Aleenami.[2]
Król Manchucho wita przedstawicieli |Republiki.

Komandor Wolffe pamiętał, że ma jedynie rozładować zapasy, poinstruować Aleenów jak je wykorzystać, po czym wracać na wojnę. Z tego powodu bardzo się spieszył – uważał, że bardziej przyda się na froncie. Kiedy przybyszów powitał król Manchucho, C-3PO, użyczony wraz z R2-D2 do tej misji przez senator Amidalę, rozpoczął pracę tłumacza. W trakcie rozmowy miały miejsce wstrząsy wtórne, niegroźne dla mieszkańców planety. Aby ułatwić przebieg odbudowy, Republikanie mieli naprawić główne komputery, aby wgrać tam instrukcje, dotyczące wykorzystania dostarczonych zapasów. Manchucho poprosił, aby klony zaprowadziły spokój we wnętrzu planety. Wolffe zignorował te słowa, po czym wezwał sierżanta Sinkera i nakazał mu zabranie oddziału, R2-D2 i kilku Aleenów do głównego komputera w celu naprawy.

Główny komputer

"W porządku. Zacznijmy pobieranie."
— Sinker przy głównym komputerze.[2]

Kiedy oddział Sinkera, w którego skład wchodzili między innymi Boost i Comet, dotarł do ruin budynku głównego komputera, Boost zamierzał ostrzelać wejście, aby poszerzyć drogę. Został jednak zatrzymany przez swojego dowódcę, obawiającego się większego zawału. Po przeciśnięciu się do wnętrza budynku, R2-D2 przeskanował komputer i zameldował, iż maszyna była nieuszkodzona. Sinker nakazał zainstalowanie instrukcji. Tymczasem żołnierze Wolffe'a zbudowali szpital polowy i kuchnię; poza tym przywrócono zasilanie i łączność.

Przygoda we wnętrzu

"R2, wynośmy się stąd."
— C-3PO we wnętrzu planety.[2]
C-3PO i R2-D2 we wnętrzu planety.

Sinker na rozkaz Wolffe'a zostawił R2 i wrócił ze swoimi podwładnymi na lądowisko. Tymczasem do droida przyszedł C-3PO. Kiedy instalacja dobiegała końca, Aleenowie powiedzieli robotom, że chcą im coś pokazać. Następnie zabrali droidy do luki w ziemi, częściowo zasłoniętej dużym metalowym kołem. Przez przypadek C-3PO wpadł do środka, a R2-D2 podążył za nim. We wnętrzu droidy spotkały istoty żyjące pod ziemią. Oznajmiły one, iż musiały wywołać trzęsienie ziemi, gdyż powietrze z góry ich truło. Kiedy C-3PO zaoferował pomoc, jedno ze stworzeń odesłało go do Orphne, która dała robotom wskazówkę, jak wrócić na powierzchnię. Po powrocie do śluzy droidy zorientowały się, że kryzys zażegna zamknięcie luki. Roboty wspólnie przesunęły pieczęć i zatkały otwór.

"Po prostu ruszcie się. Dowódca wasz szuka."
— Sinker do C-3PO.[2]

Po chwili na miejsce przyszło kilka klonów. Sinker poinformował C-3PO, że mają wracać do strefy lądowania i opuścić Aleen.

Skutki

"Jak tylko spotkamy się z mistrzynią Gallią, pozbywamy się ich."
"W pełni się zgadzam."
— Wolffe i Sinker podczas słuchania opowieści C-3PO.[2]

Dzięki zamknięciu luki trzęsienia ziemi ustały. Klony rozładowały sprzęt, niezbędny do odbudowy Aleena. Kryzys został zażegnany. Po opuszczeniu planety żołnierze Wolffe'a dołączyli do floty Adi Gallii.

Przypisy

Źródła