Kolkpravis

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Koklpravis
Przywódca/Przywódcy
Wybitni członkowie Ronderu lij Kummar
Lokacja/Lokacje
Przynależność Kaleeshanie



Kolkpravis to nazwa nadana kaleeshańskiemu wojsku, uformowanemu z wojowników z różnych plemion. Z ich szeregów wywodził się między innymi Qymaen jai Sheelal, znany też jako Grievous.

Historia

Zobacz główny artykuł: Kaleeshanie/Legendy#Historia.

Kokpravis zostali uformowani na wschodniej półkuli Kalee w chwili, gdy mieszkańcom planety zaczęli zagrażać najeźdźcy. Zażegnali oni wtedy międzyplemienne spory i walczyli razem przeciwko thalassiańskim łowcom niewolników i poszukiwaczom cennych minerałów.

Około roku 65 BBY kolkpravis włączyli się do walki przeciwko Bitthævrianom podczas wojny kaleeshiańsko-bitthævriańskiej. Walczyli po stronie Republiki i Jedi. Konflikt zakończył się dla nich pomyślnie.

Wkrótce potem Kalee napadli Yam'rii, w poszukiwaniu cennych złóż. Ponieważ nie natrafili na takie, zaczęli porywać rdzennych mieszkańców i sprzedawać ich w niewolę. Dowództwo nad kolkpravis przejął wówczas Qymaen jai Sheelal i między innymi z ich szeregów uformował Izvoshrę, swoją elitę. Kaleeshanin, który po śmierci swojej towarzyszki przyjął imię Grievous, wkrótce zaatakował inne planety Yam'rii. Gdy ci zwrócili się do Republiki, zakończyła ona konflikt i nałożyła na Kalee reparacje wojenne.

Gdy Grievous stał się cyborgiem i dołączył do Separatystów, dowództwo nad kolkpravis przejął jeden z członków Izvoshry, Bentilais san Sk'ar. Przeniósł on swoich ziomków na Oben, gdzie dokonał zemsty na Hukach za zbezczeszczenie kaleeshańskich grobów. W jakiś czas po powstaniu Imperium, planetę najechał kapitan Thrawn. Walki ustały, gdy Sk'ar poddał się i przeszedł na stronę wroga. Kolejnym dowódcą została kobieta, którą Kaleeshanie uważali za drugie wcielenie Kummar.

Taktyka

Kolkpravis korzystali z taktyki, którą wypracowali ich przodkowie podczas stuleci wojen plemiennych, choć byli oni znacznie bardziej zorganizowani. Opierała się ona zwykle na ukrywaniu się, zwiadzie, ataku i szybkim odwrocie. W zależności od pochodzenia, wojownicy specjalizowali się w walce na pustyni, w górach lub dżungli; ponadto, umieli oni bardzo dobrze się kamuflować. Wykorzystywali oni do tego sieć ukrytych, podziemnych jaskiń, które były znane tylko przywódcom plemion i zwiadowcom. Nie mieli oni żadnego doświadczenia w walce w kosmosie.

Gdy atakowali planetę, kolkpravis przybywali w transportowcach do strefy bitwy, aż do kontrolowanego lądowania awaryjnego. Następnie wysiadali i ukrywali się. Jeśli mieli do czynienia ze słabym przeciwnikiem, otaczali go i walczyli, dopóki nie został całkowicie wybity. Jeśli wróg był silny, stosowali taktykę wojny podjazdowej, która mogła trwać wiele lat.

Jeśli wymagała tego misja, wojownicy mogli spędzać całe dnie na ukrywaniu się w wąwozach i szukaniu dogodnego miejsca do zaatakowania obozu wroga, nawet jeśli oznaczało to dla nich poważne uszczerbki na zdrowiu. Powszechnie stosowało się ataki samobójcze, ponieważ Kaleeshanie uważali, że śmierć w boju znacznie zbliża do boskości.

Podczas wojny z Bitthævrianami i Hukami Kaleeshanie używali taktyki gry w klasy[1]: połowa żołnierzy utrzymywała pozycję, natomiast reszta nacierała na wroga. Następnie ci pierwsi atakowali, a drudzy utrzymywali pozycje. Jeśli bitwy nie szły po ich myśli, kolkpravis rozpraszali się i stosowali taktykę partyzancką. Atakowali oni wówczas głównie odizolowane cele. Zbierali większe siły tylko w przypadku, gdy zwycięstwo było pewne.

Struktura

Podstawową jednostką kolkpravis był kamen, plemienny oddział składający się od dwóch do czterdziestu żołnierzy. Dowodził nimi blackarm, najsilniejszy członek plemienia. Sto kamenów tworzyło hordę, której przewodził tarchan. W skład brygady wchodziło od stu do dwustu hord. Ich dowódcą był oficer zwany baatarem.

Podczas wojny z Hukami, Sheelal podzielił kolkpravis na osiem dywizjichanatów. Składały się one z kilku brygad i każda odpowiadała przed chanem z Izvoshry. Grievous nosił również tytuł kagana, naczelnego dowódcy wojska.

Ciekawostki

Przypisy

  1. Hopscotch tactic.Galaxy at War, s. 113.

Źródła